Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl

Różnice pomiędzy ślubami

Różnice pomiędzy ślubami
Zakochane pary mogą usankcjonować w pewien sposób swój związek decydując się na ślub. Może to być ślub kościelny, kiedy to dwoje ludzi składa sobie przysięgę dozgonnej miłości i wierności przed Bogiem i ludźmi, albo ślub cywilny, który niesie za sobą konsekwencje prawne. Narzeczeni tak właściwie mają do wybory trzy rodzaje ślubów – ślub kościelny, cywilny oraz ślub konkordatowy. Para może zawrzeć wyłącznie ślub cywilny, który jest formą zawarcia związku małżeńskiego.


Ślub cywilny - formalności

Jest on uznawany przez wszystkie urzędy i organy władzy państwowej, udaje się do urzędu stanu cywilnego w Elblągu i przynosi odpowiednie dokumenty, niezbędne do zawarcia ślubu. Panny i kawalerowie muszą dostarczyć dowód osobisty i skrócony odpis aktu urodzenia. Z kolei, wdowy i wdowcy - dodatkowo okazują urzędnikom w urzędzie stanu cywilnego skrócony odpis aktu zgonu poprzedniego małżonka. Rozwodnicy muszą dostarczyć zaś skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie. Przysięga małżeńska jest składana w USC przed urzędnikiem, wygłaszającym odpowiednią mowę, a znakiem zawarcia małżeństwa jest nałożenie sobie nawzajem obrączek. Przy uroczystości biorą udział świadkowie.
 

Ślub kościelny

Zdecydowana większość par młodych zawiera jednak ślub kościelny, który jednocześnie nie jest prawną formą zawarcia związku małżeńskiego, a ma charakter uroczystości duchowej i religijnej. Do zorganizowania ślubu kościelnego para młoda musi dostarczyć do kościoła dowody osobiste oraz metryki sakramentu chrztu z adnotacją o bierzmowaniu. Trzy miesiące przed planowaną uroczystością spisywany jest protokół przedślubny i w tym celu konieczne jest przedstawienie dowodów osobistych, metryk chrztu, świadectwa nauki religii, zaświadczenie z USC z adnotacją o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego. Później w kościele ogłaszane są zapowiedzi przedślubne, a przyszła para młoda odbywa kurs przedmałżeński, dwie spowiedzi przedślubne oraz uczestniczy w spotkaniach poradni rodzinnej. Podczas ślubu kościelnego również symbolem zawarcia małżeństwa są obrączki. Szczególnym rodzajem ślubu jest ślub konkordatowy, łączący w sobie uroczystość cywilną i kościelną. W świetle prawa cywilnego i kościelnego, para młoda zostaje małżeństwem.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top