Życzenia ślubne

  Życzenia ślubne

  Jeśli dobrze znamy nowożeńców, sklecenie życzeń ślubnych nie powinno być problemem. Gorzej jeśli na ślubie jesteśmy w charakterze osoby towarzyszącej lub jedno z państwa młodych jest dalszym członkiem naszej rodziny. Czego życzyć takim osobom, żeby nie popełnić faux paux? Jakie słowa umieścić w kartce ślubnej? Lepiej postawić na gotowe wierszyki z internetu czy pokusić się o własne przemyślenia?

  Czego życzyć młodej parze?

  Kojarzycie amerykańskie komedie i moment w którym drużba wygłasza toast? Te sceny kończą się zazwyczaj gromkimi brawami lub wręcz przeciwnie – ostrą krytyką. Toasty są zazwyczaj zabawne i wzruszające, wygłaszający wspomina chwile z życia młodej pary, nawiązuje do ich charakteru, a na koniec gratuluje i składa życzenia. Jeśli dobrze znacie młodą parę możecie wykorzystać ten model i pokusić się o oryginalną przemowę. Wystarczy, że weźmiecie na tapetę jeden szczegół, który kojarzy wam się z nowożeńcami, a już życzenia będą spersonalizowane i oryginalne.


  Życzenia ślubne nie powinny być zbyt długie. Jeśli za wami w kolejce do młodej pary stoi jeszcze okrągła setka gości, a większość nie może doczekać się już weselnego rosołu, długa przemowa nie jest najlepszym pomysłem. Winszować będziecie prawdopodobnie po wyjściu z kościoła, a wasze słowa mogą zostać uwiecznione na weselnym video, pomińcie więc kontrowersyjne życzenia i przywoływanie kompromitujących faktów z życia młodej pary. Pamiętajcie, najważniejsze jest dopasowanie gratulacji do nowożeńców. Jeśli wiecie, że nie planują dużej rodziny, nie życzcie im ósemki dzieci, a jeśli nie są wierzący, pomińcie kwestie religijne.

  Standardowo młodym małżonkom życzy się szczęścia na nowej drodze życia, długich lat razem, miłości i cierpliwości, mało kłótni i dużo dzieci. Nikt nie obrazi się też, jeśli pożyczy się mu pieniędzy, domu i spełnienia marzeń.

  Kiedy złożyć życzenia ślubne

  Goście zaproszeni na wesele najczęściej składają życzenia po wyjściu z kościoła lub urzędu stanu cywilnego. Niekiedy z powodu brzydkiej pogody ta część uroczystości może zostać przeniesiona na salę weselną. Jeśli nie jesteście zaproszeni na wesele, a zależy wam na tym, aby towarzyszyć młodej parze w tym wyjątkowym dniu, możecie uczestniczyć w ślubie i złożyć życzenia po wyjściu z kościoła. Tak zazwyczaj robią delegacje z pracy lub sąsiedzi. Zostaliście zaproszeni na wesele, ale nie możecie wziąć udziału w imprezie? Warto poinformować wcześniej młodą parę o tym fakcie. Życzenia jednak najlepiej złożyć już po ślubie. Możecie odwiedzić nowożeńców w innym terminie lub po prostu zadzwonić z gratulacjami po weselu. Kilka dni przed ślubem narzeczeni będą mieli mnóstwo spraw na głowie, dlatego lepiej przełożyć swój telefon lub wizytę na później.


  Życzenia ślubne złożone przed kościołem często nie zostają zapamiętane przez nowożeńców. Ilość emocji towarzyszących tej wyjątkowej chwili usprawiedliwia młodą parę. Coraz popularniejszą formą utrwalenia życzeń jest księga gości. Jeśli na weselu znajdziecie pamiątkowy album, koniecznie wpiszcie do niego swoje gratulacje. Możecie też wspomnieć o tym jak bawicie się na weselu. Kącik z księgą gości często połączony jest z fotobudką, dzięki czemu do albumu możecie wkleić także swoje zdjęcie z zabawnymi akcesoriami. Nie wiecie co wpisać w księdze? Przygotujcie sobie wcześniej cytat lub sentencję o miłości lub małżeństwie. Krótka i mądra formuła będzie jak znalazł na tą okazję.

  Wśród polskich tradycji weselnych jedną z ciekawszych są bramy weselne, zwane także szlogami. To przeszkoda na drodze młodej pary jadącej do kościoła. Brama jest doskonałym pomysłem na złożenie życzeń ślubnych przez sąsiadów, znajomych z klubu sportowego, kolegów z pracy. Często wykonują ją strażacy, motocykliści, dzieci ze szkoły. Ważnym elementem bramy jest złożenie życzeń w zabawnej formie, przygotowanie krótkiej scenki i wręczenie kwiatów pannie młodej.

  Zabawne życzenia na ślub – hit czy kit?

  Po internecie krąży wiele wierszyków z życzeniami na każdą okazję. Znalazło się także miejsce dla ślubnych rymowanek. Jeśli kartka ma być skierowana do znajomych czy dalszej rodziny, a para młoda słynie z poczucia humoru, możecie pozwolić sobie na zabawne życzenia. Proste rymowanki nie przystoją natomiast rodzicom weselnym, dziadkom, chrzestnym czy świadkom. Ci powinni pokusić się o bardziej wysublimowane słowa. Ważne, aby w humorystycznych życzeniach nie przekroczyć granicy dobrego smaku. Zanim zamieścicie na kartce ślubnej gotowy wierszyk, przeczytajcie go dwa razy i zastanówcie się czy nie jest zbyt kiczowaty. Znaleźliśmy dwa przykłady życzeń, które naszym zdaniem są odpowiednie.

  „1/2 kg miłości, 3 łyżki zazdrości, 10 dkg zaufania, 2 krople na „nerwach grania”, 6 gramów cierpliwości, 3 dkg wyrozumiałości, 5 łyżek humoru, 10 łyżeczek wigoru. Wszystko razem dokładnie mieszamy i małżeństwo doskonałe mamy. Wiele Szczęścia i radości w dniu ślubu życzą”

  „10 przykazań małżeństwa

  1. Bądźcie wierni swoim ciałom, niczym wzniosłym ideałom;

  2. Nie budujcie muru z cegły, w tym jedynie murarz biegły;

  3. Pamiętajcie o rocznicach, nie świętujcie ich przy pizzach;

  4. Dręczy Was chrapanie nocą? Można szturchnąć, tylko po co?

  5. Gdy różnica zdań dość spora, wynajmijcie mediatora;

  6. W namiętności co dzień trwajcie, gdy przygasa, rozpalajcie;

  7. Gdy Wam zgody nic nie bełta, nie zarobi terapeuta;

  8. U sąsiadki wrót nie stójcie, tajemnice swe szanujcie;

  9. Niech nie martwi Was frasunek, na frasunek dobry trunek;

  10. A gdy siwe będą głowy - damy Wam poradnik nowy."

  Co napisać w środku kartki ślubnej?

  Oprócz zabawnych życzeń możecie sięgnąć po bardziej poważne, rymowane teksty. Poniżej przykłady:

  „Bądźcie dla siebie i ziarnem pieprzu

  i szczyptą soli i tym co cieszy i tym co boli.

  Trwajcie razem gdy miłość w rozkwicie

  i gdy ku jesieni swe kroki skieruje życie."

   

  „Z Bożej woli połączeni węzłem, co dwoje serc tych splata,

  żyjcie szczęśliwie tu na ziemi,

  niech Wam w miłości płyną lata,

  niech miłość, dobroć oraz ufność,

  która dziś w sercach Waszych gości,

  wraz z Bożą łaską i pomocą

  da Wam moc szczęścia i radości."


   

  Zamiast wiersza na kartce umieścić można nierymowane życzenia lub sentencję.

  „Bądźcie silni miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma… Tą miłością, która was nigdy nie zawiedzie, tego w dniu ślubu życzy…”
   

  „Młoda Paro - życzymy Wam w uroczystym dniu ślubu miłości gorącej jak słońce, szlachetnej jak złoto, czystej jak łza, słodkiej jak miód oraz spełnienia pięknych marzeń i wspólnych planów.”
   

  "Miłość jest nie tylko uczuciem, nie jest wzruszeniem ani zakochaniem się. Jest dojrzewaniem, troską i wzajemną odpowiedzialnością za siebie”. Ks. Jan Twardowski
   

  "Jedno jest tylko w życiu szczęście kochać i być kochanym..." George Sand
   

  "Udane małżeństwo wymaga wielokrotnego zakochiwania się zawsze w tej samej osobie." M.McLoughlin

  Alternatywy dla kartki ślubnej

  Jeszcze kilkanaście lat temu popularną alternatywą dla kartki ślubnej był telegram. Dziś tradycyjne życzenia można zastąpić mailem czy SMS-em, zwłaszcza jeśli nie uczestniczy się w ceremonii. Jeśli jednak chcecie wykazać się kreatywnością, sięgnijcie po bardziej wyszukane formy złożenia życzeń. Ciekawym pomysłem jest nagranie swoich gratulacji na kamerze i zmontowanie w krótkie video.


  Możecie też poprosić kilkanaście obcych osób, albo znajomych którzy nie będą uczestniczyć w uroczystości aby przekazali parę pozytywnych słów młodej parze. Podobnie jak poprzednio, wyślijcie je lub przekażcie na pendrive w atrakcyjnej formie. Takie życzenia możecie też wyświetlić podczas wesela na rzutniku.

  Kolejna opcja to wykonanie kolarzu z fragmentów gazet. Taka kartka będzie oryginalna, a jedocześnie prosta w wykonaniu.

  Macie ukryte talenty – śpiewacie, tańczycie, piszecie wiersze albo słyniecie z poczucia humoru? Wykorzystajcie swoje umiejętności i podczas wesela zaprezentujcie coś specjalnie dla młodej pary. Zabawny wiersz, kabaret, prezentacja ze zdjęciami młodej pary albo wzruszająca piosenka na pewno na długo pozostaną w pamięci nowożeńców.

  Świetnym pomysłem jest też przygotowanie słoika z karteczkami, na których wypiszecie kilkanaście krótkich życzeń, rad małżeńskich lub pomysłów na randki.

  Dodatek do życzeń ślubnych

  Od kilku sezonów modne jest proszenie gości weselnych o zastąpienie kwiatów upominkiem. Najczęściej jest to butelka wina, książka, zabawki lub przybory papiernicze, przekazywane później do pobliskiego przedszkola czy domu dziecka. Narzeczeni proszą także o kupony totolotka, zdrapki czy karmę dla zwierząt. Zwróćcie uwagę czy w zaproszeniu, które otrzymaliście pojawiła się informacja o pożądanym upominku. Jeśli nowożeńcy poprosili o książki, zamiast kartki na pierwszej stronie możecie umieścić życzenia i dedykację.

  Pamiętajcie, nowożeńcy ucieszą się z każdych życzeń, jeśli będą one szczere i kierowane z serdecznością. Nawet najprostsze słowa z ust najbliższych maja ogromne znaczenie i nie musicie silić się na filozoficzne wywody. 

  Księga gości weselnych - czy warto ją mieć na weselu

  Księga gości weselnych to wyjątkowa pamiątka, który pozwala Młodej Parze na ożywienie wspomnień i przeczytanie serdecznych życzeń złożonych przez gości podczas uroczystości. Jak stworzyć oryginalną księgę gości na wesele? Gdzie powinna się ona znaleźć, aby każdy miał możliwość zapisania w niej swojego życzenia? Poniżej znajdziecie kilka sugestii, które mogą okazać się inspirujące.

  Rocznice ślubu. Kto nadał im nazwy i dlaczego pierwsza jest papierowa?

  Papierowa, drewniana, kryształowa - nazwy poszczególnych rocznic ślubu są mocno zakorzenione w polskiej kulturze. Jedne cieszą się większą popularnością (srebrna, złota), a o innych słyszeli tylko dociekliwi (cukrowa, z kości słoniowej). Dlaczego poszczególne etapy małżeństwa mają swoje nazwy? Skąd wzięły się te określenia?

  Najlepsze prezenty na pierwszą rocznicę ślubu

  Każda rocznica ślubu to okazja, którą warto celebrować, ale pierwsza wydaje się szczególnie istotna, gdyż może wytyczyć pewne schematy i szlaki na przyszłość. Jeśli o niej zapomnimy, trudno będzie nadrobić to w przyszłości, a jeśli upamiętnimy ją w szczególny sposób, to i kolejne rocznice będą przynajmniej równie miłe.

  Księga gości na wesele – czy to dobry pomysł?

  Współczesne wesela to nie tylko kolacja z tańcami. Najczęściej zawierają one znacznie więcej elementów, w tym sesje zdjęciowe z gośćmi, różnorodne zabawy i atrakcje. Częstym gadżetem, wykorzystywanym w ramach tej uroczystości są również księgi gości na wesele. Czy warto na nie stawiać? W jaki sposób je wykorzystać? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

  Ślubne życzenia, których Para Młoda nigdy nie zapomni

  Forma składania życzeń ślubnych jest niezmiernie ważna. Zależnie od tego czy chcemy by nasze życzenia dla nowożeńców były klasyczne czy oryginalne, zabawne lub całkiem poważne, możemy zdecydować się na różne sposoby ich przekazania. Zebraliśmy dla Was kilka sposobów na uatrakcyjnienie tego wyjątkowego zadania.

  Życzenia ślubne i ich treść

  Chwile składania życzeń nowożeńcom są bardzo szczególne zarówno dla Pary Młodej jak i dla składających życzenia. Warto zaplanować wcześniej to, co chcemy przekazać, tak aby w emocjach o niczym nie zapomnieć. Zobacz o czym warto pamiętać składając gratulacje i serdeczności.

  Ślubne życzenia są bardzo istotne

  Jak złożyć życzenia ślubne i co powiedzieć? Chyba każdy się nad tym zastanawiał. Jako, że wydarzenie jest szczególne, to warto jest w odpowiednich słowach i formie złożyć je ludziom, którzy są dla nas ważni i zaprosili nas na swój ślub.

  Najciekawsze życzenia ślubne

  Goście po ślubie składają po kolei życzenia młodej parze. Aby uniknąć stresu związanego z wymyślaniem życzeń tuż przed gratulacjami, a także złożyć życzenia prosto z serca, warto się do tego zadania nieco przygotować i zastanowić jakie życzenia sprawią największą radość Młodej Parze.

  Życzenia ślubne i ich forma

  Szukasz pomysłu na życzenia ślubne? Możesz zdecydować się na standardowy tekst, wybrać zabawną rymowankę lub posłużyć się cytatem. Najważniejsze, by Twoje życzenia były szczere i płynęły prosto z serca. Zobacz jakie inspiracje przygotowaliśmy.
  Top