Ślub cywilny

    Ślub cywilny – wszystko, co musisz wiedzieć

    Zdecydowaliście się powiedzieć sobie tak nie w kościele, ale w urzędzie i zastanawiacie się nad wszystkimi formalnościami i wydatkami, które się z tym wiążą? Oto ABC ślubu cywilnego.

    Ile kosztuje ślub cywilny?

    Ślub cywilny z pewnością jest najtańszą opcją, porównując ze ślubem konkordatowym czy kościelnym. Jeśli chodzi o koszty poniesione w USC, to podstawowe opłaty związane z zawarciem związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego przedstawiają się następująco:

    opłata za dokument potwierdzający brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa (np. potwierdzenie rozwodu czy śmierci poprzedniego małżonka)to 22 zł

    opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł

    przyśpieszenie decyzji miesięcznego oczekiwania na zawarcie ślubu to 39zł

    Oczywiście wszelkie inne koszty zależą już tylko i wyłącznie od naszych wyborów. Możemy zdecydować się na tradycyjne wesele lub po prostu obiad dla świadków i rodziców, wybrać suknię ślubną za 3000 złotych i skromną białą sukienkę za 500, kupić złote obrączki z brylantem dla niej lub przetopić złoto, które zostało po ukochanych dziadkach na obrączki dla młodych. Mitem jest więc ogólne stwierdzenie, że ślub cywilny jest tani – tańsze są tylko opłaty związane z zawarciem ślubu, o wszystkim innym decydują młodzi, dokonując poszczególnych wyborów.

    Ślub cywilny i przysięga – czy można wybrać własny tekst?

    Ceremonia w USC trwa krótko – zwykle około 15 minut, a zwyczajowo państwo młodzi wypowiadają następujące słowa przysięgi:

    "Świadom(a/y) praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię przyszłego małżonka) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe."

    Choć niektórzy narzekają, że ceremonia cywilna jest szybka i bezduszna, możemy postarać się ją zindywidualizować. Większość urzędów stanu cywilnego nie ma nic przeciwko zmianie muzyki z tradycyjnego marsza weselnego na coś innego: możemy więc wybrać piosenkę, przy której się poznaliśmy lub która z jakichś powodów jest dla nas szczególnie ważna. W przypadku zmiany słów przysięgi należy się jednak skonsultować z urzędnikiem – niektórzy idą na rękę parze młodej i pozwalają wybrać własny tekst, inni wymagają tradycyjnej formuły. Warto jednak pamiętać, że przy zawarciu małżeństwa cywilnego nie obowiązuje rejonizacja urzędów. Oznacza to, że możemy się zdecydować na inny urząd, w którym znajduje się ładniejsza sala ślubów lub urzędnik jest bardziej elastyczny co do treści ślubnej przysięgi.

    Ślub cywilny w plenerze i innych, nietypowych miejscach

    Podobnie jak w przypadku przysięgi, większość życzeń i planów narzeczonych zależna jest od elastyczności urzędnika. Prawo zezwala co prawda na zawarcie małżeństwa w plenerze, nakłada jednak w ust. 5 Prawa o aktach stanu cywilnego z 29 września 1986 roku wymóg zachowania uroczystej formy jego zawarcia i zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ceremonii. Oznacza to, że możemy nie uzyskać zgody na ślub na górskim szczycie lub pod wodą. Zawsze pamiętajmy o uzgodnieniu z urzędnikiem miejsca i rozmowie przed złożeniem wniosku. Warto odpowiednio uargumentować, dlaczego wybrane miejsce jest dla nas ważne. Dopiero później składajmy wniosek, pamiętając, że na decyzję czeka się około miesiąca, a wydane pozwolenie jest ważne 6 miesięcy. Co do kosztów, są one oczywiście wyższe niż standardowy ślub w USC, jednak według zapisów ustawy nie mogą przekraczać połowy przeciętnego wynagrodzenia. Jednak ostateczna cena zostanie podana dopiero po wydaniu zgody na ceremonię poza urzędem. Zwykle jest to około 1000 zł.

    Sukienka na ślub cywilny

    Wiele panien młodych marzy o pięknej, białej sukni, jednak rezygnując ze ślubu kościelnego obawia się, że zbyt ślubna suknia zostanie źle odebrana lub nie wypada pojawić się w takiej sukni w urzędzie. Prawda jest taka, że skromna sukienka na ślub cywilny to po prostu pozostałość z czasów, gdy nie był możliwy ślub konkordatowy, a młodzi często decydowali się zawrzeć ślub cywilny i kościelny osobno, nie tego samego dnia. Zwykle było to związane z problemem ustalenia wspólnych terminów. Wówczas panna młoda na ślubie kościelnym prezentowała typową suknię, a w USC w skromnej sukience przed kolano lub białej spódnicy z żakietem.

    Jeśli jednak nie masz w planach ślubu kościelnego lub w USC chcesz wystąpić w tradycyjnej sukni, nic nie stoi na przeszkodzie – ubierz się tak, byś czuła się tego dnia pięknie i wyjątkowo.

    Zaproszenia na ślub cywilny

    Zapraszając gości na ślub cywilny pamiętajcie, by koniecznie podać adres urzędu – jest to pomocne zwłaszcza dla gości spoza miasta. Choć większość gotowych zaproszeń jest przygotowywanych pod ślub kościelny, coraz więcej firm uwzględnia też zaproszenia tylko na ślub cywilny. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by samemu przygotować treść zaproszenia, grafikowi pozostawiając tylko przygotowanie oprawy. Zamiast cytatu z Biblii możecie wybrać fragment wiersza znanego poety lub aforyzm o miłości. Pamiętajcie, że zaproszenia wręczamy gościom na minimum trzy miesiące przed ceremonią, tak by mogli zarezerwować datę i zaplanować swoje stroje, ewentualne pozostawienie dzieci pod opieką.

    Jaki prezent na ślub cywilny?

    Jeżeli jesteś gościem i dostałeś zaproszenie na ślub cywilny, pamiętaj – nie traktuj go jak coś gorszego, mniej znaczącego niż ślub kościelny. Państwo młodzi mogą z różnych względów nie planować nigdy ślubu w kościele, dlatego ślub cywilny nie jest „próbą generalną” przed drugim ślubem, lecz taką samą uroczystością jak ślub kościelny. W praktyce oznacza to, że wybór stroju na wesele i prezentu, jaki im podarujesz, jest zdeterminowany rodzajem wesela.

    Jeśli młodzi po ceremonii planują po prostu uroczysty obiad, kobieta zakłada sukienkę koktajlową, a mężczyzna garnitur i krawat. W przypadku gdy mamy do czynienia z klasycznym weselem, możemy sobie pozwolić na bardziej strojną kreację w przypadku pań – pamiętajmy jednak, że wesele to nie impreza w nocnym klubie ani premiera w operze.

    W przypadku prezentu najlepiej zdać się na sugestię państwa młodych – jeśli dali nam do zrozumienia, że woleliby pieniądze, postarajmy się spełnić to życzenie. W przeciwnym razie zapytajmy, czy nie ma jakiejś listy prezentów, którą można by się kierować wybierając podarunek. Pamiętajmy, że prezent nie powinien ani przekraczać naszych możliwości finansowych, ani też być w stosunku do nich zbyt skromny. Dajemy tyle, na ile możemy sobie pozwolić – a jeśli nasze możliwości są bardzo ograniczone, pamiętajmy, że lepiej kupić skromny podarunek niż zdecydować się na podarowanie pustej koperty (tak, takie sytuacje nadal niestety się zdarzają).

    Ślub cywilny - formalności i koszty

    Coraz więcej młodych osób decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego, z pominięciem ślubu wyznaniowego. Takie rozwiązanie z pewnością ma swoje zalety, zazwyczaj wiąże się z mniejszymi kosztami i krótszymi przygotowaniami. Myli się jednak ten, kto uważa, że ślub cywilny można zawrzeć niemal z dnia na dzień. Jakich formalności musimy dopełnić i czy urzędnik państwowy może udzielić ślubu poza urzędem?

    Intercyza - jak zadbać o finanse przed ślubem

    Ślub i wesele kojarzą się przede wszystkim z romantycznym klimatem, miłością i dobrą zabawą. Nie należy jednak zapomnieć, że są pierwszym krokiem na nowej drodze życia. Podczas ślubnych przygotowań powinno się zadbać o kwestie finansowe. Podpowiadamy kiedy warto zawrzeć intercyzę i jakie są jej koszty.

    Urząd Stanu Cywilnego - formalności prawne

    Ślub cywilny według prawa zatwierdza związek małżeński. Aby się do tego przygotować trzeba znać terminy obowiązujące w urzędzie oraz dostarczyć właściwe dokumenty oraz uiścić opłaty.

    Formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego

    Do Urzędu Stanu Cywilnego przyszła para młoda musi się udać by dokonać opłaty skarbowej, przedstawić dowody osobiste oraz inne dokumenty. To jest wymagane w przypadku ślubu cywilnego i konkordatowego.

    Przedślubne formalności w USC

    Przed każdym ślubem trzeba w Urzędzie Stanu Cywilnego załatwić pewne formalności oraz uiścić opłatę skarbową. Para musi udać się tam osobiście. W pewnych przypadkach potrzebne będzie także dostarczenie innych dokumentów.

    Ślubne formalności w USC w Lubinie

    W celu zawarcia ślubu cywilnego i konkordatowego trzeba się wcześniej udać do Urzędu Stanu Cywilnego w celu załatwienia pewnych formalności. Jest to niezbędne, by prawnie móc usankcjonować związek małżeński.

    Przedślubne formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego

    Formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego musi spełnić każda przyszła para młoda bez względu na to jaki rodzaj ślubu będzie miała. Dotyczy to dostarczenia osobiście pewnych dokumentów oraz dowodów osobistych do wglądu. Z tym także wiąże się opłata skarbowa.

    Formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego

    Każda przyszła para młoda bez względu na to czy planuje ślub cywilny, czy konkordatowy musi osobiście pojawić się w Urzędzie Stanu Cywilnego, by załatwić formalności związane z zawarciem małżeństwa. Trzeba mieć ze sobą poza dowodami różne dokumenty w zależności od sytuacji.

    Niezbędne formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego

    W Urzędzie Stanu Cywilnego potrzeba załatwić przed ślubem niezbędne formalności. Trzeba się tam stawić osobiście z dowodem osobistym oraz innymi dokumentami w zależności od sytuacji. Dotyczy to osób spoza danego urzędu, wdowców i wdowy oraz rozwodników.

    Jakie formalności w USC?

    Przed ślubem narzeczeni muszą się udać na wizytę do Urzędu Stanu Cywilnego. Jest to niezbędne by pozałatwiać wszystkie formalności związane ze ślubem. Dotyczy to zarówno ślubu cywilnego oraz konkordatowego.

    Formalności ślubne w USC

    W Urzędzie Stanu Cywilnego przed ślubem trzeba zrealizować pewne formalności. Jednym z wymogów jest osobista wizyta pary młodej i przedstawienie dowodów osobistych. Trzeba także w pewnych sytuacjach przedstawić inne dokumenty.

    Dopełnianie formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego

    Przyszli małżonkowie muszą wspólnie udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu dopełnienia wszystkich wymaganych formalności. Ten wymóg ma związek z przedstawieniem dowodów osobistych oraz w pewnych przypadkach innych dokumentów.

    Dopełnianie formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego

    Bez względu na to czy para zawiera związek małżeński w kościele czy urzędzie, to potrzeba dostarczenia pewnych dokumentów do Urzędu Stanu Cywilnego jest wymogiem, który należy spełnić. Z tą czynnością wiąże się także opłata skarbowa.

    Jakie formalności w USC?

    Przed zawarciem ślubu cywilnego lub konkordatowego potrzebna jest wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego w celu dopełnienia pewnych formalności. Osobista wizyta jest wskazana. Potrzeba mieć przy sobie dowód osobisty i w pewnych przypadkach odpis skróconego aktu urodzenia.

    Konieczne formalności w USC

    Bez względu na to czy zamierzacie mieć ślub cywilny czy konkordatowy, to musicie razem się stawić w Urzędzie Stanu Cywilnego z dowodami osobistymi, a także w pewnych przypadkach z odpisami aktu urodzenia.

    Jakie formalności w USC?

    W Urzędzie Stanu Cywilnego trzeba stawić się osobiście i pokazać do wglądu dowód osobisty. Dla osób spoza tego urzędu potrzeba jeszcze przedstawić skrócony akt urodzenia. Takie formalności są potrzebne, by móc prawnie usankcjonować związek.

    Przedślubne formalności w USC

    Aby zawrzeć związek małżeński w Urzędzie Stanu Cywilnego potrzeba się stawić osobiście w nim z dowodem osobistym oraz skróconym aktem urodzenia. Odpis jednak jest wymagany dla osób, które mają go sporządzony w innym urzędzie.

    Obowiązkowe formalności w USC

    Każdy Urząd Stanu Cywilnego wymaga formalności przed zawarciem w nim związku małżeńskiego. Bardzo ważne są tutaj daty kiedy dostarczyć trzeba wymagane dokumenty oraz inne formalności. Dopiero wtedy można być pewnym rezerwacji swojego terminu.

    Zawarcie małżeństwa w USC

    Komplet dokumentów musi być złożony w Urzędzie Stanu Cywilnego do maksymalnie miesiąca przed ślubem. Istnieje także możliwość skrócenia terminu, jednak musi być ważny powód i związane jest to z decyzją Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.

    Rezerwacja terminu ślubu

    W Urzędzie Stanu Cywilnego potrzeba w terminie do siedmiu dni od rezerwacji terminu ślubu dostarczyć wszystkie dokumenty, które są wymagane do zawarcia związku małżeńskiego. Dotyczy to skróconego aktu urodzenia oraz dowodu osobistego.

    Katowice - formalności związane ze ślubem

    Pewne formalności zawsze są potrzebne, aby móc mieć ślub cywilny. Najważniejsze jest stawić się osobiście w urzędzie z dowodem osobistym oraz skróconym odpisem aktu urodzenia. Trzeba to zrobić najpóźniej na miesiąc przed uroczystością.

    Gdynia - jakie formalności w USC?

    Do zawarcia małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego potrzebne jest dostarczenie dokumentów na miesiąc przed terminem uroczystości. Potrzebne będą odpisy skrócone aktów urodzenia oraz dowody osobiste. Przyszli nowożeńcy muszą się stawić w urzędzie osobiście.

    Gdańsk - Przedmałżeńskie formalności

    Pewne dokumenty trzeba dostarczyć do Urzędu Stanu Cywilnego, gdyż są niezbędne do zawarcia ślubu cywilnego oraz konkordatowego. Śluby kościelne wymagają także udania się do odpowiedniego urzędu, właściwego dla stałego zameldowania jednego z narzeczonych.

    Różnice pomiędzy ślubami

    Decyzja o rodzaju ślubu należy w pełni do Młodej Pary. Mogą oni zdecydować, czy idą w bardziej religijną stronę zawierając ślub konkordatowy, czy skorzystają z opcji wyłącznie ślubu cywilnego. Trzeba pamiętać, że dawniej, nie było ślubu konkordatowego, stąd pary musiały zawierać poniekąd 2 śluby.

    Formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego

    W celu zawarcia ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego narzeczeni muszą osobiście się tam stawić. Związek zawarty może zostać przez osoby powyżej 18 roku życia. Kobiety w wieku 16 - 18 lat muszą mieć zezwolenie wydane przez sąd opiekuńczy. Akt skrócony urodzenia jest także wymagany dla osób spoza Częstochowy.

    Jakie formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego?

    Bez względu na to czy ślub jest konkordatowy lub cywilny, to pewne formalności muszą zostać dopełnione w Urzędzie Stanu Cywilnego. W tym samym urzędzie najwcześniej można ustalić termin pół roku wcześniej, a nie później niż miesiąc składając wszystkie wymagane dokumenty.

    Zawarcie małżeństwa w USC

    Małżeństwo zawarte w Urzędzie Stanu Cywilnego wymaga obecności obojga narzeczonych. Do wglądu trzeba posiadać dowód osobisty i skrócony akt urodzenia. Osoby rozwiedzione muszą jeszcze przedstawić skrócony akt małżeństwa w uwzględnioną adnotacją o rozwodzie. Wdowa lub wdowiec powinny także mieć przy sobie odpis skrócony aktu zgonu małżonka.

    Zawarcie ślubu cywilnego

    Ślub cywilny wiąże się ze zgromadzeniem kilku dokumentów, bez których nie mógłby się odbyć. Warto poznać formalności z jakimi trzeba się uporać przed ślubem oraz jak będzie przebiegała cała uroczystość.

    Konieczne formalności w USC w Sosnowcu

    W przypadku zawierania małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego lub w kościele potrzebne jest usankcjonowanie tego prawnie. W tym celu trzeba się udać do urzędu i przedstawić wymagane dokumenty i uiścić pewne opłaty.

    Niezbędne ślubne formalności w USC

    Bez względu na to czy związek małżeński zawiera się w kościele lub urzędzie, to niezbędne są formalności, które trzeba załatwić w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wiąże się to z przedstawieniem dokumentów i pewną opłatą.

    Przedmałżeńskie procedury w USC

    Zawarcie związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego związane jest z dopełnieniem kilku formalności. Potrzeba przyjść do USC osobiście i przedstawić dokumenty. Musi to się odbyć na przynajmniej miesiąc przed uroczystością.

    Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego

    Brak przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego musi zostać wcześniej podpisany przed zawarciem ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Nie później niż miesiąc wcześniej trzeba tego dokonać osobiście w tym miejscu.

    Zawieranie małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego.

    Urząd Stanu Cywilnego to miejsce, gdzie trzeba się udać by dopełnić formalności związanych z planowanym zawarciem małżeństwa. Warto jest dowiedzieć się wcześniej co potrzeba przedstawić w urzędzie, by nie musieć iść tam po raz kolejny.

    Wesele w Rzeszowie - formalności w USC

    Para młoda, która zamierza wstąpić w związek małżeński musi osobiście udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, by uiścić opłatę oraz przedstawić wymagane dokumenty. Dotyczy to także ślubu zawieranego w kościele.
    Top