Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Przedślubne formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego

Przedślubne formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego
Każda przyszła para młoda niezależnie czy decyduje się na ślub cywilny czy też konkordatowy, musi dopełnić kilku formalności w USC. Konieczna jest osobista obecność obojga narzeczonych. By potwierdzić swoją tożsamość zabrać należy ze sobą dowody osobiste.

Wymagany może być także odpis skrócony aktu urodzenia. Osoby owdowiałe oraz rozwiedzione będą musiały złożyć dodatkowe dokumenty. Jest to odpowiednio odpis aktu zgonu współmałżonka i odpis skrócony aktu małżeństwa wraz z adnotacją o rozwodzie. W przypadku gdy wymagany akt znajduje się w tutejszym urzędzie, nie ma obowiązku składania jego odpisu.
 

Opłata skarbowa i inne formalności

Przed kierownikiem USC narzeczeni podpisują zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. Po dokonaniu tej formalności może zostać ustalona data ślub. Musi do niej upłynąć co najmniej miesiąc od podpisania zaświadczenia. W uzasadnionych przypadkach, termin oczekiwania może ulec skróceniu. Opłata skarbową, jaką USC pobiera za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł. Uiszcza się ją poprzez wpłatę na odpowiedni rachunek Urzędu Miasta Piły.
 

Inne informacje

W przypadku ślubu konkordatowego dokonuje się tych samych formalności, wymagane są także te same dokumenty. Z tą różnicą, iż należy stawić się do urzędu odpowiedniego dla miejsca stałego zameldowania jednego z narzeczonych. Po złożeniu dokumentów oraz podpisaniu zaświadczenia, USC wydaje zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa konkordatowego. Ważność tego dokumentu wynosi tylko 3 miesiące. W Pile Urząd Stanu Cywilnego znajduje się przy Placu Staszica 10. Formalności dokonuje się w pokoju nr 7. Godziny pracy urzędu to 7.45 – 15.45 od poniedziałku do piątku. Telefon kontaktowy: (67) 210 42 08, (67) 210 43 33.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top