Wybierając tort ślubny.... kwestie wizualne i smakowe
Do wyboru pozostaje wiele kombinacji. Coraz większą popularnością cieszą się tzw. torty angielskie, których piętra ułożone są jedno na drugim. Daje to zdecydowanie gustowny efekt, ale trudno się je kroi. Stąd też modyfikacja, polegająca na stworzeniu osobnych, ruchomych pater dla każdego piętra. Ciekawym rozwiązaniem jest zamówienie kilku różnych tortów, szczególnie jeśli chcemy, aby część z nich była nasączona alkoholem, a na weselu są dzieci i abstynenci. Można zdecydować się również na babeczki w ilości odpowiadającej gościom weselnym, które złożone w całość tworzą imitację tortu. W kwestii kształtów, nadal najczęściej wybierane są torty okrągłe, prostokątne, kwadratowe i przypominające serce.
Smakowite decyzje
Kolejną decyzją, jaką musimy podjąć, jest wybór smaku. Najpopularniejsze są torty waniliowe, czekoladowe, orzechowe lub rumowe. Jeśli zdecydujemy się na tort na paterach, każde piętro może być inne. Jeżeli natomiast tort układa się w pewien wzór, lepiej zachować jednolitość. W zależności od pory roku, podstawą tortu jest krem (wersja jesienno-zimowa) lub bita śmietana, gdy bierzemy ślub latem. Warto również uwzględnić sezonowość, wybierając dodatki, w postaci świeżych owoców. Dekoracje na tradycyjnym torcie są wykonywane z czekolady, masy marcepanowej, lukru lub owoców. Ciekawy efekt daje wybranie tortu pod kolor dodatków Panny Młodej lub wystroju sali weselnej.
Szczypta ekstrawagancji
Coraz częściej Młodzi chcą, aby tort zawierał osobiste akcenty. Ich wymaganiom wychodzą na wprost cukiernicy, tworząc małe dzieła sztuki w dowolnym kształcie, kolorze i smaku. Kiedyś tradycyjny tort był biały, a ozdobę stanowiły jedynie lukrowane różyczki. Dzisiaj nikogo nie dziwią najróżniejsze kombinacje. Na stołach pojawiają się torty z przymrużeniem oka, np. w stylu filmowym, w kształcie łoża ślubnego, z jadalnymi kajdankami lub imitujące góry – jeśli małżonkowie uprawiają wspinaczkę. Wybór idealnego tortu zależy od Pary Młodej i ma odzwierciedlać dzisiaj ich upodobania.
Savoir – vivre
Na koniec wskazówki praktyczne. Krojenie tortu jest jednym z kulminacyjnych punktów wesela. W zależności od wyboru Pary Młodej, może się ono odbywać na dwa sposoby - pierwszy kawałek kroi Pan Młody i podaje go żonie, następnie Panna Młoda podaje własnoręcznie ukrojoną porcję świeżo zaślubionemu małżonkowi. Ten gest ma symbolizować wzajemny szacunek i oddanie nowożeńców. Kolejne kawałki tortu, już dla gości, serwują kelnerzy. Drugi sposób polega na wspólnym pokrojeniu tortu przez, trzymających razem nóż, nowożeńców. Tak odtąd wszystko będą robić razem i w zgodzie. Nie ma niczego złego w powierzeniu tej zaszczytnej funkcji obsłudze sali szczególnie, jeśli na weselu bawi się wielu gości.