Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl

Jak przeżyć poprawiny?

Jak przeżyć poprawiny?
Dzień poprawin po weselu można przywitać dwojako. Jako szczęśliwi małżonkowie, pełni optymizmu i planów na przyszłość, ale także jako zmęczeni zabawą goście – nie raz cierpiący na silne bóle głowy, suchość w ustach i dolegliwości żołądkowe. Jednak nawet weselna para może znaleźć się po tej drugiej stronie.

Jak wobec braku energii, zmęczenia psychicznego i fizycznego oraz pewnych dokuczliwych objawów stawić się na poprawinach, kiedy pierwszego dnia zabawa była co najmniej huczna, zwłaszcza jeżeli jest się świeżo upieczoną małżonką lub małżonkiem? Warto znać nie tylko sposoby na kaca po weselu, ale też przygotować się na tę okoliczność odpowiednio wcześniej, zamawiając odpowiednie alkohole na poprawiny.


Alkohol na poprawinach – jaki wybrać?

Na stole nie powinno zabraknąć zarówno mocniejszych alkoholi dla miłośników mocnego klina, jak i nieco słabszych trunkówdla tych, którzy czują się w miarę dobrze, ale nie chcą pić tak dużo jak pierwszego dnia imprezy ślubnej. Chociaż wzorowy klin to mała dawka rozcieńczonego alkoholu, niektórzy mogą chcieć wypić jeden kieliszek czystej wódki na rozruszanie się. Inni wybiorą coś lżejszego – czy to pod względem smaku, czy zawartości alkoholu. Warto przygotować wódki smakowe, a także niskoprocentowe piwa gaszące pragnienie, a nawet bezalkoholowe. Czystej wódce powinny towarzyszyć kartony z sokami do przyrządzania lekkich drinków.


Odpowiednioe przeliczenie alkoholu

Bardzo duży wybór dają piwa rzemieślnicze, wśród których znajdą się nie tylko mocne stouty, portery czy piwa typu double IPA, ale także piwa miodowe, śliwkowe, czekoladowe i kawowe(np. mleczno-kawowe stouty, idealne do deserów), a nawet orkiszowe czy marchewkowe. W przypadku problemów ze zdecydowaniem się na liczbę butelek alkoholu na poprawiny można skorzystać z internetowych kalkulatorów alkoholu na wesele. W tabelę można wpisać liczbę osób dorosłych i na każdą osobę przeznaczyć liczbę butelek danego alkoholu, a także napojów do drinków. W ten sposób można przygotować kilka wersji i zastanowić się, kto z zaproszonych ma zdecydowanie słabą głowę i stroni od nadmiaru alkoholu, a kto pije za dwóch.


Co oprócz alkoholu powinno się pojawić na weselnym stole?

Nie może zabraknąć niegazowanej wody mineralnej o odpowiedniej zawartości minerałów i mikroelementów (np. średniozmineralizowaną lub wysokozmineralizowaną). Alkohol wypłukuje wapń z organizmu, dlatego warto wybrać wodę, która zawiera co najmniej 150 mg wapnia na litr. na układ nerwowy działa pozytywnie magnez (woda mineralna powinna go mieć więcej niż 50 mg/l), a wodorowęglany przyspieszają trawienie, alkalizują kwasy żołądkowe i skutecznie walczą z zatruciem alkoholowym. Wybrana woda powinna mieć ich nie mniej niż 600 mg/l.


Kawa bardzo ważna

Kawa pomoże zwalczyć ból głowy przez zwężenie naczyń krwionośnych i postawi niewyspanych na nogi. Jeżeli to możliwe, na wesele i poprawiny najlepiej mieć ekspres do kawy. Świeżo zaparzona, mielona kawa powinna dać lepszy efekt niż kawa rozpuszczalna robiona z kilku łyżeczek – ponadto też jest zdrowsza, a goście pewnie chętnie skorzystają z możliwości zrobienia sobie podwójnego espresso czy lekkiej latte ze smaczną pianką.


Soki marchewkowe i pomidorowe

Na poweselnego kaca może też pomóc sok pomidorowy dobrej jakości, który zawiera potas, działający korzystnie na układ nerwowy. Niezastąpiony będzie też sok pomarańczowy z dawką witaminy C lub marchewkowy. Warto wybierać soki owocowe z miąższem (z naturalnymi cukrami, a nie syropem glukozowo-fruktozowym), które można podawać nieco schłodzone – rewelacyjnie orzeźwiają. Chociaż na kaca popularna jest gorzka herbata, można do niej zaproponować gościom (zwłaszcza kobietom) miód – zawiera fruktozę, która przyspiesza spalanie alkoholu w organizmie. U kobiet owo spalanie alkoholu jest wolniejsze – od 8 do 10 g/h, tymczasem u mężczyzn wynosi ok. 10-12 g/h. Pod ręką warto też miećzieloną herbatę liściastą- parzona przez ok. 3 minuty nie tylko orzeźwia i dodaje energii, ale też działa moczopędnie.


Jak wrócić do domu po poprawinach?

Warto przygotować się na powrót taksówką lub umówić się z niepijącym kierowcą. Nawet jeżeli goście w dzień poprawin nie będą spożywać alkoholu w nadmiarze lub całkowicie z niego zrezygnują, planując poranny powrót do domu, to wcale nie znaczy, że będą stuprocentowo trzeźwi. Nadmierne spożywanie alkoholu w późnych godzinach wieczornych i nocnych może spowodować, że jeszcze rano promile we krwi mogą wskazywać na stan po spożyciu alkoholu (od 0,2 ‰do 0,5 ‰) lub stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 ‰lub 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu). Po pobudce i wypiciu jednego espresso absolutnie nie należy siadać za kółkiem! Jak sprawdzić, czy możemy prowadzić samochód po weselu?


Badanie alkomatem po weselu

Badanie profesjonalnym alkomatem po weselu może nam powiedzieć, czy możemy śmiało prowadzić samochód, czy powinniśmy jeszcze odczekać co najmniej godzinę lub dwie i w tym czasie zjeść sycący posiłek oraz uzupełnić płyny – bez procentów! Warto zaznaczyć, że alkomat wirtualny służy tylko do orientacyjnego sprawdzenia, jak szybko nasz organizm spala alkohol. Na rozkład alkoholu w ciele wpływa wiele innych czynników oprócz masy ciała i płci, których nie uwzględnia aplikacja online. Jeżeli chodzi o czułość alkomatów dostępnych na rynku, inwestycja nawet kilkuset złotych w alkomat z sensorem elektrochemicznym(znajdującym się w alkomatach używanych przez służby) jest bardzo czuły, a z drugiej strony – niewrażliwy na wszelkie zakłócenia, które mogłyby być spowodowane przez nikotynę czy gumę do żucia.


Jak zinterpretować wynik badania alkomatem?

Przy wyborze alkomatu warto zwrócić uwagę na jednostki pomiarowe, w jakich podawany jest wynik. Stężenie alkoholu we krwi podawane jest w promilach (BAC – Blood Alcohol Concetration), natomiast stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu – w mg/l (BrAC). Stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu jest proporcjonalne do stężenia alkoholu we krwi, dlatego jeżeli alkomat podaje wynik w mg/l, można go łatwo przeliczyć na promile, mnożąc go przez 2,1 (1 mg/l = 2,1‰). Nawet jeżeli badanie alkomatem po weselu czy poprawinach wykaże idealnie 0.19 ‰, czyli dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi u kierowcy pojazdu, warto odczekać, aż wynik będzie mniejszy, ponieważ po nieprzespanej nocy, spędzonej na zabawie, nasz refleks za kółkiem i spostrzegawczość z pewnością będą obniżone.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top