Ślub cywilny – wszystko, co musisz wiedzieć
Zdecydowaliście się powiedzieć sobie tak nie w kościele, ale w urzędzie i zastanawiacie się nad wszystkimi formalnościami i wydatkami, które się z tym wiążą? Oto ABC ślubu cywilnego.
Ile kosztuje ślub cywilny?
Ślub cywilny z pewnością jest najtańszą opcją, porównując ze ślubem konkordatowym czy kościelnym. Jeśli chodzi o koszty poniesione w USC, to podstawowe opłaty związane z zawarciem związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego przedstawiają się następująco:
opłata za dokument potwierdzający brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa (np. potwierdzenie rozwodu czy śmierci poprzedniego małżonka)to 22 zł
opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł
przyśpieszenie decyzji miesięcznego oczekiwania na zawarcie ślubu to 39zł
Oczywiście wszelkie inne koszty zależą już tylko i wyłącznie od naszych wyborów. Możemy zdecydować się na tradycyjne wesele lub po prostu obiad dla świadków i rodziców, wybrać suknię ślubną za 3000 złotych i skromną białą sukienkę za 500, kupić złote obrączki z brylantem dla niej lub przetopić złoto, które zostało po ukochanych dziadkach na obrączki dla młodych. Mitem jest więc ogólne stwierdzenie, że ślub cywilny jest tani – tańsze są tylko opłaty związane z zawarciem ślubu, o wszystkim innym decydują młodzi, dokonując poszczególnych wyborów.
Ślub cywilny i przysięga – czy można wybrać własny tekst?
Ceremonia w USC trwa krótko – zwykle około 15 minut, a zwyczajowo państwo młodzi wypowiadają następujące słowa przysięgi:
"Świadom(a/y) praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię przyszłego małżonka) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe."
Choć niektórzy narzekają, że ceremonia cywilna jest szybka i bezduszna, możemy postarać się ją zindywidualizować. Większość urzędów stanu cywilnego nie ma nic przeciwko zmianie muzyki z tradycyjnego marsza weselnego na coś innego: możemy więc wybrać piosenkę, przy której się poznaliśmy lub która z jakichś powodów jest dla nas szczególnie ważna. W przypadku zmiany słów przysięgi należy się jednak skonsultować z urzędnikiem – niektórzy idą na rękę parze młodej i pozwalają wybrać własny tekst, inni wymagają tradycyjnej formuły. Warto jednak pamiętać, że przy zawarciu małżeństwa cywilnego nie obowiązuje rejonizacja urzędów. Oznacza to, że możemy się zdecydować na inny urząd, w którym znajduje się ładniejsza sala ślubów lub urzędnik jest bardziej elastyczny co do treści ślubnej przysięgi.
Ślub cywilny w plenerze i innych, nietypowych miejscach
Podobnie jak w przypadku przysięgi, większość życzeń i planów narzeczonych zależna jest od elastyczności urzędnika. Prawo zezwala co prawda na zawarcie małżeństwa w plenerze, nakłada jednak w ust. 5 Prawa o aktach stanu cywilnego z 29 września 1986 roku wymóg zachowania uroczystej formy jego zawarcia i zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ceremonii. Oznacza to, że możemy nie uzyskać zgody na ślub na górskim szczycie lub pod wodą. Zawsze pamiętajmy o uzgodnieniu z urzędnikiem miejsca i rozmowie przed złożeniem wniosku. Warto odpowiednio uargumentować, dlaczego wybrane miejsce jest dla nas ważne. Dopiero później składajmy wniosek, pamiętając, że na decyzję czeka się około miesiąca, a wydane pozwolenie jest ważne 6 miesięcy. Co do kosztów, są one oczywiście wyższe niż standardowy ślub w USC, jednak według zapisów ustawy nie mogą przekraczać połowy przeciętnego wynagrodzenia. Jednak ostateczna cena zostanie podana dopiero po wydaniu zgody na ceremonię poza urzędem. Zwykle jest to około 1000 zł.
Sukienka na ślub cywilny
Wiele panien młodych marzy o pięknej, białej sukni, jednak rezygnując ze ślubu kościelnego obawia się, że zbyt ślubna suknia zostanie źle odebrana lub nie wypada pojawić się w takiej sukni w urzędzie. Prawda jest taka, że skromna sukienka na ślub cywilny to po prostu pozostałość z czasów, gdy nie był możliwy ślub konkordatowy, a młodzi często decydowali się zawrzeć ślub cywilny i kościelny osobno, nie tego samego dnia. Zwykle było to związane z problemem ustalenia wspólnych terminów. Wówczas panna młoda na ślubie kościelnym prezentowała typową suknię, a w USC w skromnej sukience przed kolano lub białej spódnicy z żakietem.
Jeśli jednak nie masz w planach ślubu kościelnego lub w USC chcesz wystąpić w tradycyjnej sukni, nic nie stoi na przeszkodzie – ubierz się tak, byś czuła się tego dnia pięknie i wyjątkowo.
Zaproszenia na ślub cywilny
Zapraszając gości na ślub cywilny pamiętajcie, by koniecznie podać adres urzędu – jest to pomocne zwłaszcza dla gości spoza miasta. Choć większość gotowych zaproszeń jest przygotowywanych pod ślub kościelny, coraz więcej firm uwzględnia też zaproszenia tylko na ślub cywilny. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by samemu przygotować treść zaproszenia, grafikowi pozostawiając tylko przygotowanie oprawy. Zamiast cytatu z Biblii możecie wybrać fragment wiersza znanego poety lub aforyzm o miłości. Pamiętajcie, że zaproszenia wręczamy gościom na minimum trzy miesiące przed ceremonią, tak by mogli zarezerwować datę i zaplanować swoje stroje, ewentualne pozostawienie dzieci pod opieką.
Jaki prezent na ślub cywilny?
Jeżeli jesteś gościem i dostałeś zaproszenie na ślub cywilny, pamiętaj – nie traktuj go jak coś gorszego, mniej znaczącego niż ślub kościelny. Państwo młodzi mogą z różnych względów nie planować nigdy ślubu w kościele, dlatego ślub cywilny nie jest „próbą generalną” przed drugim ślubem, lecz taką samą uroczystością jak ślub kościelny. W praktyce oznacza to, że wybór stroju na wesele i prezentu, jaki im podarujesz, jest zdeterminowany rodzajem wesela.
Jeśli młodzi po ceremonii planują po prostu uroczysty obiad, kobieta zakłada sukienkę koktajlową, a mężczyzna garnitur i krawat. W przypadku gdy mamy do czynienia z klasycznym weselem, możemy sobie pozwolić na bardziej strojną kreację w przypadku pań – pamiętajmy jednak, że wesele to nie impreza w nocnym klubie ani premiera w operze.
W przypadku prezentu najlepiej zdać się na sugestię państwa młodych – jeśli dali nam do zrozumienia, że woleliby pieniądze, postarajmy się spełnić to życzenie. W przeciwnym razie zapytajmy, czy nie ma jakiejś listy prezentów, którą można by się kierować wybierając podarunek. Pamiętajmy, że prezent nie powinien ani przekraczać naszych możliwości finansowych, ani też być w stosunku do nich zbyt skromny. Dajemy tyle, na ile możemy sobie pozwolić – a jeśli nasze możliwości są bardzo ograniczone, pamiętajmy, że lepiej kupić skromny podarunek niż zdecydować się na podarowanie pustej koperty (tak, takie sytuacje nadal niestety się zdarzają).