Strój Pana Młodego część I
Aby wybrać odpowiedni strój na ślub wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Aby ułatwić sprawę panom, którzy właśnie stają przed wyborem odpowiedniego ubioru na swój ślub, przygotowaliśmy poradnik, w którym znajdziecie wszystkie niezbędne informacje.
Garnitur dla Pana Młodego - z ołtarza do pracy
Wiele zależy od tego jakim budżetem dysponujesz. Jeśli należysz do osób, które cenią sobie rzeczy praktyczne, możesz zdecydować się na elegancki garnitur, który przyda Ci się nie tylko w dniu wesela, ale będzie odpowiednim ubiorem na inne okazje. Jeśli ma to być ubranie na ten jeden raz, wówczas możesz zaszaleć zarówno z krojem, jak i kolorem garnituru. Jeśli chcesz, aby ślubna garderoba służyła Ci przez kilka następnych lat - wybierz prodty, elegancki garnitur, w którym będziesz mógł wybrać się na konferencję w pracy, bal sylwestrowy, spotkanie biznesowe itd. W grafitowym garniturze możesz chodzić również na co dzień do pracy, jeśli dress code Twojej firmy to styl elegancki i oficjalny. Odważni panowie mogą wybrać garnitur sportowy. Krojem przypomina on zazwyczaj ten klasyczny, ale ma pewne wstawki, które nadają mu mniej oficjalnego charakteru, np. różnego rodzaju naszywki (łaty na łokciach), dziwne kształty kieszeni, itd. Zanim jednak zdecydujesz się na niekonwencjonalny strój, upewnij się czy Twoja przyszła żona nie wybrała sukni, która z tak luźnym stylem mogłaby nie współgrać. Tego dnia wszystko powinno do siebie pasować, a już na pewno Państwo Młodzi.
Garnitur czy smoking? A może frak lub surdut angielski?
Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie czy na pewno ma to być bardzo popularny wybór jakim jest garnitur. Są wszakże inne opcje. Jeśli chodzi o elegancję, nieco wyżej stoi smoking.
Smoking to elegancki strój wieczorowy, który może kojarzyć Ci się ze strojem Jamesa Bonda podczas eleganckich spotkań. Co do zasady smoking ubiera się na okazje mające miejsce po zmroku, jednak w dniu swojego wesela, możesz nagiąć tę tradycję i wystąpić w smokingu na całej uroczystości. U boku mężczyzny w smokingu stoi dama w wieczorowej sukni, dlatego upewnij się, że suknia Panny Młodej będzie pasować do Twojego wyboru.Jeszcze wyżej w nieformalnej klasyfikacji ubiorów z klasą, zajmuje swe miejsce surdut angielski. Nadal nie jest to tak elegancki strój jak frak, jednak bez wątpienia jest to ubiór, który zwróci uwagę gości. Surdut angielski to taka dzienna wersja fraku. Idealnie pasuje na śluby w stylu vintage. Strój ten przypomina nieco elegancki strój jeździecki.
Surdut angielski może występować w kolorze czarnym lub ciemnym graficie (tzw. Oxford Gray). Składa się on z marynarki, której poły sięgają z tyłu do kolan mężczyzny, co zupełnie odróżnia go od marynarki garnituru. Ponadto, do angielskiego surdutu ubiera się kamizelkę w kolorze szarym, a także spodnie z tkaniny sztuczkowej (jej splot tworzy na spodniach charakterystyczne pionowe pasy). Inną nazwą surdutu angeislkiego, jaką możesz usłyszeć jest żakiet lub jaskółka. Surdut angielski może być Ci znany z filmu "Cztery wesela i pogrzeb", w którym miał go na sobie (wraz z jasnoszarą kamizelką), grający główną rolę Hugh Grant .
Frak to absolutnie najbardziej elegancki strój męski. Dystyngowany, szlachetny frak wyróżnia się przede wszystkim długimi połami, które (podobnie jak w przypadku surduta angielskiego) przywodzą na myśl jaskółczy ogon. Frak ma z przodu dwa rzędu guzików, które stanowią jedynie ozdobę - nie zapina się ich nigdy. Wyłogi (klapy) fraka ozdabia połyskująca satyna. Do fraka nosi się spodnie z lampasami, które zdobią boczny szew nogawki, a także białą koszulę ze sztywnym gorsem - najprościej rzecz ujmując - kołnierzem - i zagiętymi różkami tegoż kołnierza. Do fraka ubiera się koniecznie białą muszkę. Czarną muszkę wybierali kelnerzy, aby podczas uroczystych spotkań goście bez trudu odróżniali ich od pozostałych uczestników przyjęcia. Strój uzupełniają czarne buty z lakierowanej skóry. W kieszeni marynarki (brustaszy) umieszcza się elegancką poszetkę (chustkę), w kolorze korespondującym z kolorem dodatków Panny Młodej.
Kamizelka do garnituru
Wróćmy do opcji z garniturem. Jaką kamizelkę wybrać? Pamiętaj aby wybierać kamizelkę DO garnituru - nigdy odwrotnie. Jeśli oba elementy garderoby do siebie pasują, sprawdź również czy Twój struj jako całość będzie pasować do sukni ślubnej Twojej przyszłej żony. Kamizelka powinna mieć taką długość, aby z boku dotykała pasa spodni i nie marszczyła się. Pamiętajmy też, że jeżeli suknia wybranki jest bogato zdobiona, a garnitur jest np. prążkowany, to kamizelka powinna być gładka. Co bardzo ważne - w kamizelce (i marynarce) nie zapina się ostatniego guzika.
Materiał na ślubny garnitur
Wbrew pozorom, wybór materiału z którego uszyty jest garnitur, nie dotyczy jedynie naszej wygody, lecz również ostatecznego wyglądu. W naturalnym materiale nasza skóra będzie lepiej oddychać (a więc i mniej się pocić), natomiast sztuczny (i tańszy) będzie się nieestetycznie gnieść. Najczęściej mężczyźni decydują się na garnitury wełniane, gdyż materiał ten ma wiele zalet - jest naturalny, "oddychający" i nie gniecie się tak bardzo jak jego sztuczne sunstytuty.
Jeszcze większą przewiewność zapewni nam len, dlatego teoretycznie to świetny wybór dla osób planujących zaślubiny w miesiącach letnich. W praktyce jeśli stawiamy na elegancję powinniśmy zapomnieć o tym materiale, gdyż jest on bardzo podatny na gniecenie. Kolejnym materiałem, który raczej nie jest dobrym wyborem na ślub, jest sztruks. Oczywiście to stwierdzenie jest bardzo ogólne, bowiem jeśli odpowiednio uargumentujemy wybór - tzn. jeżeli będzie on częścią całej stylizacji wesela - wówczas nawet sztruks się obroni. Bez wątpienia sztruks nie będzie sprawiać problemu z gnieceniem się. Nie nadaje się również na wesela odbywające się w miesiącach letnich, ponieważ jest to stosunkowo gruby materiał.
Dobierz garnitur do sylwetki
Prawda jest taka, że dobrze dopasowana marynarka ukryje wiele mankamentów naszego ciała. Np. osoby niskie i krępe powinny unikać długich marynarek. Lepsze będą te, które kończą się na linii pośladków, a dopasowane, ale nie obcisłe spodnie nie skrócą nóg. Niscy, ale szczupli powinni wybierać marynarki klasycznej długości z szerokimi klapami co pozwoli na optyczne poszerzenie ramion.
Zachęcamy do przeczytania drugiej części artykułu "Strój Pana Młodego".