Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl

Urząd Stanu Cywilnego - formalności prawne

Urząd Stanu Cywilnego - formalności prawne
Z punktu widzenia prawa, to po ślubie cywilnym następuje zawarcie związku małżeńskiego. Młoda para planując ślub musi pamiętać o terminach obowiązujących w urzędzie oraz niezbędnych dokumentach i opłatach. Poniżej omawiamy najważniejsze kwestie skupiające się wokół ślubu cywilnego.

Obecnie młodzi nie muszą zawierać ślubu w najbliższym Urzędzie Stanu Cywilnego – mogą to zrobić w dowolnym urzędzie w kraju. Mimo coraz bardziej popularnego ślubu konkordatowego, jeszcze dużo par decyduje się na zawarcie małżeństwa w dwóch odrębnych formach.


Kiedy zgłosić się do USC?

Jak w każdym urzędzie, tak również w Urzędzie Stanu Cywilnego, nie podlegające żadnym dyskusjom są terminy, których należy przestrzegać. Nawet jeden dzień spóźnienia może spowodować, iż uroczystość zawarcia małżeństwa przeciągnie się w czasie. Dlatego młoda para do USC musi zgłosić się najpóźniej miesiąc przed planowanym ślubem. Jeśli młodzi planują ślub w okresie świątecznym, zalecane jest zgłoszenie się do USC na dwa miesiące przed uroczystością. Właśnie w tym okresie jest najwięcej chętnych młodych par do zawarcia związku małżeńskiego. Na tym spotkaniu konieczna jest obecność obojga małżonków. Zupełnie inaczej wygląda sprawa obecności świadków w USC – powinni oni pojawić się tam dopiero 30 minut przed wyznaczoną godziną zawarcia związku małżeńskiego, kiedy to po okazaniu dowodu tożsamości podpisują stosowne dokumenty.


Cel wizyty w USC

Bardzo często przyszli małżonkowie nie są zorientowani, jaki jest cel ich główny wizyty w USC. Otóż młodzi powinni pamiętać, iż na tym spotkaniu będą wypełniać specjalne oświadczenie, w którym zapewnią o braku jakichkolwiek przeszkód do zawarcia małżeństwa. Młodzi przed udaniem się do urzędu powinni wspólnie zastanowić się, jakie nazwiska będą oni nosić po ślubie oraz ich dzieci. Właśnie to będzie jedno z głównych pytań, na które muszą odpowiedzieć na miejscu.


Jakie zabrać dokumenty?

Aby uniknąć kilkakrotnego donoszenia niezbędnych dokumentów, warto zapoznać się z poniższą tabelką, w której nakreślamy, jakie dokumenty powinni zabrać młodzi do USC.


Obecny stan

Wymagane dokumenty:

Panna / Kawaler: dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia
Rozwódka / Rozwiedziony: dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia, skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie
Wdowa / Wdowiec: dowód osobisty, krócony odpis aktu urodzenia, skrócony odpis aktu zgonu poprzedniego małżonka

Należy pamiętać, iż odpisy aktu urodzenia młodzi mogą pobrać jedynie w urzędzie właściwym do miejsca zamieszkania. Jeśli pan młody lub panna młoda po ślubie zmieni miejsce zamieszkania, może poprosić dany urząd o przesłanie odpisu do urzędu w danej miejscowości.


Koszty ślubu cywilnego

Jeśli chodzi o koszty ślubu cywilnego, są one jedynie symboliczne. Młodzi powinni uiścić opłatę skarbową w wysokości 80 zł. W przypadku, gdy ślub zostanie zawarty w urzędzie w innej miejscowości aniżeli miejsce zamieszkania, młodzi zapłacą także 20 zł za skrócony odpis aktu urodzenia. Można również zamówić oprawę muzyczną ceremonii, za którą trzeba zapłacić ok. 100 zł. Zatem wydatek za uroczystość ślubu cywilnego zamyka się w kwocie ok. 200 zł.


Uroczystość

Zawarcie sakramentu małżeństwa następuje w obecności kierownika USC i dwóch pełnoletnich świadków. Poniżej opisujemy punkt po punkcie czynności, jakie następują podczas samej uroczystości:

  • Mowa urzędnika o roli małżeństwa jako podstawowej komórki społeczeństwa.
  • Urzędnik pyta narzeczonych, czy uczynią wszystko, aby ich małżeństwo było trwałe i szczęśliwe.
  • Nakładanie obrączek.
  • Podpisanie aktu małżeństwa przez młodych, świadków i kierownika USC.
  • Życzenia dla młodej pary przekazane przez urzędnika, świadków, rodziców młodych oraz pozostałych zgromadzonych gości na tej uroczystości.

Jeśli młodzi decydują się wziąć osobno ślub cywilny i kościelny, zwykle po uroczystości cywilnej udają się do kościoła w miejscowości, gdzie mieszka panna młoda. Jeśli jednak poprzestają na ślubie cywilnym, wówczas warto zapytać wcześniej kierownika USC, czy jest możliwe wzniesienie toastu lub mały poczęstunek w któreś z sal USC.


Kto decyduje się na ślub cywilny?

W dzisiejszych czasach bardzo dużo par decyduje się na ślub konkordatowy, który jest połączeniem ślubu cywilnego i kościelnego. Jednak jeśli pan młody lub panna młoda nie spełniają dostatecznych wymogów, wówczas najpierw biorą ślub cywilny, a po jakimś czasie kościelny.

O to, dlaczego młodzi decydują się jedynie na taki ślub, zapytaliśmy kierownika jednego z Urzędów Stanu Cywilnego:

- Pierwszym głównym wyznacznikiem jest wiara. Jeśli ktoś z młodych nie jest katolikiem, a co za tym idzie nie wierzy w Boga, wówczas decyduje się na ślub cywilny. Często bywa tak, że ktoś z młodych nie przystąpił do bierzmowania, a w skrajnych przypadkach nie został nawet ochrzczony, ale pragnie wziąć również ślub kościelny. Wówczas decyduje się najpierw na ślub cywilny, a następnie po spełnieniu odpowiednich wymogów, składa przysięgę przed Bogiem. Istnieją również przypadki, w których jedna z osób jest niewierząca, natomiast jej partner wierzy w Boga. Wówczas istnieje możliwość przysięgi przed Bogiem wierzącego partnera, natomiast osoba niewierząca nie wypowiada słów przysięgi w kościele. Tak samo jest w przypadku rozwodników, którzy mogą ponownie zawrzeć związek małżeński w USC, bowiem kościół nie akceptuje rozwodów.

Autor: Grzegorz Wieczorek

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top