Ciekawostki

  Ciekawostki ślubne

  Zawarcie związku małżeńskiego to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka, dlatego towarzyszy mu wiele obrządków, przesądów i zwyczajów. Niektóre z nich są nadal praktykowane, inne zanikają lub pozostały już w sferze legendy.

  Najpopularniejsze przesądy ślubne

  Z obrządkiem ślubnym wiąże się mnóstwo przesądów, które mają swoje korzenie w ludowych zwyczajach. Ich celem było zapewnienie młodym szczęścia i dostatku, uniknięcie złego lub wywróżenie sobie przyszłości. Obecnie część z nich zanika, część z kolei zachowała się jako folklor ślubny, który wszyscy traktują z pobłażaniem, ale jednocześnie, „na wszelki wypadek”, część z nich stosują.

  Zwyczajem, który do dzisiaj jest praktykowany przez większość, choć jego wytłumaczenie jest prawdopodobnie zupełnie inne, jest zakaz widzenia panny młodej w sukni przed dniem ślubu przez pana młodego. Twierdzono, że to przynosi nieszczęście i bardzo tego pilnowano – młody nie mógł nawet zobaczyć sukni, więc skrupulatnie chowano ją przed nim. Dzisiaj żartobliwie stosujemy się do tego przesądu, choć większość panien młodych ma na celu raczej zapewnienie sobie efektu „wow”, gdy narzeczony zobaczy je po raz pierwszy w sukni. Z kolei panna młoda nie powinna była oglądać obrączek aż do dnia ślubu, a ich zakupem powinien się zająć pan młody.

  Inny zwyczaj nakazywał, by państwo młodzi po ceremonii ślubnej wracali inną drogą z kościoła niż tą, którą przyszli. Taki zabieg miał na celu zmylenie złych duchów, które mogły chcieć przeszkodzić młodym i namieszać w ich życiu – niektórzy do dzisiaj stosują się do tego obrządku, choć prawdopodobnie wynika on z chęci uniknięcia psikusów na drodze, zgotowanych przez sąsiadów i znajomych. Z kolei idąc do kościoła nie powinno się zawracać – jeśli para młoda czegoś zapomniała, wrócić się po to powinien świadek lub ktoś z weselników.

  Również podczas samej ceremonii ślubnej mamy cały szereg zwyczajów i przesądów – jednym z popularniejszych jest uważne przyglądanie się świecom, które płoną na ołtarzu. Jeśli ich promień jest jasny i pali się równo, wróży to młodym szczęście w małżeństwie. Niepokoić powinien nierówny płomień, kopcenie się świecy i jej przygasanie, a prawdziwym nieszczęściem miało być zgaszenie jednego z płomieni. Nieszczęściem jest również upadek obrączki na ziemię, po którą schylić się może tylko udzielający ślubu lub świadek. Po udzieleniu ślubu, kiedy młodzi kierują się do wyjścia, zebrani uważnie ich obserwują – mówi się, że kto z nich obróci współmałżonka wokół własnej osi, ten będzie rządził w małżeństwie.

  Wśród najpopularniejszych przesądów na sali weselnej do dzisiaj zachowały się trzy – przy wejściu młodych witają chlebem, solą i kieliszkiem wódki rodzice, co ma im zapewnić dostatek, a pan młody koniecznie wnosi na rękach żonę, co zapewni im szczęście i miłość w małżeństwie. Z kolei po toaście młodzi muszą „na szczęście” rozbić swoje kieliszki, rzucając je za siebie.

  Bramy weselne – zanikający zwyczaj czy irytujący folklor weselny?

  Szloga, brama lub szlaban to potoczne nazwy tego samego zwyczaju. Jest to jeden z bardziej charakterystycznych elementów folkloru ślubnego, przez jednych lubiany, innych z kolei oburzający, zwłaszcza w wykonaniu nieznanych nikomu osób. W dniu ślubu znajomi i sąsiedzi państwa młodych ustawiają na drodze ich przejazdu do lub z kościoła zaporę, którą by przejechać należy się wykupić – najczęściej wódką, ciastem, rzadziej pieniędzmi. Aby uatrakcyjnić przejazd, ustawiający bramę przebierają się i wymyślają scenki tematyczne. Ten zwyczaj przetrwał głównie na wsiach i w małych miastach, gdzie zdarza się, że obecnie szlogi ustawiają także miejscowi smakosze mocniejszych trunków, licząc na kilka butelek lub środki na ich zakup oraz dzieci.

  Zwyczajowo, podjeżdżając do bramy przed domem panny młodej przyszły mąż musi wyjść i wykupić sobie przejazd do jej domu, ofiarowując wódkę weselną. Jeśli szloga jest ustawiona po ceremonii ślubnej, na wyjeździe z kościoła, obowiązki negocjatora przejmuje świadek pana młodego, który wychodzi i negocjuje z zastawiającymi drogę. Zwykle po negocjacji ilości wódki musi jeszcze napić się z nimi kieliszek wódki, którą przynieśli ze sobą właśnie na tę okazję. Później orszak weselny może spokojnie przejechać.

  Nie da się ukryć, że są osoby traktujące szlogę jak łatwy zarobek, stojąc z powiędniętym bukietem polnych kwiatów dla pani młodej i zastawiając drogę zwykłym sznurkiem. Podobnie zdarza się z dziećmi, które liczą na drobne. Jednak większość bram weselnych to prawdziwa zabawa dla młodych i gości weselnych. Często taką bramą ustawiają przyjaciele pana młodego lub koledzy z pracy, przy okazji pozorując scenkę tematyczną, związaną z zawodem lub hobby pana młodego. I tak możemy spotkać zainscenizowany wypadek drogowy, który by usunąć „zwłoki” lub „poszkodowanego” z drogi wymagają mocniejszego trunku (czy to w formie lekarstwa, czy wzmocnienia osób „sprzątających” po wypadku”. Możemy mieć pokaz umiejętności piłkarskich kolegów pana młodego z drużyny lub scenkę wypisywania mandatu. Jednym z ciekawszych pomysłów jest przebranie się kolegi pana młodego za kobietę w ciąży i przekonywanie, że jest to dziecko pana młodego. Świadek i świeżo poślubiony mąż muszą się tłumaczyć i ofiarować wykupiny w zamian za przyznanie, że to nie jego dziecko. Prawdziwym majstersztykiem bywają bramy na wsiach, gdzie wszyscy uczestnicy się przebierają, śpiewają młodym i przedstawiają scenki rodzajowe, a drogę potrafią tarasować np. workiem rozsypanych ziemniaków.

  Niezależnie od tego, czy jesteśmy przesądni i lubimy ślubne zwyczaje, czy nie, warto potraktować te obrządki z uśmiechem – są one miłym akcentem tego dnia, które cieszą wielu zebranych gości. Pamiętajmy, ze nawet coś, co dzisiaj wydaje nam się zbędne, za kilkanaście lat może wywołać uśmiech na naszej twarzy, wspominając np. kolegę przebranego za kobietę na bramie weselnej lub wzruszając się na słowa powitania rodziców, którzy przed salą weselną częstowali nas chlebem i solą.

  5 wskazówek - jak przygotować się do zmiany pracy?

  Zmiana pracy może być jednym z najbardziej ekscytujących, ale zarazem stresujących doświadczeń w naszym życiu zawodowym. Proces ten wymaga nie tylko odwagi do opuszczenia znanego środowiska, ale także strategicznego planowania i przygotowania. Poniższe wskazówki pomogą Ci płynnie przejść przez ten proces, minimalizując stres i maksymalizując szanse na sukces.

  Nie tylko fryzura i makijaż… Depilacja laserowa przed ślubem – jakie zabiegi wybierają przyszłe Panny Młode?

  Planując ślub i wesele, starasz się wszystko dopiąć na ostatni guzik. Pamiętasz o kwiatach, wizycie u kosmetyczki i fryzjera. Chcesz wyglądać perfekcyjnie, więc umawiasz się na próbny makijaż, a potem testujesz dziesiątki ustawień do zdjęć. A potem przychodzi moment, kiedy myślisz o nocy poślubnej i… chcesz wyglądać idealnie. Szukasz więc sposobów, by zadbać o swoje ciało. Co powiesz na zabiegi depilacji laserowej?

  Hulajnogi elektryczne XIAOMI - zestawienie najlepszych modeli

  Planujesz zakup hulajnogi elektrycznej? Sprawdź ofertę marki Xiaomi! Chiński producent jest znany nie tylko ze świetnie ocenianych smartfonów, lecz również innych urządzeń, których cechą charakterystyczną jest doskonały stosunek jakości do ceny. Zobacz najlepsze modele tej marki wybierz odpowiedni pojazd dla siebie!

  Aranżacja małego salonu - zacznij od wygodnej kanapy

  Aranżacja małego salonu może być dla was sporym wyzwaniem, ale z odpowiednim podejściem i dobrym zaplanowaniem przestrzeni możemy z łatwością uzyskać bardzo atrakcyjne wnętrze. Najważniejsze w aranżacji wnętrza jest wykonanie dobrych pomiarów naszego pokoju.

  Piękny uśmiech podczas ślubu. Jak to zrobić?

  Odpowiedni strój, fryzjer, barber, makijażystka, niekiedy dieta – wszystkie działania i wysiłki, które podejmujesz przed ślubem są bardzo ważne. Planując każdy szczegół tego cudownego wydarzenia, nie zapomnij o waszych uśmiechach. Piękne, białe i równe zęby nie zawsze otrzymujemy w darze od natury, jednak współcześnie możemy zrobić naprawdę wiele, żeby nasz uśmiech pięknie prezentował się podczas ślubnych uroczystości i długo po nich.

  Ozempic: Lek na cukrzycę, otyłość i wysokie ciśnienie krwi

  Częstość występowania cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i otyłości rośnie w szybkim tempie, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Ludzie codziennie zmagają się z tymi schorzeniami. Problem ten pogłębia brak prostych, niedrogich, dostępnych i skutecznych leków do zapobiegania i leczenia. Istnieje pilna potrzeba opracowania bezpiecznych i niedrogich leków, które będą oddziaływać na procesy patofizjologiczne leżące u podstaw tych chorób, a nie tylko na ich objawy. Doprowadziło to do opracowania różnych nowych leków, w tym leku Ozempic na wszystkie trzy schorzenia - cukrzycę, otyłość i nadciśnienie. Dowiedzmy się więcej na ten temat w tym artykule.

  Elocom - Kiedy się go stosuje?

  Elocom występuje najczęściej w formie kremu. Stosuje się go miejscowo. Posiada działanie przeciwzapalne oraz przeciwświądowe. Zawiera on w sobie kortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym.

  Najpopularniejsze obyczaje weselne na Mazowszu

  Hej, wesele! - chce się zawsze krzyknąć, gdy widzi się lub mija parę młodą wraz z weselnymi gośćmi zmierzającymi do kościoła lub na huczną zabawę do sali biesiadnej. Jest to zdecydowanie czas radości, a z samą uroczystością, a nawet przygotowaniami do niej, związanych jest wiele obyczajów - niektóre z nich wciąż są kultywowane. Jak to bywa na Mazowszu?

  Wasze artystyczne wesele

  Jeśli masz artystyczną duszę, bez wątpienia zwracasz większą uwagę na stylizowane dodatki. Ciekawe detale i oryginalne rozwiązania sprawią, że Twoje wesele będzie naprawdę unikatowym wydarzeniem, a goście będą zachwyceni faktem, że przemyśleliście wszystko w każdym szczególe. Zobacz jak osiągnąć rewelacyjny efekt mądrze dobierając elementy wystroju sali weselnej i inne dodatki.

  Zaplanuj wesele w kilku prostych krokach!

  W trzech krokach przygotuj się do organizacji wesela. Planowanie tego dnia nie musi być ani żmudną, ani czasochłonną pracą. Zobacz jak mądrze zaplanować ślub i wesele. Przygotowaliśmy dla Was prostą instrukcję.

  Jak szybko zorganizować wesele?

  Planowanie ślubu i wesela kojarzy się często z długimi, wielomiesięcznymi przygotowaniami. Nie każdy jest urodzonym strategiem i tym większe obawy miewają Młodzi przed organizacją tego wydarzenia. Chcesz przygotować plan, który pomoże Ci zorganizować wesele bez trudu? Zobacz nasz poradnik.

  Ile kosztuje wesele w dużym mieście?

  W dużych miastach koszty organizacji wesela z pewnością będą większe niż w mniejszych miejscowościach. Spójrzmy jak konkretnie prezentują się wydatki i w jaki sposób można je ograniczyć. Sprawdź jakie korzyści niesie ze sobą organizacja wesela w większym mieście.

  Sukienki dla gości na wesele – jakie wybrać i ile to kosztuje?

  Poszukujesz sukienki na wesele, w której wybierzesz się na ślub przyjaciół? Przygotowaliśmy dla Was garść inspiracji, które z pewnością będą pomocne podczas przygotowań do wesela znajomych. Wybór sukienki na wesele bywa trudnym zadaniem, dlatego poznajcie ponadczasowe kreacje weselne.

  Konsultant ślubny – niezbędna pomoc czy strata pieniędzy?

  Przy ograniczonym budżecie ślubnym, niejednokrotnie trudno jest zdecydować się na skorzystanie z usług specjalisty, który podejmie się organizacji wesela. Któż jednak lepiej zna możliwości obniżenia kosztów wesela, jeśli nie właśnie ślubny konsultant? Dowiedz się czy i kiedy warto inwestować w pomoc profesjonalisty.

  Szukasz inspiracji do ślubu? Jedź na targi ślubne!

  Jeśli lubicie podążać za nowinkami, a właśnie planujecie ślub i wesele, z pewnością wiele inspiracji znajdziecie na targach ślubnych. Odbywają się one stosunkowo często w każdym większym mieście. Biorąc udział w targach nie tylko poznacie najnowsze trendy w branży, ale być może znajdziecie także usługodawców, z których ofert będziecie mogli skorzystać podczas Waszego ślubu. Zobacz co oferują narzeczonym targi ślubne.

  Wesele najwięcej kosztuje w Warszawie

  Organizacja wesela w Warszawie jest sporym wydatkiem. Tutaj faktycznie ceny są inne, niż w wielu innych miejscach w kraju. Dobrze jest sprawdzić ile kosztują poszczególne usługi. Poniżej prezentujemy także sposoby jak spróbować obniżyć koszty.

  Największe targi ślubne w Polsce

  Przygotowując się do ślubu, warto udać się na targi ślubne. Jest to fantastyczne źródło inspiracji oraz możliwość poznania firm z branży, a także porównania cen. Wystawcy z całej Polski promują tam swoje produkty i usługi, dlatego to dobre rozwiązanie dla osób, które przed podjęciem decyzji chcą poznać jak najszerszą gamę możliwości.

  Ile pieniędzy przeznaczyć na wesele?

  Czy wydać wszystkie oszczędności na tak wyjątkowe wydarzenie w naszym życiu? A może lepiej będzie zdecydować się na skromniejszą uroczystość? Warto wcześniej poznać przewidywane koszty i mądrze zaplanować wydatki.

  Wodzirej na weselu – czy to już przeszłość?

  Był czas gdy wodzirej był jedną z osób, których absolutnie nie mogło zabraknąć na weselu. Jako mistrz ceremonii zarządzał wszystkim co miało związek z przebiegiem weselnej biesiady. A jak jest dziś? Czy wodzirej powinien pojawić się na Waszym weselu?

  Jak zorganizować ślub za granicą?

  Kameralna impreza weselna za granicą? Czy to możliwe do zorganizowania? Oczywiście, że tak - należy jednak liczyć się z pewnymi dodatkowymi kosztami. Z pewnością jednak efekt będzie niezapomniany. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.

  Jak przetrwać przygotowania do ślubu?

  Organizowanie wesela może dawać się we znaki, szczególnie gdy mamy duże wymagania i stosunkowo niewiele czasu. Jak przetrwać szał planowania? Przedstawiamy Wam trzy proste kroki, które pomogą Wam w przygotowaniach.

  Ile kosztuje wesele w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie są o wiele wyższe, niż ceny mieszkań o tym samym standardzie w innym mieście. Podobnie rzecz się ma w przypadku ceny organizacji wesela. Przygotowaliśmy dla Was kalkulację, która przyda się z pewnością podczas planowania weselnego budżetu.

  Jak wygląda profesjonalna rozmowa z fotografem ślubnym

  Coraz częściej planujące ślub i wesele pary młode decydują się na skorzystanie z usługi wedding plannera. Dobrze jest także przygotować się do spotkania z konsultantem ślubnym. Poniżej przedstawiamy pomocne informacje związane z podjęciem ostatecznej decyzji, co do wyboru takiej usługi.

  Jak posadzić gości weselnych?

  Dobór miejsc do gości ma znaczenie i wpływa na ich samopoczucie podczas imprezy weselnej. Trzeba wiedzieć jak posadzić ludzi obok siebie, by nie doprowadzić do nieporozumień. Mogą także ludzie być ze sobą prywtanie skonfliktowani, więc wiedząc to trzeba ich odpowiednio usadzić.

  Jak zachować się w kościele

  Zachowanie się w kościele podczas ślubu jest bardzo ważne i warto nieco wcześniej zorientować się, jak do tego zadania podejść.
  Stres i nadmiar obowiązków mogą czasami przeszkadzać w skupieniu się na samej ceremonii. Istnieją pewne proste zasady, do których powinniśmy się stosować w kościele.

  Spektakularny pokaz pirotechniczny na wesele

  Oprawa wesela ma znaczenie i wpływa na jego atrakcyjność. Pewne pomysły będą bardzo cieszyły zaproszonych gości, a sama impreza będzie inna niż typowe zabawy weselne. Pokaz pirotechniczny może być właśnie takim elementem, który znacząco uatrakcyjni to wydarzenie.

  Apetyczne ujęcia? Fotografia jedzenia

  Dobrze wykonana fotografia jedzenia powinna żywo wpływać na odczucia smakowe i estetyczne. Do jej wykonania potrzeba profesjonalnego sprzętu oraz trzeba dysponować właściwym warsztatem. Nie każdy się do tego nadaje.

  Nie wychodź z wprawy. Trzymaj formę cały rok!

  Beskid Mały to piękny górski zakątek. Przez cały rok na Przełęczy Kocierskiej można odnaleźć wiele atrakcji . To doskonałe miejsce nie tylko na organizację wesela, ale także na pobyt w każdym czasie. W artykule znajdziesz wiele ciekawych możliwości spędzania czasu w Beskidzie Małym.

  Jak przespać noc przedślubną?

  Ostatnia noc spędzona przed ślubem może być stresująca. Przedślubne emocje mogą sprawić, że trudno będzie zasnąć i dobrze wypocząć, przed Wielkim Dniem. Jak okiełznać stres i w dniu ślubu mieć energię na tańce do bladego świtu? Poznaj kilka dobrych sposobów.

  Kiedy i jak poznać się z jej/jego rodzicami?

  W pewnym momencie, gdy rozwija się związek chłopaka i dziewczyny następuje spotkanie rodziców ich obojga. Poniżej przedstawiamy jak takie spotkanie zorganizować, by pozostawić po nim dobre wrażenie z obu stron.

  Wpadka goni wpadkę (cz. IV)

  Prawda jest, że o wszystko trzeba zadbać samemu. Dobrze jest poznać przykłady wpadek na weselach. Często autorami wielu z nich jest obsługa wesela lub inni fachowcy. Kolejny artykuł z tej serii pokazuje przykłady wpadek z nimi związanymi.

  Wpadka goni wpadkę (cz. III)

  Podczas zabawy weselnej trzeba zadbać o gości. W końcu po to się ich zaprosiło. Nie można pozwolić na to, by się czuli skrępowani. Trzeba także rozsądnie dbać o rozlewanie alkoholu. Weselne bijatyki to nie jest miłe wspomnienie.

  Wpadka goni wpadkę (cz. II)

  Czasami nie da się uniknąć wpadki. Trema robi swoje i nie da się tego uniknąć. W kolejnym artykule przedstawiamy przykłady wpadek ślubno - weselnych. Czasami nic nie da się na takie zdarzenie poradzić.

  Wpadka goni wpadkę (cz. I)

  Nie da się przewidzieć wszystkiego. Zdarzają się czasami wpadki, którym nie da się sprostać. Czasami sami możemy je sprowokować. Przedstawiamy cykl artykułów opisujących takie przykre niespodzianki, które wbrew pozorom nie mogą spotkać każdą parę.

  Sprawy ważne i ważniejsze - samochody

  Organizacja ślubu i wesela związana jest z załatwieniem wielu spraw. Poza formalnościami, takimi jak termin w kościele czy urzędzie lub rezerwacja lokalu weselnego, bardzo ważne są także wszystkie inne usługi. Zobacz jak wybrać samochód, który będzie wieźć Was do ślubu.

  Goście ślubni i świadkowie

  Planowanie wesela wiąże się bez wątpienia z przygotowaniem listy gości. Na jej podstawie planujemy pozostałe elementy uroczystości. Bardzo ważnymi uczestnikami ślubu i wesela są świadkowie. Dowiedz się jak stworzyć listę gości weselnych i w jaki sposób wybrać świadków ślubnych.

  Elektroniczna baza wspomnień

  Wspomnienia z wyjątkowych momentów naszego życia chcemy zachować na zawsze i wracać do nich przy miłych, rodzinnych spotkaniach. Zobacz jak przechowywać zdjęcia ze ślubu i wesela, tak aby prezentowały się pięknie, bez względu na upływający czas.

  "Żenima" czyli jak Słowianie żony "napędzali".

  Monogamia towarzyszyła małżeństwom sprzed tysiąca lat. Jedynie bogaci książęta mieli po kilka żon. Kobieta, z którą się ożenił mężczyzna nazywana była żenimą. Ona wychodziła za mąż, gdy on ją za sobą wiódł. Ona postępowała za nim.

  Zaproś gości na Waszą stronę

  Dostęp do Internetu jest dzisiaj szeroki. W związku z tym coraz więcej par decyduje się skorzystać z innowacji, które dają te możliwości. Własna ślubna strona internetowa to miejsce w sieci, które pozwala na dobra komunikację z gośćmi weselnymi. Są tego plusy i minusy.

  Nie sadzaj zięcia koło teściowej!

  To kto koło kogo siedzi na weselu ma wielkie znaczenie. Musimy to odpowiednio przygotować. Nie można przecież obok siebie usadzić wujka co nie lubi się z ciocią. Podobnie sprawa dotyczy najbliższej rodziny oraz przyjaciół.

  Bez alkoholu też się da?

  Zgodnie z powszechnym zwyczajem, zwanym dla niepoznaki polską tradycją, wesele jest imprezą mocno zakrapianą alkoholem.
  Takie podejście do korzystania z napojów alkoholowych podczas biesiad, wydaje się być standardem. Czy można jednak zorganizować zabawę weselną bez alkoholu?

  "Postrzyżyny" czyli jak Słowianie swym synom imiona nadawali.

  W dawnych czasach, gdy urodził się syn po kilku latach, a często po siedmiu nadawano mu imię podczas uroczystości zwanej postrzyżynami. Chłopak miał ścinane włosy, które chowano lub palono. Wystawna uczta towarzyszyła nadaniu mu imienia, czego dokonywał najdostojniejszy człowiek z grona.

  "Swaty" czyli jak nasi pradziadowie rękę swej ukochanej zdobywali.

  Zgodnie ze staroświeckim powiedzeniem "Kraść daleko, blisko się żenić" w dawnych czasach mężczyźni poszukiwali małżonek najdalej dwie, trzy wioski od domu. Pomagali im swaci i dziewosłęby, których wsparcie było nieocenione w kontaktach z rodzicami wybranki. Poznaj ciekawostki sprzed lat.

  "Obiaty" czyli jak przed tysiącem lat na weselach ucztowano.

  Starosłowiańskie stoły weselne były suto zastawione. Było na nich wiele różnych mięs, gdyż cały kraj był pełen lasów, jezior i rzek gdzie nie brakowało ryb i dzikiej zwierzyny. Poza tym hodowano bydło i ptactwo domowe. Potraw było bardzo wiele.

  Na weselach dzieci się nie nudzą

  Podczas organizacji wesela dobrze jest zapewnić dzieciom atrakcje, by się nie nudziły. Można wszystkie dzieci zebrać przy specjalnym stole. Atrakcje weselne oraz zabawy mogą także uwzględniać obecność najmłodszych.

  Starostowie na wymarciu

  Kiedyś rola starosty byłą oczywista. Dzisiaj tą funkcję przejmują świadkowie. Oczywiście istnieją zabawy weselne gdzie funkcje są podzielone. Dobrze jest jednak zapoznać się z rolą świadka lub starosty. To musi być osoba, która będzie pomagała parze młodej podczas uroczystości.

  Koszty ślubu i wesela

  Wydatki związane z organizacją ślubu i wesela są zawsze mniejsze lub większe w zależności od wielu czynników. To często także temat drażliwy. Najważniejsze w tym wszystkim jest właściwe ustalenie budżetu.

  Oczepiny czyli jak w dawnej Polsce niewiasta mężatką się stawała.

  Symboliczne przyjęcie panny młodej do grona mężatek, gdy stawała się kobietą następowało podczas zabawy weselnej. Taki zwyczaj nazywał się oczepinami, gdy panna młoda z rozplecionymi przed ślubem warkoczami była sadzana na stołku, by te włosy obciąć. Mężatki miały krótkie włosy i nosiły je schowane pod czepkiem - skąd wzięła się nazwa zwyczaju.

  Listy miłosne, czyli jak nasi pradziadowie afekt swym wybrankom okazywali.

  Kojarzenie małżeństw za czasów Polski szlacheckiej było zawsze praktykowane. Często para nie znała się wcześniej. Wszystko to miało pewną formę i kawaler przychodził prosić o rękę panienkę i wymawiał pewne frazesy, a ona się zgadzała. Bardzo często to było jedyne ich spotkani przed ślubem.

  Rózga weselna, czyli jakich obrzędów weselnych za Piastów dokonywano

  Obrzędy starosłowiańskie w pewnym momencie zastępowane były chrześcijańskimi. Część z nich jednak połączyło się, tworząc zupełnie nowe zwyczaje. Dawniej Młode Pary wymieniały się wiankami z kwiatów lub ruty. Obecnie, zgodnie z tradycją chrześcijańską, Młodzi w dniu ślubu wymieniają ślubne obrączki.

  O wróżbach panien na wydaniu czyli jak św. Barbara i św. Łucja pannom na Śląsku kawalerów wybierać pomagała.

  Od wieków ludziom towarzyszyły różnego rodzaju przesądy i wróżby. Przepowiadano pogodę patrząc na zmiany zachodzące w przyrodzie, przewidywano również w ten sposób czy przyszły rok będzie czasem urodzaju. Podobnie panny, które planowały zamążpójście, znały wiele rytuałów, dzięki którym przepowiadały sobie przyszłość związaną ze ślubem i przyszłym mężem. Poznaj wróżby sprzed lat.

  Fotografia ślubna oraz inne pomysły

  Fotografia ślubna to główna usługa obok wideofilmowania zajmująca się rejestracją szczególnych momentów towarzyszących ceremonii udzielenia ślubu oraz zabawie weselnej. Poza tym istnieją także inne ciekawe pomysły, które jeszcze bardziej mogą ucieszyć.

  "Śmierguśnicy" czyli o wielkanocnych wróżbach dziołszek na wydaniu na Śląsku.

  Okres świąt wielkanocnych w dawnych czasach wiązał się z różnymi wróżbami i wierzeniami. Panny z tego okresu realizowały wiele praktyk, by zapewnić sobie wymarzonego mężczyznę. Było wiele praktyk jak wkładanie modlitewnika pod poduszkę w Wielką Sobotę (otwarty w dowolnym miejscu). Następnego dnia było to ponownie realizowane z przełożeniem stron. Odległość między stronami miała wskazywać na większą lub mniejszą szansę w powodzeniu.

  Przesądy ślubne, czyli jak

  Tradycja i przesądy ślubne do dzisiaj towarzyszą sprawom z tym związanych. Szczególnie starsze pokolenie zwraca na to uwagę. Wielu ludzi jednak podchodzi do tego z przymrużeniem oka. Istnieją także przesądy związane ze szczęściem, a nie tylko z pechem.

  Targi ślubne w Kielcach

  Targi ślubne dla nowożeńców są ciekawym wydarzeniem. Odbywają się przynajmniej jeden raz w roku we wszystkich większych miastach w Polsce. Targi ślubne w Kielcach mogą być inspiracją dla przyszłych nowożeńców. Poznaj Ogólnopolskie Targi Ślubne w Kielcach.

  Ślub na Jasnej Górze

  Bazylika na Jasnej Górze jest przepiękna. Dla każdej pary młodej będzie to wielkie przeżycie. Klimat tego miejsca jest niesamowity. Ściągają tutaj pielgrzymki z całego świata. Dobrze jest poznać możliwości związane ze ślubem w tym miejscu.

  Ślubne przygotowania

  Po oświadczynach i oficjalnych zaręczynach, przychodzi czas na planowanie ślubu i wesela. Organizacja ceremonii ślubnej i zabawy weselnej wiąże się z wieloma zadaniami. Zobacz jak zaplanować ten wielki dzień.

  Kościoły w Chorzowie

  Chorzowskie kościoły są piękne i różnorodne. Zazwyczaj śluby zawierane są w parafii panny młodej, jednak coraz częściej nowożeńcy wybierają inną świątynię. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę chorzowskich kościołów.

  Obiekty sakralne w Bytomiu

  W Bytomiu znajdziemy wiele pięknych obiektów sakralnych. Szczególnie piękne są kościoły. Spacer po nich może być bardzo atrakcyjny, a być może ktoś zechce wybrać jeden z nich na miejsce własnego ślubu?

  Bytom – Twoje miejsce na ślub i wesele

  Śląskie śluby są wyjątkowe. Obrzędy z nimi związane różnią się bardzo, gdy zestawi się je z innymi regionami Polski. Przyjrzymy się tym różnicom. Z pewnością dla gości spoza Śląska będzie to ciekawa odmiana i atrakcja.

  Obrzędy i zwyczaje ślubne/weselne

  Zakorzenione w kulturze obyczaje mają wpływ na ślub i wesele. Nawet nowoczesny styl ślubu nie musi oznaczać całkowitego zrezygnowania z pewnych tradycyjnych elementów. Dobrze jest wcześniej wybrać, co chcemy z obrzędowości pozostawić na naszej uroczystości.

  Czy warto uczestniczyć w targach ślubnych?

  Targi ślubne odbywają się przynajmniej raz w roku w każdym większym mieście. Są one miejscem, gdzie spotykają się usługodawcy z branży ślubnej i weselnej. Zobacz jakie korzyści przyniesie Wam obecność w targach.

  Jak zadbać o cerę przed ślubem?

  Oczy wszystkich gości na ślubie i weselu są skierowane na parę młodą. Szczególnie obserwowana jest panna młoda, co nikogo nie dziwi. Każda przyszłą panna młoda chce tego dnia wyglądać olśniewająco i chce się do tego właściwie przygotować.

  Romantyczna miłość nie tylko w literaturze

  Zwieńczenie miłości i sposób na udane życie stanowi dla wielu ludzi małżeństwo. Trzeba jednak przyznać, że pewne osoby w ogóle nie powinny wchodzić w związek małżeński. Adam Mickiewicz i jego historia jest tego dowodem.

  Czy zatrudnić konsultanta ślubnego?

  Jeżeli nie dysponujecie czasem, który moglibyście przeznaczyć na przygotowania ślubne, bez wątpienia świetnym rozwiązaniem będzie zatrudnienie konsultanta ślubnego. Czy wiesz kiedy jeszcze warto zdecydować się na pomoc specjalisty?

  Dobieramy biżuterię na ślub

  Biżuteria, choćby najskromniejsza, jest nieodzownym elementem wizerunku Panny Młodej w dniu ślubu. Należy jednak pamiętać o tym, że nawet niewielka błyskotka może zupełnie odmienić kreację. Jak wybrać biżuterię, która podkreśli urodę Panny Młodej? Sprawdź nasze podpowiedzi.

  Podziękowania dla gości

  Na każdym weselu para młoda jest obdarowywana prezentami. Wypada jednak, by odwdzięczyć gościom za ich wizytę, obecność i życzenia. Co dać gościom weselnym na prezent? Jak sprawić im przyjemność? Co może być prezentem?

  Ślubne przesądy na podstawie Zabrza

  W Zabrzu związek z tradycją jest bardzo silny jak na całym Górnym Śląsku. Warto jest się temu dobrze przyjrzeć. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze symbole i tradycje. Jest tu także sporo matematyki.

  Weselny niezbędnik dla każdego

  Podczas planowania ślubu i wesela myśli się o rzeczach przyjemnych, które chce się mieć podczas tego dnia. Nie powinno się jednak bagatelizować tego stanu, gdyż może być bardzo "różnie". Jakie produkty pierwszej pomocy będą przydatne?

  Ekonomiczne podejście do małżenstwa ;-)

  Ekonomiczne odpowiedniki związane z małżeństwem i miłością dwojga ludzi znajdują się poniżej. Oczywiście traktujcie to z przymrużeniem oka. Uśmiech jest wskazany i pozwala trochę zapomnieć o stresujących chwilach związanych z przygotowaniami do ślubu.

  Coraz wiecej rozwodów

  Biorąc pod uwagę współczesne trendy odchodzenia od tradycyjnych wartości rodzinnych na rzecz niesformalizowanych związków, warto zastanowić się, dlaczego coraz więcej młodych ludzi nie chce się pobierać oraz nad tym, czy nie uległ wyczerpaniu dotychczasowy, tradycyjny model związku oparty na sakramencie małżeństwa?

  Zakładamy stronę ślubną

  Własna strona ślubna cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Pozwala to na przekazywanie informacji dotyczących ślubu i wesela, a następnie może służyć jako miejsce prezentacji zdjęć i filmów z wydarzenia. Połączona z portalami społecznościowymi może być bardzo dobrym rozwiązaniem.

  Czym się kierować przy wyborze wypożyczalni naczyń?

  Jak opowiada przedstawiciel firmy Meblo Strefa - zwyczaj wypożyczania naczyń i mebli posiada długą tradycję. Kilkadziesiąt lat temu wypożyczanie praktycznie wszystkiego było normalnością. Dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej. Poniżej przedstawiamy jak jest obecnie.

  Targi ślubne - warto czy nie warto na nich się pojawić?

  W każdym większym mieście targi ślubne odbywają się co kilka miesięcy. Jest to miejsce, w którym swoje usługi prezentuje cała branża ślubna. Czy warto udać się na takie targi? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

  Pomysł na wspólne życie

  Ślub to tylko pewien ważny moment w życiu, po którym rozpoczyna się nowa droga. Wspólne mieszkanie, wspólne sprawy codzienne towarzyszyć będą Wam już ciągle. Jak to wszystko zorganizować, by było wspaniale?

  Organizacja ślubu i przyjęcia weselnego

  Nie jest prostą sprawą zorganizowanie dobrego przyjęcia weselnego. Potrzeba na to poświęcić sporo czasu i trzeba mieć wiele zmysłu organizacyjnego. Bardzo ważne jest jest zabranie się za to wszystko bardzo wcześnie.

  Uroczystość ślubna w Toruniu

  Toruń należy do najpiękniejszych polskich miast. Nie dziwi zatem fakt, że sporo par chcę tutaj mieć swój ślub. Branża ślubna tutaj także jest szeroko rozwinięta. Każdy rodzaj usług można mieć na miejscu.

  Gdy wielki dzień jest coraz bliżej

  Organizacja wesela i ślubu to ważne sprawy. Z każdym dniem jednak ten wyczekiwany długo dzień nadchodzi. Jak sobie poradzić w tych ostatnich chwilach, które są pełne stresu. Każdy chce przecież, by wszystko wypadło idealnie.

  Ślubna interakcja - osobiste strony internetowe

  Strony internetowe są bardzo ciekawym rozwiązaniem dla młodych par. Umożliwiają one przedstawienie wszystkich szczegółów dotyczących planowanego ślubu i wesela, a także zamieszczania na nich zdjęć i filmów po uroczystości.

  Kilka wskazówek nie zaszkodzi

  Podczas organizacji ślubu trzeba trzymać rękę na pulsie nawet gdy zdecydowaliście się zatrudnić wedding plannera. To przecież Wasz ślub i powinno się być zainteresowanym wszystkimi szczegółami. Bardzo dobrze jest właściwie podejść do spraw dotyczących planowania.

  Papierkowe sprawy związane ze ślubem

  Przy planowaniu ślubu i wesela jest wiele rozmaitych spraw, które trzeba załatwić. Dotyczy to także wydruków różnego rodzaju. W wielu przypadkach drukarnia może być dobrym pomysłem na zrealizowanie wszystkich zamierzeń.

  Kościół na Wasz ślub w Rybniku

  Na ślub i wesele czeka się całe życie. To jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Bardzo ważne jest także miejsce gdzie taki ślub się odbędzie. W przypadku ślubów konkordatowych dotyczy to samych kościołów.

  Bardzo ciekawa lokalizacja na ślub - Zabrze

  Zabrze można polecić jako ciekawe miasto do zawarcia małżeństwa, zorganizowania zabawy weselnej oraz sesji w plenerze. To śląskie miasto warto jest rozważyć podczas planowania ślubu i wesela. Poniżej kilka przykładów.

  Własna działalność - fotografia ślubna

  Własny biznes to marzenie wielu osób. Niejednokrotnie pomysł na firmę jest dopracowany do perfekcji na długo przed jej faktycznym założeniem. Planujesz pracę jako fotograf ślubny? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi.

  Albumy ślubne i fotoksiążki

  Do ślubnych pamiątek zaliczamy oczywiście zdjęcia, które najlepiej prezentują się w albumach. Istnieje także inna forma - fotoksiążki, które stanowią ciekawą alternatywę dla typowych albumów ze zdjęciami. Zobacz w jaki sposób możesz zachować zdjęcia ze ślubu i wesela w pięknej formie.

  Ślubne odbitki zdjęć i wydruki wielkoformatowe

  Fotograf ślubny nie tylko wykonuje zdjęcia podczas uroczystości i sesji ślubnej. Jego zadaniem jest także odpowiednia obróbka graficzna fotografii. Dodatkowo realizuje on usługi związane z wydrukiem zdjęć, np. odbitki, wydruki wielkoformatowe i ślubne fotoksiążki.
  Top