Nauki przedmałżeńskie
Wśród dokumentów, które należy dostarczyć do kancelarii parafialnej aby uzyskać zgodę na ślub kościelny lub konkordatowy jest zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich. Narzeczeni zastanawiają się często jak taki kurs wygląda, czy jest zakończony egzaminem i kiedy trzeba się na niego zapisać. Podpowiadamy na czym polegają nauki przedmałżeńskie, ile kosztują i jak je zaliczyć?
Kursy przedmałżeńskie – fakty i mity
Kurs przedmałżeński budzi często postrach narzeczonych, zwłaszcza tych, którzy planują ślub kościelny, ale nie należą do gorliwych katolików. Nic dziwnego, że część par obawia się nauk przedmałżeńskich, skoro tyle krąży o nich mitów. Jedni twierdzą, że kurs to kilka mało ciekawych kazań, na których można przysypiać, a i tak się zaliczy. Innym nauki kojarzą się z wpajaniem konserwatywnych i rygorystycznych zasad, zwłaszcza związanych z seksualnością i antykoncepcją. Jeszcze inni deklarują, że aby zaliczyć kurs musieli pieczołowicie prowadzić kalendarzyk dni płodnych. Na szczęście są i tacy, którzy trafili na kompetentnych wykładowców i polecają miejsce, w którym odbyli kurs. Jak to wygląda naprawdę? Wszystko zależy od parafii, w której odbywacie nauki przedmałżeńskie. Odpowiedzcie sobie na pytanie, czy zależy Wam na tym, aby odbębnić kurs i otrzymać zaświadczenie, czy chcecie faktycznie skorzystać z programu i czegoś się nauczyć. Dobra wiadomość jest taka, że sami możecie wybrać miejsce, w którym odbędziecie kurs. Najważniejsze jest aby po skończonych wykładach otrzymać zaświadczenie w formie wymaganej przez kościół, w którym bierzecie ślub. Popytajcie więc znajomych, którzy zawarcie sakramentu małżeństwa mają już za sobą i odbyli nauki, jaką parafię polecają. Jeśli zależy Wam na tym, aby nie musieć daleko dojeżdżać na kurs, dowiedzcie się od księdza parafii, w której bierzecie ślub, gdzie najbliżej i w jakich terminach odbywają się nauki. Co ciekawe są miejsca, w których kursy są tak oblegane, że miejsca na listach kończą się kilka minut po uruchomieniu zapisów online. Przykładem są kursy przedmałżeńskie w klasztorze Dominikanów w Krakowie. Wiele par poleca to miejsce, więc jeśli zależy wam aby wynieść coś z kursu, możecie odbyć go właśnie tam.
Nauki przedmałżeńskie – tematyka
Tematy jakie pojawią się na kursie są odgórnie ustalone przez poszczególne diecezje. Zazwyczaj nauki obejmują zagadnienia z zakresu wiary, liturgii sakramentu małżeństwa oraz życia małżeńskiego. Dużą uwagę przywiązuje się do kwestii powołania rodziny, a także seksualności w małżeństwie. Poruszane są również zagadnienia z psychologii, często w formie warsztatowej. Pary mogą nauczyć się łagodzić konflikty, rozmawiać o swoich problemach i oczekiwaniach wobec przyszłego współmałżonka. Co ciekawe wizytę w poradni psychologicznej można zastąpić warsztatami. W diecezji krakowskiej alternatywą są ciekawe warsztaty komunikacji dla małżonków i narzeczonych lub warsztaty naturalnego planowania rodziny. Podczas nauk narzeczeni mogą też skorzystać z sakramentu pokuty i otrzymać zaświadczenie o przystąpieniu do spowiedzi, które także jest niezbędnym dokumentem aby otrzymać ślub kościelny.
Kurs przedmałżeński – ile kosztuje i jak długo trwa
Nauki przedmałżeńskie odbywają się w różnych formułach i terminach. Zazwyczaj składają się z części wykładowej – kursu przedmałżeńskiego oraz wizyt w poradni życia rodzinnego. Wykłady przeważnie odbywają się w kościele lub na terenie parafii czy zakonu i prowadzi je ksiądz, a niekiedy także osoba świecka – np. małżeństwo. W poradni życia rodzinnego spotkacie się z osobą świecką. Kurs przedmałżeński jest przeważnie organizowany w formule 4-tygodniowej lub 2-miesięcznej. Spotkania odbywają się raz w tygodniu, zazwyczaj w tym samym dniu tygodnia i trwają około 2 godzin. Jeśli nie uczestniczyło się w jednym ze spotkań, można je nadrobić w kolejnym miesiącu. Takie spotkania są zazwyczaj bezpłatne. Inną opcją, korzystną zwłaszcza dla osób, które pracują popołudniami lub nie mogą razem uczestniczyć w wykładach w tygodniu, są nauki przedmałżeńskie weekendowe. Wykłady są skumulowane w dwóch dniach – np. w sobotę i niedzielę po 4 godziny dziennie. Ta opcja może być płatna. Cena kursu weekendowego to ok. 150-200 zł. Na kurs najlepiej zapisać się około 4 miesiące przed ślubem. W niektórych miejscach listy, zwłaszcza na kursy weekendowe, zapełniają się bardzo szybko i może się okazać, że nie uda wam się zdobyć zaświadczenia na ostatnią chwilę. Odpowiednio wcześniej warto się także umówić do poradni rodzinnej. Listę miejsc, w których możecie odbyć kurs przedmałżeński powinniście znaleźć na stronie waszej diecezji. Zaświadczenie o odbyciu nauk jest bezterminowe, więc najlepiej postarać się o nie wcześniej. Nawet jeśli nie macie jeszcze ustalonej ostatecznej daty ślubu. Lepiej zadbać o tą formalność zawczasu, zwłaszcza, że w końcowym etapie przedślubnych przygotowań na pewno będziecie mieli mnóstwo rzeczy na głowie.
W zależności od miejsca odbywania kursu, możecie też brać udział w naukach przedmałżeńskich oddzielnie. Najlepiej jednak wcześniej zorientować się czy taka forma jest dopuszczalna. W niektórych parafiach nie ma konieczności przedkładania w kościele zaświadczenia o odbyciu nauk przedmałżeńskich. Alternatywą jest potwierdzenie uczestnictwa w lekcjach religii w szkole ponadgimnazjalnej, gdzie były omawiane tematy związane z sakramentem małżeństwa i planowaniem rodziny.