Poprawiny

    Poprawiny – jak je zorganizować

    Ilość atrakcji i emocji podczas pierwszego dnia wesela jest tak duża, że nowożeńcy nie mają często czasu aby porozmawiać z wszystkimi gośćmi, pobawić się i nacieszyć uroczystością. Szansą na przedłużenie świętowania są poprawiny. Czy warto je zorganizować i jak powinny wyglądać?

    Czy warto zorganizować poprawiny?

    Dwudniowe wesela były kiedyś bardzo popularne, dziś ze względu na koszty organizacji imprezy coraz mniej par decyduje się na organizację poprawin. Powodów jest kilka. Po pierwsze nowożeńcy wychodzą z założenia, że lepiej wybawić się do rana, a następnego dnia na spokojnie posprzątać i pożegnać przyjezdnych gości. Po drugie i najważniejsze – dwudniowe wesele kosztuje więcej. Poprawiny są oczywiście tańsze niż pierwszy dzień wesela, ponieważ zespoły udzielają rabatów, a menu w restauracji jest nieco uboższe, bo zabawa trwa krócej. Jednak ani domy weselne ani firmy cateringowe nie podają tego co zostało z poprzedniego dnia, tylko przyrządzają inne potrawy. Organizacja poprawin ma też wiele zalet. Przede wszystkim nowożeńcy w drugim dniu imprezy będą mogli usiąść i porozmawiać z tymi gośćmi, z którymi nie udało im się zamienić słowa w poprzednim dniu. Poprawiny nie są już tak oficjalne, a para młoda zazwyczaj jest mniej zestresowana i może w końcu na luzie poszaleć na parkiecie. Panna młoda nie musi już martwić się o długi tren sukni, a pan młody o idealnie zawiązaną muchę. Drugi dzień wesela jest także okazją do przeprowadzenia integracyjnych zabaw i gier dla gości weselnych. Poprawiny sprawdzą się zwłaszcza u tych par, których goście weselni przyjeżdżają z daleka. Dzięki temu będą mogli zostać na dłużej i spotkać się z rodziną.

    Oficjalne poprawiny

    Przed podjęciem decyzji o organizacji poprawin warto się zastanowić jaką mają przyjąć formę i czy chcemy zaprosić wszystkich gości. Jeśli tak, najlepszym pomysłem będzie drugi dzień zabawy na tej samej sali weselnej. Ta opcja sprawdzi się jeżeli bliscy nocowali w tym samym miejscu gdzie odbywało się wesele lub w pobliskich hotelach. Dzięki temu goście nie będą musieli martwić się o dodatkowy transport na imprezę. Organizując dwudniowe wesele w domu weselnym lub restauracji nie musimy martwić się o ustawienie stołów i dekorację – wszystko zostanie z poprzedniego dnia. Bardzo ważne jest aby potwierdzić wcześniej ile osób zostanie na poprawinach. Jeśli goście nie dopiszą niepotrzebnie trzeba będzie ponosić koszty tzw. talerzyka. Drugiego dnia zabawy gości może bawić ten sam zespół co na weselu. Większość kapel oferuje rabat za taką opcję. Możecie też poprosić kogoś znajomego aby puszczał muzykę z komputera. Luźniejsza atmosfera poprawin zachęca do integracji, połączenia stołów i wspólnych zabaw. Tego dnia możecie zorganizować karaoke, wspólne śpiewanie pieśni biesiadnych, quiz znajomości młodej pary i typowe zabawy weselne. To również okazja aby goście, którzy pierwszego dnia imprezy pojawili się bez dzieci zabrali swoje pociechy. Świetnym pomysłem będzie zaangażowanie animatorki malującej twarze i prowadzącej zabawy dla najmłodszych.

    Wersja dla najbliższych

    Świetnym pomysłem jest zorganizowanie poprawin w mniejszym gronie. Zaproszenie tylko najbliższej rodziny i znajomych pozwoli nie tylko ograniczyć koszty imprezy ale i zorganizować przyjęcie „na luzie”. Drugi dzień wesela dla mniejszego grona można urządzić w ogrodzie, własnym domu albo na zewnątrz przy sali, w której odbywało się wesele. Zamiast serwowania nowych dań możecie podać potrawy, które zostały z poprzedniego dnia, oczywiście jeśli były dobrze przechowywane. Dobrym pomysłem będzie też zrobienie grilla lub przygotowanie szwedzkiego stołu z lekkimi przekąskami – koreczkami, caprese, sałatką grecką itp. Wszyscy na pewno będą przejedzeni po pierwszym dniu wesela i lżejsze przekąski się sprawdzą. Organizacja poprawin w domu ma jedną sporą wadę – będziecie musieli sami nakryć do stołu, przyrządzić lub przygrzać jedzenie i pozmywać. Najlepiej zatrudnić na ten dzień pomoc kuchenną lub poprosić o pomoc sąsiadkę czy koleżankę.

    Ile trwa i kosztuje drugi dzień wesela

    Poprawiny standardowo rozpoczynają się obiadem ok. 14:00-15:00. W niektórych regionach tradycyjnie goście bawią się do białego rana, choć częściej spotyka się imprezy trwające maksymalnie do 21:00-22:00. Koszt organizacji drugiego dnia wesela w restauracji to 30-100 zł za osobę. Znacznie tańsze będzie urządzenie imprezy w domu, zwłaszcza że ciasta, napoje, alkohol i część jedzenia na pewno zostanie z poprzedniego dnia.

    Sukienka na poprawiny

    Chociaż dzień ślubu będzie już za wami, podczas poprawin także to para młoda stanowi centrum zainteresowania. Dlatego wiele panien młodych decyduje się tego dnia na skorzystanie z usług fryzjera i kosmetyczki. Bardzo istotna jest też suknia na poprawiny. To jaki fason wybrać zależy oczywiście od formy imprezy. Jeśli będzie to oficjalne przyjęcie na sali warto postawić na długą sukienkę z lejącego materiału w kolorze ecru, beżu, pudrowego różu, mięty czy innych barw pastelowych. Pięknie będzie się prezentować także biała krótka sukienka. Najważniejsze aby kreacja była wygodna, bo przecież w drugim dniu wesela panna młoda w końcu ma się czuć na luzie i dobrze się bawić. Pan młody powinien sięgnąć po garnitur w jasnym odcieniu szarości lub granatu. Impreza w domu lub ogrodzie to doskonała okazja aby założyć beżowe lniane spodnie i jasną koszulę. Panna młoda może sięgnąć po delikatną koktajlową sukienkę. O formie poprawin koniecznie trzeba poinformować gości. Na luźniejszą imprezę panom można zasugerować rezygnację z garniturów na rzecz dżinsów i koszul. Jeśli rzucicie hasłem „grill w ogrodzie” na pewno każdy dopasuje strój do okoliczności.

    Oryginalne pomysły na poprawiny

    Wspomnieliśmy już o grillu w ogrodzie, jednak nie każdy dysponuje dużą przestrzenią koło domu. Poprawiny dla najbliższych można zorganizować nad jeziorem w wynajętym domku z tarasem. Dla pary młodej będzie to relaksujący początek miesiąca miodowego, a goście odpoczną w pięknym miejscu po całonocnej imprezie. Przekąski najlepiej podać w formie pikniku lub grilla. Zimą poprawiny w ogrodzie nie wchodzą w grę. Nic straconego! Zorganizujcie kulig z pochodniami, z grzanym winem i ogniskiem. Pomysł na pewno spodoba się gościom.

    Stylizacja na poprawiny – co założyć na drugi dzień?

    Sezon weselny w pełni! Mając na uwadze kreację na wielki wieczór, często zapominamy o tej na drugi dzień. Pamiętajmy, że bardzo często wesele nie kończy się w dniu ślubu. Co więc założyć nazajutrz? Oto kilka pomysłów na stylizacje na poprawiny. Sprawdź te sukienki – wiemy, gdzie je kupić!

    W tym wypada, w tamtym nie

    Dwudniowe wesela są coraz rzadsze co nie oznacza, że takie nie są organizowane. Bez względu na czas trwania najważniejszy jest ubiór i nie dotyczy on tylko pary młodej, ale także jej rodziców i gości weselnych. Poniżej przedstawiamy możliwości z tym związane.

    Jak przeżyć poprawiny?

    Poprawiny to przyjęcie na następny dzień po weselu, które jednak coraz rzadziej jest organizowane. Tym niemniej nie brakuje jeszcze takich przyjęć. Przyjrzyjmy się jak zorganizować takie przyjęcie i na cop zwrócić uwagę.

    Noclegi dla gości weselnych

    Zabawa weselna pomimo iż szampańska powoduje także zmęczenie. Dobrze jest zadbać o noclegi dla gości, którzy przyjechali z dalszej odległości. To wszystko najlepiej planować na etapie załatwienia sali na wesele.
    Top