Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Włoskie inspiracje w menu weselnym

Włoskie inspiracje w menu weselnym
Tradycyjne weselne menu coraz odchodzi w niepamięć, teraz pary prześcigają się, aby zaskoczyć jedzeniem swoich gości. Choć niektórzy odradzają taki krok, to w przypadku kuchni włoskiej śmiało możemy go wykonać, raczej nie ma obawy, że goście wyjdą z wesela głodni!

Kuchnia włoska uchodzi nie tylko za bardzo zdrową, ale też elegancką, a w dodatku jest lubiana przez wielu Polaków. Czy zatem warto zaryzykować i wybrać słoneczną Italię za motyw przewodni w momencie ustalania menu weselnego? Jakie potrawy można uwzględnić w jadłospisie, decydując się na taki krok? Tradycyjne menu weselne to nie jedyna opcja, na którą mogą zdecydować się nowożeńcy. Coraz bardziej popularne staje się eksperymentowanie z potrawami, wśród których pojawia się nawet sushi, czy stół z owocami morza albo bardzo wymyślne przystawki. Kuchnia włoska nie jest najbardziej ekstrawaganckim pomysłem, jaki może wpaść do głowy narzeczonym ustalającym weselne menu, czy może być to zatem sposób na pogodzenie gustu większości gości z chęcią zaskoczenia ich przy stole?


Kuchnia śródziemnomorska – dobra dla zdrowia

Kuchnia śródziemnomorska uchodzi za najzdrowszą na świecie z uwagi na jej oparcie na bardzo zdrowych produktach, czyli rybach, owocach morza, oliwie z oliwek, świeżych warzywach i owocach. Potrawy przygotowane z tych produktów zbawiennie wpływają na układ pokarmowy i krążenia, bo są bogate w zdrowe tłuszcze, a ubogie w te szkodliwe dla zdrowia. Choć jest to termin bardzo szeroki, bo obejmuje kuchnię typową dla wszystkich krajów basenu Morza Śródziemnego, to Włosi mają w niej spory udział.


Potrawy z makaronami

Słynne makarony, pizza, czy sery to wizytówka włoskiej kuchni, dzięki której jest ona znana na całym świecie. Korzyści płynące z diety opartej na takiej kuchni są spore, dlatego też staje się ona coraz bardziej popularna, także w naszym kraju. Jeśli państwo młodzi również za nią przepadają, z pewnością będą chcieli podzielić się tą miłością z gośćmi. Restauracji, które przygotują takie menu w naszym kraju, na pewno nie zabraknie, czy jednak warto decydować się na taki krok?

 


Nietypowa kuchnia na weselu – czy warto?

Większość wesel organizowanych w naszym kraju stara się przestrzegać tradycji, w związku z czym na stole pojawia się typowa kuchnia polska, ewentualnie pewne wariacje na jej temat. Eksperymentowanie często uchodzi za niemile widziane, mówi się, że może to spowodować sytuację, że goście „wyjdą z wesela głodni”. Czy jest się czego obawiać? Choć taka sytuacja może zdarzyć się w wypadku wyboru bardzo egzotycznych dań, to jest raczej małe prawdopodobieństwo na taki obrót sprawy, kiedy na stole pojawią się potrawy kuchni włoskiej. Ten styl nie odbiega tak bardzo od potraw, do których jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień, dlatego goście nie powinni czuć żadnego dystansu do ich spróbowania. Poza tym nietypowe menu weselne pozwala naprawdę się wyróżnić i sprawić, że wesele zostanie lepiej zapamiętane. W przypadku organizowania bardziej kameralnego lub nietypowego przyjęcia, kuchnia włoska wpisze się w nie idealnie, jest lekka i elegancka, co będzie odpowiadać jego charakterowi.

 


Włoskie inspiracje w weselnych potrawach

Co zatem powinno pojawić się na stołach, jeśli młoda para wybierze włoskie menu weselne? Z pewnością nie może zabraknąć wszelkich wariacji na temat makaronów, może to być typowe spaghetti bolognese, ale również inne jego rodzaje np. penne (rurki), fusilli (świderki), czy pappardelle (długie wstążki) z dodatkami w stylu łososia, pomidorów, czy pesto. Na następne dania można zaserwować lasagne czy ravioli (małe pierożki). W kuchni włoskiej bardzo ważną rolę odgrywają aromatyczne zioła, takie jak oregano, czy bazylia, także na pewno nie może ich zabraknąć. Warto podać również rybę, a jako przekąskę zaserwować sery np. mascarpone, czy mozzarellę oraz oliwki. W pewnym momencie wesela nie powinno zabraknąć także pizzy! Włoska kuchnia nie kończy się jednak na obiedzie, godne polecenia są desery, z najbardziej popularnym tiramisu, które już teraz króluje jako słodka przekąska na weselach. Do włoskich potraw idealnie pasować będzie włoskie wino, którego różne rodzaje są w naszym kraju dostępne w bardzo przystępnych cenach.

 


Jak widać w wypadku zdecydowania się na kuchnię włoską na weselu, będzie w czym wybierać. Potrawy, które wszyscy dobrze znamy, jak i mniej popularne, ale równie smaczne mogą być świetnym wyborem na menu weselne. Taki wybór nie przejdzie niezauważony, a goście będą mogli cieszyć się czymś nietypowym, co z pewnością wpłynie na ich ocenę jakości przyjęcia.

 

Autor: Kinga Jaromin

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top