Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl

Wesele w Rzeszowie - formalności w USC

Wesele w Rzeszowie - formalności w USC
W celu uzyskania aktu małżeństwa, przyszła para młoda musi stawić się w Urzędzie Stanu Cywilnego w terminie 3 miesiące przed datą ślubu. Należy zabrać ze sobą dowody osobiste oraz skrócone akty urodzenia.

Jeżeli miejscem urodzenia obojgu narzeczonych jest Rzeszów, notatkę z ksiąg urodzenia uzyskuje się na miejscu. W przypadku innego miejsca urodzenia któregoś z narzeczonych, konieczne jest uzyskanie aktu z Urzędu Stanu Cywilnego w mieście, w którym się urodziła dana osoba. Oprócz metryk urodzenia oraz dowodów osobistych, należy zabrać ze sobą także kwotę 84 zł, którą uiszcza się za sporządzenie aktu małżeńskiego. Osoby, które wcześniej zawierały związek małżeński, składają dokument o jego rozwiązaniu. Para składa swoje podpisy razem, na jednym druku i określa swoje nazwiska po ślubie, a także nazwiska swoich dzieci.


Ważne terminy

Dokumenty z USC nie mogą stracić ważności przed datą ślubu, w przeciwnym razie przyszła para młoda może mieć problem z uzyskaniem sakramentu małżeństwa. W przypadku wybrania tylko zaświadczenia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa, konieczne jest także dostarczenie aktu urodzenia z właściwego miejscowo USC, na którego podstawie oraz dowodów osobistych, w tym samym dniu uzyskuje się spisane zaświadczenie. Podpisane druki zanosi się do księdza, gdyż będą one podpisywane w dniu ślubu, a ksiadz ma obowiazek w cigu 5 dni od daty slubu odeslac je do USC, skąd można odebrać akty ślubu.


Urząd Stanu Cywilnego w Rzeszowie znajduje się na placu Ofiar Getta 7 i pracuje w godzinach:
poniedziałek – piątek 7.30 - 15.30, środa - 7.30 – 17.00

Tel: +48 17 875-46-13
Fax: +48 17 875-46-18
e-mail: usc@um.rzeszow.pl

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top