Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Urlop okolicznościowy na ślub – komu się należy i co warto o nim wiedzieć?

urlopokolicznosciowynaslub.jpg
Nie ma co ukrywać – ślub to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego człowieka. Pracownik, który bierze ślub, może otrzymać urlop okolicznościowy – dwa dni wolne z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że urlop okolicznościowy na ślub przysługuje wyłącznie w sytuacji, kiedy małżeństwo ma skutki cywilnoprawne. Dotyczy to małżeństw zawartych w urzędzie stanu cywilnego bądź też ślubów kościelnych – o ile akt małżeństwa zostanie potwierdzony przez kierownika urzędu stanu cywilnego. Urlopu nie otrzyma pracownik, który bierze ślub wyznaniowy, bez skutków cywilnoprawnych. 

W jaki sposób można otrzymać urlop okolicznościowy na ślub? 

Niezależnie od tego czy pracownik pracuje na zmiany, czy też ma elastyczne godziny pracy, urlop okolicznościowy z okazji ślubu przysługuje mu na dwa pełne dni. Ważna informacja – wolnego z okazji ślubu pracodawca udziela wyłącznie na wniosek pracownika. 

Wniosek o udzielenie urlopu okolicznościowego z okazji ślubu pracownik musi złożyć pracodawcy na piśmie, najlepiej z uwzględnieniem odpowiedniego wyprzedzenia. Dzięki temu pracodawca będzie miał czas na to, aby zorganizować pracę na czas nieobecności pracownika oraz odpowiedzieć na wniosek.

We wniosku o udzielenie urlopu okolicznościowego z okazji ślubu warto zamieścić następujące informacje: 

  • datę i miejsce napisania wniosku,
  • dane osobowe pracownika – imię, nazwisko i zajmowane stanowisko,
  • dane adresata – najczęściej pracodawcy bądź też bezpośredniego przełożonego,
  • datę i okres urlopu oraz wskazanie jego przyczyny,
  • podpis pracownika. 

To, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy, nie jest ściśle określone. Ważne, aby dokument zachował oficjalny charakter. Niektórzy pracodawcy posiadają konkretne szablony dokumentów – w takiej sytuacji pracownik powinien się do nich zastosować. 

Co z wynagrodzeniem za czas urlopu okolicznościowego? 

Wynagrodzenie za czas przebywania na urlopie okolicznościowym liczy się tak samo jak w przypadku urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że pracownik korzystający z urlopu okolicznościowego zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Urlop okolicznościowy nie jest wliczany do urlopu wypoczynkowego. Są to dodatkowe dni wolne, które przyznawane są jedynie w przypadku wystąpienia określonych okoliczności w życiu pracownika – w tym przypadku z okazji ślubu.

Więcej informacji znaleźć można na stronie https://biznes.wprost.pl/poradnik/praca/10992868/czy-gorzow-wielkopolski-to-dobre-miejsce-na-rozpoczecie-kariery-zawodowej.html.

Czy fakt zawarcia małżeństwa należy udokumentować?

Z reguły sam wniosek o urlop okolicznościowy powinien wystarczyć do jego uzyskania. Zdarza się jednak, że pracodawca żąda przedstawienia dokumentów, które potwierdzają zawarcie związku małżeńskiego. Pracownik wcale nie musi dostarczać ich kopii – wystarczy, że do wglądu pracodawcy przedstawi akt małżeństwa. Oczywiście, nie jest w stanie dostarczyć tego dokumentu przed ślubem. 

Pracownik może zobowiązać się, że akt zawarcia małżeństwa dostarczy do wglądu w najbliższym możliwym terminie. 

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top