Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl

Obowiązkowe formalności w USC

Obowiązkowe formalności w USC
Gdy zapadnie już istotna dlka obojga, wspólna decyzja o ślubie, nastaje czas na przygotowania a po nich na obowiązkowe formalności.W Urzędzie Stanu Cywilnego dopełnić je można nie wcześniejszym niż 6 miesięcy i nie późniejszym niż jeden miesiąc od daty ślubu.

Konieczna jest osobista obecność obojga narzeczonych.  Zabrać ze sobą należy wówczas dowody osobiste dla potwierdzenia tożsamości. Potrzebny może być także odpis aktu urodzenia. Osoby owdowiałe zobowiązane są złożyć odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka, natomiast rozwiedzeni poproszeni zostaną o odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie. Złożenie odpisów nie jest konieczne w przypadku gdy wymagany akt znajduje się w tutejszym urzędzie.
 

Formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego

Uiścić należy także opłatę w wysokości 84 zł, którą urząd pobiera za sporządzenie aktu małżeństwa. Dokonuje się jej w poprzez wpłatę na odpowiedni rachunek Urząd Miasta Chełm. Przed kierownikiem USC małżonkowie podpisują zapewnienie o braku okoliczności uniemożliwiających zawarcie małżeństwa. Od dopełnienia wszystkich formalności do daty ślubu zgodnie z ustawą musi upłynąć miesiąc. W uzasadnionych przypadkach, takich jak ciąża, można ubiegać się o skrócenie czasu oczekiwania. Narzeczeni, zawierający cywilny związek małżeński, stawić się mogą w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego.
 

Inne potrzebe informacje

Osoby, pragnące zawrzeć konkordatowy ślub w kościele, po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów otrzymają odpowiednie zaświadczanie, które następnie przedkłada się w parafii. Ważność tego zaświadczenia wynosi 3 miesiące. W przypadku ślubu konkordatowego wyznaniowego formalności dopełnia się w urzędzie odpowiednim dla miejsca stałego zamieszkani jednego z narzeczonych. W Chełmie USC znajduje się przy ulicy Pocztowej 50. Telefon kontaktowy: (82) 565 22 23, (82) 565 22 56.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top