Menu weselne
Jedzenie jest bardzo ważnym elementem każdego wesela. Przeważnie stanowi ono także największy wydatek nowożeńców. Najgorzej wspominamy te wesela, na których potraw było za mało lub po prostu były niesmaczne. Jak skomponować menu, które zadowoli gości weselnych?
Kiedy ustalić menu weselne
To kiedy wybierzecie menu weselne zależy głównie od miejsca, w którym organizujecie przyjęcie. Jeśli wybraliście dom weselny lub restaurację, przeważnie rezerwujecie tylko termin oraz ewentualnie opcję cenową i płacicie zaliczkę. Ostatecznie elementy menu ustala się zaś ok. 1-2 miesiące przed weselem. Inaczej wygląda kwestia zamawiania firmy cateringowej. Zazwyczaj trzeba z nią ustalić wcześniej zakres usług i opcję, którą wybieracie. Jeśli decydujecie się na zatrudnienie kucharki, menu możecie ustalić z nią kilka tygodni przed imprezą, tak aby zdążyła zaopatrzyć się w niezbędne produkty lub zlecić zakupy wam.
Na co zwrócić uwagę wybierając menu weselne?
Ustalając menu weselne zwróćcie uwagę na ilość i różnorodność dań, a także na sposób ich podania. Dowiedzcie się, które potrawy będą serwowane do stołów, a które zostaną położone na szwedzkim stole, z którego każdy będzie mógł nałożyć sobie odpowiednią porcję. Restauracje coraz częściej proponują umieszczenie ciepłych dań takich jak barszcz, żurek czy ragout właśnie w podgrzewaczu, dzięki czemu nie wystygną i goście mogą częstować się kiedy mają ochotę i w odpowiedniej porcji. Jeśli więcej dań jest podawanych na szwedzki stół, poproście zespół weselny aby ogłosił to gościom. Starsze osoby są przyzwyczajone do serwowania dań, a podchodzenie i nakładanie potraw może być dla nich problematyczne.
Ważne jest także to, o której godzinie zaczniecie zabawę weselną. Jeśli ceremonia w kościele rozpoczyna się o godzinie 17:00 i na salę dotrzecie dość późno, nie ma sensu serwować 5 ciepłych posiłków. Inaczej sprawa wygląda gdy ślub odbywa się wcześniej. Standardowo serwuje się 4 ciepłe posiłki, ciasto, tort weselny oraz zimną płytę, która do rana jest uzupełniana na szwedzkim stole.
Bardzo istotne jest ustalenie co zawiera cena menu weselnego. Nieraz niska cena może być spowodowana dodatkowymi kosztami, które będziecie musieli ponieść. Zapytajcie czy w cenie są napoje, alkohol taki jak piwo, wino oraz powitalna lampka szampana, drobne ciasteczka i ciasta, owoce oraz tort weselny. Niektóre restauracje w cenie obsługi zapewniają także dekorację stołów, nocleg dla nowożeńców i kilka pokoi dla gości, a także tradycyjne powitanie chlebem i solą. Inne mogą podnieść cenę o korkowe za alkohol, który wniesiecie na salę.
Pamiętajcie, że ilość tzw. „talerzyków” musicie podnieść o porcje dla kamerzysty, fotografa, zespołu weselnego i innych osób pełniących usługi na weselu. Dopytajcie jak wygląda cena za dzieci i osoby, które pojawią się tylko na obiedzie. Zazwyczaj za dzieci do 3 lat nie płaci się, większe dzieci to połowa ceny, podobnie jak ksiądz, który pojawia się tylko na obiedzie.
Dobra restauracja jak i firma cateringowa powinny dołożyć wszelkich starań aby usatysfakcjonować gości weselnych. Podczas wręczania zaproszeń zapytajcie rodzinę i znajomych o preferencje żywieniowe. Może się okazać, że ktoś jest wegetarianinem, jest uczulony na któryś z produktów lub z powodów zdrowotnych nie je produktów mlecznych czy z glutenem. Warto zadbać o to, aby te osoby na weselu znalazły coś dla siebie.
Ustalając menu weselne dopytajcie też czy jedzenie, które zostanie po weselu zabieracie ze sobą. Będziecie musieli wtedy zadbać o transport i odpowiednie naczynia. Jeśli planujecie skromne poprawiny w domu, w gronie najbliższej rodziny, zaoszczędzicie podając smakołyki z poprzedniego dnia. Jedzenia często jest tak dużo, że goście nie zdążą pokosztować wszystkiego. Drugi dzień to dobra okazja, żeby to nadrobić.
Menu weselne – ceny
Rozbieżność cenowa za menu weselne jest bardzo duża. Kwota zależy od rodzaju potraw, ilości ciepłych dań, tego czy alkohol i słodkości są zawarte w ofercie. Za menu w firmie cateringowej na 2-dniowe wesele zapłacicie ok. 120-160 zł za osobę. Suma kosztów w restauracji waha się między 150-270 zł za osobę. Warto zwrócić uwagę jakie dodatki są zawarte w tej cenie. Część restauracji podaje obiad i ciepłe dania na talerzu, inne serwują mięsa, surówki, ziemniaczki i frytki na półmiskach. Druga opcja jest dużo lepsza, ponieważ wybór i ilość jedzenia jest większy, a każdy może nałożyć taką porcję, jaka mu odpowiada.
Przykładowe menu weselne
1. Menu weselne tradycyjne
Powitanie pary młodej chlebem i solą, lampka szampana dla gości
Zupa: Rosół z makaronem lub krem grzybowy
Danie główne: Półmiski z mięsami – kotlet schabowy, devolay, rolada drobiowa, pieczeń z karkówki
Dodatki: Ziemniaki, frytki, ziemniaczki pieczone, sosy, trzy rodzaje surówek
Deser: Lody z owocami, ciasta
Zakąski: Wędliny, deski serów, tymbaliki, jajka faszerowane, koreczki z pomidorami i mozzarellą, śledź pod pierzynką, pasztet domowy, sałatka grecka, sałatka jarzynowa, pieczywo
Tort weselny
Ciepłe danie 2: Rolada z kluskami śląskimi i kapustą
Ciepłe danie 3: Barszcz z krokietem
Ciepłe danie 4: Bigos staropolski
2. Przykładowe rozszerzone menu weselne
Powitanie pary młodej chlebem i solą, lampka szampana dla gości
Przystawka: Szczupak faszerowany na musie chrzanowym
Zupa: Zupa z raków
Danie główne: Półmiski z mięsami: cielęcina, kaczka z jabłkami, schab nadziewany śliwkami, polędwiczki w sosie kurkowym
Dodatki: Pieczone ziemniaczki, puree, kluseczki, frytki, surówki, warzywa na parze, buraczki
Deser: Pieczone banany z lodami i sosem, ciasta
Zakąski: Tradycyjnie wędzone wędliny, deska serów, sałatka jarzynowa, sałatka grecka, pasztet z wątróbki, jajka z kawiorem, ryby wędzone, galaretki drobiowe, pieczywo
Tort weselny
Ciepłe danie 2: Prosiak podawany z kapustą
Ciepłe danie 3: Boeuf strogonow
Ciepłe danie 4: Łosoś z sałatką
Ciepłe danie 5: Barszcz z krokietem
Dodatki do menu weselnego
Obok serwowanego menu restauracje i firmy cateringowe coraz częściej oferują dodatkowe bufety. Najpopularniejsze są wiejskie stoły z regionalnymi przysmakami i alkoholami. Efektownie wyglądają candy bary z kolorowymi muffinami, pralinami i piankami.
Nowożeńcy chętnie organizują także bufety kuchni innych krajów – np. sushi, śródziemnomorski czy karaibski. Jednym z hitów są też barmani na wesele, którzy serwują kolorowe drinki.