Dekoracje ślubne w 10 krokach
Marzycie o wystroju sali weselnej i dodatkach rodem z Pinteresta? Pomożemy Wam odpowiednio dobrać dekoracje ślubne i stworzyć klimat, który olśni gości. Podpowiadamy jak zaoszczędzić na wystroju sali weselnej, od czego zacząć organizację i jak bez stresu dopiąć wszystko na ostatni guzik.
1. Dekorator czy opcja DIY
Przygotowanie dekoracji i dodatków weselnych nie należy do najłatwiejszych zadań. Wszystkie elementy, począwszy od zaproszeń, skończywszy na nakryciach i upominkach dla gości powinny być spójne i tworzyć wyjątkową kompozycję. Jeśli nie macie pojęcia jak powinna wyglądać dekoracja lub macie zamysł, ale przerasta Was zamawianie poszczególnych elementów, planowanie i strojenie sali możecie skorzystać z usług dekoratora. Zanim wynajmiecie firmę wyspecjalizowaną w tej dziedzinie, zorientujcie się czy w ofercie sali weselnej, którą wybraliście nie jest zawarta dekoracja. Może się okazać, że wystrój sali weselnej kwiatami jest w cenie i nie musicie planować go na własną rękę. Skorzystanie z usług dekoratora ślubnego to najwygodniejsza opcja, zwłaszcza jeśli znajdziecie wspólny język i ustalicie jak ma wyglądać wystrój. Firmy zamawiają często kwiaty i akcesoria w cenach hurtowych, mają swoje pokrowce na krzesła, naczynia i obrusy, dlatego może się okazać, że ta opcja nie będzie dużo droższa niż strojenie sali samodzielnie.
Za usługę firmy dekoratorskiej zapłacicie ok. 3000-5000 zł. Oczywiście cena ta może być niższa lub znaczenie wyższa, w zależności od elementów składających się na dekorację. W cenie zawarty jest wystrój kościoła na ślub kwiatami i świecami, dekoracja stołów weselnych oraz stołu pary młodej kwiatami i elementami dekoracyjnymi, przystrojenie samochodu i wystrój sali weselnej np. lampionami, światełkami czy girlandami. Poszczególne dekoracje musicie ustalić z dekoratorem. Będą zależeć od miejsca, w którym planujecie imprezę, motywu wesela i ilości gości. Bogato zdobiona sala weselna nie będzie wymagała tylu dekoracji co namiot w plenerze.
Dekoracje ślubne możecie też wykonać samodzielnie. Aby zaoszczędzić, najlepiej wypożyczyć poszczególne elementy, a do strojenia sali weselnej i kościoła zaangażować znajomych i rodzinę. Czym więcej osób, tym sprawniej uporacie się z pracą. Jeśli planujecie wesele w ogrodzie lub miejscu, w którym na co dzień nie odbywają się imprezy, weźcie pod uwagę dodatkowe koszty – wypożyczenie namiotów, położenie parkietu, wynajem toalet, agregatów prądotwórczych itp.
Możecie też wykonać samodzielnie część elementów – np. upominki dla gości, winietki, dekorację candy baru, girlandy w ogrodzie, a florystce pozostawić wystrój kościoła i ustrojenie stołów kwiatami.
2. Motyw przewodni wesela
Zanim zaczniecie bez ładu i składu zamawiać balony, organzę, serwetki i świece, niesieni emocjami zbliżającego się wesela, zastanówcie się jaka stylistyka jest Wam bliska. Lepiej czujecie się w sielskich klimatach i lubicie spędzać czas na łonie natury? Zorganizujcie wesele w stylu boho. Upatrzyliście już sobie salę balową, koronkową elegancką suknię i dostojny frak? Pomyślcie o złotych lub kryształowych dodatkach i wystroju glamour. Możliwości jest niezliczona ilość. Motywem może być Wasz ulubiony film, miasto albo muzyka. Wesele w stylu pin-up, Alicji w krainie czarów czy inspirowane Paryżem na pewno będzie wyjątkowe i da Wam duże pole do popisu przy organizacji.
3. Kolorystyka weselna - mięta, błękit, a może pudrowy róż?
Nie wybraliście żadnego motywu, ale chcecie postawić na zaproszenia, tort, dekoracje i dodatki ślubne w jednej kolorystyce? Wybierzcie barwy, o które oprzecie swoje dalsze planowanie wesela. Jeśli Wasza sala weselna jest neutralna kolorystycznie, macie duże pole do popisu. Podobnie, jeśli planujecie wesele w plenerze. Wiosną sprawdzą się pastele – np. mięta, delikatna brzoskwinia czy rose quartz (kolor roku 2016). Ciekawym połączeniem będzie też żywa zieleń i czerń. Latem możecie zainspirować się ciepłymi barwami. Odcienie żółci i pomarańczu świetnie ożywią biel sukni ślubnej i obrusów. Inna propozycja to dodatki w ocieniu morskim lub inspiracja kwitnącą lawendą. Jesienią sprawdzą się pomarańcze, czerwinie i brązy. Doskonałym połączeniem jest też malina i atramentowy niebieski. Zimą sięgnijcie po khaki, szarości, ciemną zieleń lub złoto czy srebro.
4. Kwiaty do dekoracji
Wiecie już jaki motyw i kolor będzie królował podczas wyjątkowej uroczystości. Pora na wybór kwiatów. Idealnie byłoby wykorzystać te same gatunki i kolory do dekoracji kościoła, sali weselnej, bukietu panny młodej, przybrania auta weselnego i bukietów dla druhen. Oczywiście nie chodzi o to, aby wszystkie dekoracje były wykonane z herbacianych róż, ale powinny pasować do siebie kompozycyjnie. W bukiecie panny młodej znajdą się pewnie rzadsze i droższe gatunki kwiatów, uzupełnione bardziej dostępnymi. Bukiety druhen i dekoracje można oprzeć właśnie na tych popularniejszych i tańszych gatunkach. Zwróćcie też uwagę na trwałość kwiatów. Dekoracje trzeba wykonać odpowiednio wcześniej, a na pewno nie chcecie zastać na stołach osypanych czy oklapniętych bukietów. Więcej o symbolice i rodzajach kwiatów pisaliśmy tutaj.
5. Dekoracja sali weselnej
Niezależnie od tego czy wybraliście wystawną salę bankietową, wiejską remizę, góralską karczmę czy namiot w plenerze powinniście zastosować się do dwóch ważnych zasad. Po pierwsze wystrój musi pasować do miejsca! Pastelowe dodatki w sali z bordowymi ścianami albo eleganckie kryształy w karczmie nigdy nie będą wyglądać dobrze. Druga zasada to mniej znaczy więcej. Chociaż internetowe sklepy oferują niezliczone elementy dekoracyjne, a w katalogach ślubnych spodobało Wam się sto pomysłów na wystrój sali, nie przesadźcie. Niekiedy wystarczą ładne bukiety i nakrycia by sala wyglądała wyjątkowo. Pamiętajcie, że w centrum zainteresowania macie być Wy, a nie setki balonów, girland i światełek. Kolejna rzecz, o której warto pamiętać to praktyczne zastosowanie dekoracji. Pięknie wykonane winietki, tablica gości i numery stołów nie tylko urozmaicą dekorację ale i pozwolą gościom szybko znaleźć swoje miejsce. Drewniane tabliczki z kierunkowskazami pozwolą trafić do toalety, odnaleźć księgę gości czy słodki stół. Warto pamiętać także o oświetleniu. Świece, lampiony lub rozwieszony sznur lampek wprowadzi romantyczny klimat po zmroku. Forma oświetlenia powinna być oczywiście dopasowana do całej dekoracji.
6. Dekoracja stołu młodej pary
Czasy, gdy za młodą parą umieszczało się wielkie serce z balonów lub styropianowe gołąbki dawno już minęły. Miejsca dla nowożeńców wcale nie muszą bardzo się wyróżniać. Na stole prezydialnym można postawić na nieco inną kompozycję kwiatową, dołożyć świece i drewniane inicjały młodych lub napis Mr & Mrs. Podobnie jak w przypadku stołów gości należy pamiętać, aby kwiaty i elementy dekoracyjne nie zasłaniały twarzy. Innym sposobem na dekorację jest ubranie krzeseł pary młodej w specjalne eleganckie pokrowce.
7. Wystrój kościoła na ślub
Pora na drobne odstępstwo od reguły. Wybierając szalony motyw albo kolorystykę wesela najlepiej pominąć ją w wystroju kościoła. Po pierwsze, zazwyczaj jednego dnia ślub bierze kilka par i warto dogadać się w kwestii dekoracji. Dzięki temu wystrój będzie dość uniwersalny i zaoszczędzicie na kwiatach. Po drugie, podczas uroczystości nic nie powinno rozpraszać Was i gości od słów przysięgi małżeńskiej. Po trzecie, miejsca sakralne mają często bardzo bogate wnętrza, do których pasują określone barwy i rodzaje kwiatów. Dekoracja kościoła to przeważnie kilka elementów: spora kompozycja kwiatowa przed ołtarzem, bukiety w wazonach po bokach, wstążki i małe stroiki kwiatowe na ławkach oraz pokrowce na krzesłach młodej pary i świadków. Można dołączyć także świece na wysokich świecznikach, rozłożyć biały dywan i wysypać płatki kwiatów, jeśli komponuje się to z wnętrzem kościoła.
8. Dekoracja samochodu weselnego
Nie zapomnijcie o dekoracji auta, którym pojedziecie do ślubu. Oferta wynajmu może już zawierać przybranie samochodu kwiatami, dlatego ustalcie wcześniej szczegóły, by dekoracje nie gryzły się kolorystycznie z bukietem czy dodatkami panny młodej. Jeśli wynajmujecie klasyczny zabytkowy samochód albo sportowe cabrio najprawdopodobniej nie będzie wymagać efektownych dekoracji. Samochód często sam w sobie jest elegancki, a jego kolor nawiązuje do motywu wesela. Możecie zawsze przypiąć specjalną rejestrację z imionami nowożeńców, przyczepić drobne stroiki do klamek lub na maskę samochodu. Upewnijcie się, że są na specjalnych przylepcach, które nie uszkodzą karoserii. Jeżeli zdecydowaliście się pojechać do ślubu własnym samochodem lub zaoszczędziliście wybierając jeden z popularnych modeli poproście florystkę o przygotowanie kwiatowej dekoracji nawiązującej kolorystycznie do bukietu panny młodej i dekoracji sali weselnej.
9. Dodatki ślubne
Porzekadło głosi, że diabeł tkwi w szczegółach. Rzeczywiście sprawdza się ono w odniesieniu do dekoracji weselnych. Dlatego warto zadbać o dodatki ślubne – biżuterię, sukienki druhen, kolor szpilek, upominki dla gości, akcesoria w fotobudce, wzór na serwetkach. Pomyślcie jak możecie dopasować te elementy do motywu Waszego wesela. Jeśli wybraliście styl glamour pięknie będą wyglądać dodaki z kryształami, m.in. efektowna biżuteria i podstawki pod winietki imitujące kryształki. Na rustykalnym weselu idealnym rozwiązaniem będą plastry lub pieńki drewna, fragmenty kory z mchem czy dekoracje ze sznurka. A jakie dodatki ślubne będą pasować do Waszego motywu?
10. Wystrój sali weselnej – najnowsze trendy
W 2017 roku nadal popularny jest styl boho i vintage. Dekoratorzy rezygnują z wysokich wazonów na rzecz ułożonych na stołach kwiatowych kompozycji i girland. Królują elementy nawiązujące do natury i wiszące dekoracje zamiast eleganckich żyrandoli. Do lamusa odchodzą też pokrowce na krzesła – częściej eksponuje się kształt i kolor drewna, z jakiego wykonane są krzesła i stoły. Popularna kolorystyka to biel, szarości, koral i tegoroczny odcień Pantone – greenery.