Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl

Nauki przedmałżeńskie

Nauki przedmałżeńskie
Decydując się na ślub kościelny bądź konkordatowy, młoda para musi pamiętać o uczestnictwie w naukach przedmałżeńskich. Jednak od każdej reguły są wyjątki i tak jest też w tym przypadku. Które pary są zatem zwolnione z nauk przedmałżeńskich? O tym, a także innych ważnych kwestiach dotyczących kursu przedmałżeńskiego, znajdziecie Państwo informacje w poniższym artykule.

Z zapisaniem się na nauki przedmałżeńskie nie należy zwlekać. Najlepiej zrobić to zaraz po zaplanowaniu daty ślubu. Młodzi muszą pamiętać, że nauki w poszczególnych parafiach odbywają się co jakiś czas i trwają z reguły około 3 miesiące. Dlatego odkładanie tego na ostatnią chwilę może sprawić, że trudno będzie na czas zdobyć ważny ?papierek” stwierdzający zaliczenie kursu i dopuszczający do zawarcia związku sakramentalnego.


Czy nauki są konieczne?

Jeśli młoda para bierze jedynie ślub cywilny, nie musi wtedy okazywać potwierdzenia odbycia nauk przedmałżeńskich. Natomiast w przypadku ślubu kościelnego i konkordatowego, zaliczenie takich nauk jest konieczne. Jednak istnieje jedna forma zwolnienia z kursu. Z tego zwolnienia mogą skorzystać pary, które przedstawią księdzu w parafii, gdzie będzie miała miejsce uroczystość kościelna, zaświadczenie o uczęszczaniu na lekcje religii w ostatniej klasie szkoły średniej. Po zapoznaniu się z takim zaświadczeniem proboszcz danej parafii powinien bez problemu zwolnić młodych od uczestnictwa w kursie. Jeśli dowód uczęszczania na religię pokaże sama panna młoda bez partnera i odwrotnie, wówczas zwolnienie z kursu nie jest możliwe. Takie zaświadczenie muszą posiadać zarówno panna, jak i pan młody.


Kiedy i gdzie można się zapisać?

Nauki przedmałżeńskie nie odbywają się w każdej parafii. Dotyczy to głównie małych miejscowości, gdzie parafian jest kilka tysięcy, dlatego na rozpoczęcie nauk trzeba by było czekać nawet kilka miesięcy. W tym przypadku nauki odbywają się w jednej z parafii w Dekanacie. Po informację, gdzie w najbliższym czasie odbywać się będą nauki przedmałżeńskie, młodzi powinni udać się do miejscowego proboszcza. Najlepiej zapoznać się z terminarzem nauk w sąsiednich parafiach i wybrać ten, który będzie im najbardziej odpowiadał. Młodzi mogą również zapytać swoich znajomych, w której parafii odbywali kurs przedmałżeńskich i czy są usatysfakcjonowani prowadzonymi tam naukami.


Czas zależy od księdza

W niektórych parafiach nauki trwają około 2 miesiące, w innych dłużej lub nieco krócej. Ten punkt jest bardzo luźny i zależy głównie od osoby prowadzącej nauki, a więc księdza bądź katechety. Są również takie parafie, w których nauki zawierają się jedynie w trzech spotkaniach. Jednak średnio kurs odbywa się od dwóch do trzech miesięcy, w każdy weekend po dwie godziny. Istnieje również skrócona forma nauk przedmałżeńskich. Dotyczy to tych par, które chcą wziąć "szybki ślub". Nauki trwają wtedy zaledwie kilka dni i obejmują pełno wymiarowy materiał trzymiesięcznego kursu.


Czemu służy kurs i ile kosztuje?

W większości parafiach nauki są bezpłatne. Bywają wyjątki, kiedy to para musi zapłacić 100 zł. W przypadku przyspieszonego kursu, ta kwota może zostać podwojona. Często w młodych, udających się na pierwsze nauki przedmałżeńskie, rodzi się pewien niepokój. Czy ksiądz będzie zadawał jakieś pytania? Co będzie, jeśli źle odpowiem?- takie pytania zadają sobie przyszli małżonkowie. Jednak jak się później okazuje, obawy nie powinny mieć miejsca.


To nie jest egzamin

Kurs nie jest formą egzaminu. Wręcz przeciwnie – służy jak najlepszemu przygotowaniu przyszłych małżonków do wspólnego życia, opartego na miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej. Księża prowadzący nauki uświadamiają młodym obowiązki, z jakimi przyjdzie im się zetknąć w chwili złożenia przysięgi przed Bogiem. Kurs ma wyzwolić w młodych refleksję nad przyszłym związkiem, a także swoją wiarą w Boga. Ksiądz prowadzący nauki musi robić wszystko, aby kolejne godziny nie były przysłowiową "drogą przez mękę". Aby zamiast wbijania do głowy regułek i zwykłych schematów, było rozważanie nad przyszłym małżeństwem oraz poruszanie przykładów zaczerpniętych z życia codziennego.


Dokumenty znowu do parafii

Po zakończeniu kursu stosowne dokumenty należy przedłożyć w parafii, gdzie będzie miała miejsce uroczystość ślubna. Jeśli panna młoda lub pan młody nie przyjął wcześniej sakramentu bierzmowania, może się do niego przygotować również podczas kursu. Wtedy osoba powinna podejść do księdza i poprosić o przygotowanie do przyjęcia dodatkowego sakramentu. Ksiądz w takiej sytuacji nie powinien odmówić i zapewne w indywidualnych rozmowach przygotuje przyszłego małżonka do sakramentu bierzmowania.


Tematy poruszane na naukach

Kurs przedmałżeński prowadzony jest w stylu grupy dyskusyjnej. Tematy dyskusji są ściśle związane ze związkiem małżeńskim. Przykładowe tematy poruszane podczas nauk przedmałżeńskich:

  • Przeszkody do zawarcia związku małżeńskiego.
  • Scenariusz liturgii sakramentu małżeństwa.
  • Co zrobić, aby małżeństwo było harmonijne.
  • Przyczyny rozpadów małżeństwa.
  • Spotkanie z psychologiem: rozwiązywanie konfliktu w relacjach.

Na wykłady często zapraszani są "fachowcy" z zewnątrz. Księża decydują się na takie rozwiązanie, które oprócz zawodowej porady, urozmaici program nauk. Dlatego często na kurs zapraszani są psychologowie, opowiadający o sposobach rozwiązywania konfliktu w rodzinie, o psychice dziecka oraz o radzeniu sobie ze stresem w trudnych sytuacjach życiowych. Niektórzy księża wymagają również, aby młodzi, oprócz odbycia nauk, udali się na wizytę do poradni przedmałżeńskiej. Wysłuchają tam informacji m.in. na temat naturalnych metod zachodzenia w ciążę.

Autor: Grzegorz Wieczorek

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top