Garnitur ślubny

    Jak wybrać garnitur ślubny i dodatki – przewodnik dla pana młodego

    Podczas ślubnych przygotowań szczególną wagę przywiązuje się do wyboru sukni ślubnej. Przyszłe panny młode już wiele miesięcy przed wielkim dniem szukają tej jedynej i wyjątkowej kreacji, później chodzą na przymiarki i dobierają olśniewające dodatki. Wybór stroju pana młodego jest nie mniej ważny. Para młoda będzie przecież w centrum zainteresowania gości, fotografa i kamerzysty. Garnitur powinien być dobrze skrojony, wygodny, odpowiedni do okazji, zwłaszcza, że w przeciwieństwie do sukni ślubnej będzie noszony nie tylko w dniu wesela.

    Garnitur ślubny – jaki fason

    Podstawową zasadą w wyborze męskiego ubioru ślubnego jest dopasowanie do sylwetki. Garnitur nie może być za ciasny ani zbyt luźny, nogawki zbyt krótkie, a rękawy za długie. Spod rękawa marynarki powinno wystawać ok. 1,5 cm mankietu koszuli. Mierząc marynarkę należy zwrócić uwagę by kończyła się w miejscu zakończenia szwu rozporka spodni. Zwłaszcza dla szczupłych panów najlepszym wyborem będą fasony taliowane. Spodnie powinny być zaś nie za długie i dopasowane w udach.

    W wyborze ślubnego stroju warto zastosować zasadę mniej znaczy więcej. Chociaż portale społecznościowe kuszą zdjęciami purpurowych marynarek w kratę w połączeniu z niebieskimi spodniami i jaskrawymi skarpetkami, klasyka sprawdzi się najlepiej. W sezonie 2017 do łask wracają trzyczęściowe garnitury z kamizelką. Kamizelka wyróżni pana młodego wśród gości weselnych, doda jego stylizacji formalności i umożliwi rozpięcie marynarki, co zgodnie z zasadami savoir-vivre jest niedozwolone w pozycji stojącej jeśli mężczyzna ma na sobie garnitur dwuczęściowy. W przypadku opcji trzyczęściowej należy postawić na garnitur jednorzędowy. Elegancki będzie fason z ostrymi klapami, zapinany na jeden guzik.

    Dla wysokich i smukłych mężczyzn świetną i bardzo gustowną propozycją będzie garnitur dwurzędowy. Ta opcja nie jest zbyt popularna więc duże prawdopodobieństwo, że będzie konieczność uszycia ubrania na wymiar. Fason charakteryzuje się dwoma rzędami guzików, gdzie z sześciu zapinane są dwa. Marynarkę łączy się z białą koszulą, nie zakłada się do niej kamizelki i nosi wyłącznie zapiętą.

    Chociaż bardzo popularnym wyborem panów są smokingi lub fraki, należy podkreślić, że nie są one dobrym wyborem na ślub i wesele w środku dnia. Po pierwsze według etykiety powinno się je zakładać po zachodzie słońca, po drugie czarny kolor nie wygląda najlepiej w dziennej stylizacji. Dobrą alternatywną dla smokingu będzie żakiet, nazywany w żargonie branżowym także jaskółką. To połączenie sztuczkowych spodni na szelkach z marynarką jednorzędową, z przodu krótszą, a z tyłu sięgającą kolan. Kolor marynarki jest inny niż spodni. Zazwyczaj łączy się czerń z szarością. W przeciwieństwie do fraku czy smokingu klapy jaskółki nie są pokryte tkaniną z połyskiem. Żakiet po zachodzie słońca powinno się zmienić na elegantszy smoking. To właśnie sprawia, że wiele panów rezygnuje z tej dość kosztownej opcji.

    Tkanina i kolor garnituru

    Tkanina, z której wykonany jest garnitur powinna być dopasowana do pory roku. Jeśli ślub odbywa się w lecie, nie powinna być zbyt gruba, zwłaszcza że panu młodemu nie wypada zdejmować marynarki podczas zabawy. Większość garniturów dobrej jakości jest wykonana z tkaniny w 100% wełnianej lub wełnianej z dodatkiem jedwabiu czy kaszmiru. Istotna jest także grubość włókien. Czym ona większa tym cieńszy materiał, a jednocześnie wyższa cena i większa podatność na zagniecenia. Materiał może mieć delikatny połysk, jednak ważne aby wyglądał naturalnie. W żadnym wypadku nie może być to tandetnie wyglądający poliester. Matowy garnitur jest zdecydowanie bardziej uniwersalny i będzie można go wykorzystać także po weselu.

    Kolor garnituru jest kwestią gustu, jednak najbardziej popularne i uniwersalne są odcienie granatu. Dobrze będzie też wyglądał strój w odcieniach szarości i grafitu. Zgodnie z etykietą w grę nie wchodzi strój w kolorze brązowym. Czarny chociaż popularny nie jest najlepszym rozwiązaniem. Sprawdzi się jedynie w przypadku wyboru smokingu. Zgodnie z zasadami savoir-vivre ten strój powinien być zakładany dopiero po zachodzie słońca. Czarny lub ciemnoszary kolor będzie odpowiedni także dla żakietu (jaskółki). Spodnie powinny być wtedy innego koloru, np. szare do czarnego żakietu. Mężczyźni o ciemnej karnacji i włosach lepiej będą wyglądać w ciemniejszych odcieniach, zaś blondyni w jaśniejszych.

    Dodatki do garnituru

    Koszula – jedyną dopuszczalną opcją jest koszula w kolorze białym. Chociaż doradcy w sklepach mogą podpowiadać wybór koszuli dopasowanej kolorystycznie do sukni ślubnej – np. w odcieniu ecru lub ivory, najbardziej elegancki i zgodny z zasadami etykiety jest kolor śnieżnobiały. Koszula do garnituru powinna mieć wykładany kołnierzyk oraz zakryta plisę do muszki lub gładką do krawatu. Mankiety obowiązkowo na spinki. Warto zwrócić uwagę na tkaninę. Koszula powinna być uszyta z 100% bawełny. Elementy, których należy się wystrzegać to sportowy kołnierzyk typu button-down, obszyta plisa i kieszeń na piersi.

    Pasek czy szelki – do garnituru trzyczęściowego oraz smokingu pan młody powinien założyć szelki. Kamizelka nie będzie dobrze się układać jeśli będzie pod nią pasek. Do garnituru dwuczęściowego należy założyć pasek, najlepiej w kolorze butów, z klamrą komponującą się ze spinkami do mankietów. Panowie, którzy zdecydowali się na smoking powinni zaopatrzyć się także w pas hiszpański.

    Mucha lub krawat - do garnituru dwuczęściowego i trzyczęściowego będzie pasował zarówno krawat jak i mucha. Krawat powinien mieć stonowany wzór i kolor. Dobrym wyborem będzie szary. Rada dla panów decydujących się na muchę – czarna zarezerwowana jest dla smokingu, a biała dla fraka. Mucha może więc być w takim odcieniu jak garnitur, np. granatowa. Dobrze jeśli nie będzie związana fabrycznie. Delikatna nonszalancja w wiązaniu dodaje uroku całej stylizacji.

    Buty ślubne – najbardziej eleganckie, klasyczne i właściwie jedyne rozwiązanie to oxfordy, zwane też wiedenkami. Ten rodzaj obuwia męskiego charakteryzuje się zamkniętą przyszwą i sznurowadłami wszytymi pod spód przyszwy. Buty powinny być oczywiście wygodne i skórzane. Jedynym dopuszczalnym kolorem jest czerń.

    Poszetka – w zestawie z muchą dołączona jest często poszetka w tym samym kolorze i wzorze. Założenie takiej wersji lub poszetki w kolorze dodatków panny młodej będzie błędem. Poszetka powinna mieć kolor koszuli, czyli śnieżnobiały. Najlepiej jeśli będzie wykonana z matowego jedwabiu lub lnu.

    Butornierka – chociaż większość par młodych decyduje się na dobranie kwiatów do butonierki tak, aby pasowały do bukietu panny młodej zgodnie z zasadami etykiety powinien to być jeden biały goździk lub róża.

    Skarpetki – wzorzyste i jaskrawe skarpety pan młody powinien zostawić na inne okazje. Do garnituru ślubnego najlepiej dobrać model w pasującym do spodni kolorze – szarym lub granatowym. Skarpetki powinny być na tyle długie aby w pozycji siedzącej nie odkrywać ciała.

    Spinki do mankietów – najlepiej jeśli będą eleganckie i delikatne w formie. Ślub to nie okazja na zakładanie wzorzystych spinek. Dobrze sprawią się te wykonane z masy perłowej, złote lub srebrne.

    Najczęściej popełniane błędy w wyborze garnituru ślubnego

    Chociaż w internecie można znaleźć eksperckie poradniki dotyczące mody ślubnej, wielu panów wciąż popełnia kardynalne błędy w swoich stylizacjach. Pierwszym z nich jest pozwolenie sobie na szaleństwo w doborze garnituru i dodatków. Panowie, lepsza jest klasyka niż przekombinowanie! Często na zdjęciach z wesela widać też niedopasowanie rozmiaru do sylwetki. Najlepiej uszyć garnitur na miarę! Nie może on ani wisieć, ani być zbyt opięty. Chyba najczęściej i najbardziej nieświadomie popełnianym błędem jest dopasowanie elementów męskiej garderoby do stylizacji panny młodej. Koszula powinna być biała, a nie ercu, a bukiecik wpięty do butonierki od wielu lat jest passe. Pan młody absolutnie nie może pozwolić sobie też na założenie koszuli z krótkim rękawem, zdjęcie marynarki w trakcie imprezy, zakup garnituru z poliestru i tkanin niskiej jakości. Warto też pamiętać, że smoking i frak są zarezerwowane dla godzin wieczornych, a kolor brązowy w ślubnych stylizacjach należy omijać szerokim łukiem.

    Strój Pana Młodego – czego nie może w nim zabraknąć? Podpowiadamy!

    Przygotowania do ślubu idą pełną parą, a twoim kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniej stylizacji ślubnej. Zastanawiasz się, czego nie może w niej zabraknąć i co powinieneś w niej ze sobą połączyć? Stworzyliśmy zestawienie 7 najważniejszych części stroju Pana Młodego – zapoznaj się z nim i zdecyduj, jak chcesz wyglądać w dniu, który z pewnością zapamiętasz na całe życie!

    Co charakteryzuje garnitury wieczorowe i na jakie imprezy je wybierać?

    Często słyszy się, że każdy mężczyzna powinien posiadać w swojej szafie choć jeden garnitur. Warto jednak zauważyć, że wśród tej części garderoby wyróżnić można garnitur na co dzień lub na specjalne okazje. Dowiedz się, jak rozpoznać garnitur wieczorowy, kiedy go nosić oraz dlaczego szycie na miarę to w przypadku garniturów dobry pomysł.

    Elegancki garnitur ślubny

    Wybór odpowiedniego stroju dla Pana Młodego to zadanie niemal tak trudne, jak wybór sukni ślubnej Panny Młodej. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Jak wybrać idealnie skrojony garnitur, w którym Pan Młody będzie prezentować się elegancko i modnie? Sprawdź na co zwrócić uwagę.

    Strój Pana Młodego część II

    W drugiej części poradnika dla przyszłych mężów, podpowiemy jak znaleźć balans między ceną a jakością, omówimy dodatki do stroju, a także pomożemy w wyborze idealnej koszuli na ślub. Sprawdź o czym warto pamiętać przygotowując się do swojego ślubu.

    Strój Pana Młodego część I

    Przygotowania trwają tygodniami, ale w Dniu Ślubu wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Absolutnym priorytetem jest wybór strojów na ten dzień, które powinny się ze sobą harmonijnie komponować. Zobacz pierwszą część poradnika dla przyszłych Panów Młodych.

    Wybór garnituru dla Pana Młodego

    Państwo Młodzi to główni bohaterowie ślubu i wesela. Bez wątpienia największą uwagę gości przyciąga suknia Panny Młodej, jednak Pan Młody winien prezentować się równie dobrze. Aby stroje Młodych współgrały ze sobą, warto poświęcić nieco więcej czasu na wybór ślubnego garnituru.

    Strój dla Pana Młodego

    W szale przedślubnych przygotowań uwaga większości skupia się na ślubnej sukni. Dlatego w tym artykule poruszamy temat garderoby Pana Młodego. Jego wygląd jest wszakże równie istotny, co prezencja jego świeżo upieczonej małżonki. Zobacz o czym należy pamiętać.
    Top