Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl

Przedślubne formalności w USC

Przedślubne formalności w USC
Urząd Stanu Cywilnego od narzeczonych pragnących wstąpić w związek małżeński wymaga osobistego stawienia się wraz z dowodem osobistym oraz skróconym odpisem aktu urodzenia. Odpis ten nie jest konieczny, w przypadku jeśli akt urodzenia sporządzony został w tutejszym urzędzie.

Jeśli jedno z narzeczonych wstępowało już wcześniej w związek małżeński, potrzebować będzie dokumentu zaświadczającego jego rozwiązanie. Jest to odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o jego rozwiązaniu lub też sentencja wyroku sądu o jego rozwiązaniu w przypadku osób rozwiedzionych. Natomiast osobom owdowiałym potrzebny będzie odpis aktu zgonu współmałżonka.
 

Opłaty i podpisy

Przyszła para młoda poproszona zostanie o podpisanie zaświadczenia o braku okoliczności uniemożliwiających zawarcie ich małżeństwa. Opłata skarbowa jaka pobierana jest przez urząd za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł. Po dokonaniu powyższych formalności ustalona zostanie data ślubu. Zgodnie z ustawą, od momentu złożenia wszystkich dokumentów musi upłynąć co najmniej miesiąc, by ślub mógł zostać zawarty. W uzasadnionych przypadkach kierownik USC może skrócić okres oczekiwania na zawarcie małżeństwa. Ślub cywilny zawrzeć można w dowolnym Urzędzie, niezależnie od miejsca stałego zameldowania.
 

Ślub konkordatowy

W przypadku zawierania ślubu konkordatowego formalności są bardzo podobne. Należy złożyć te same dokumenty jak w przypadku małżeństwa cywilnego. W urzędzie narzeczeni otrzymają odpowiednie zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa, które następnie przedkładają w parafii zawierania ślubu. Pamiętać należy, iż ważność tego zaświadczenia wynosi 3 miesiące. W przypadku ślubu konkordatowego stawić należy się w Urzędzie Stanu Cywilnego odpowiedniego dla miejsca stałego zameldowania jednego z narzeczonych. Urząd Stanu Cywilnego w Głogowie mieści się w budynku Starostwa Powiatowego przy ulicy Sikorskiego 21. Godziny pracy to: poniedziałek - piątek 9.00 - 15.30, wtorek 9.00 - 16.00. Sala ślubów zlokalizowana jest natomiast w budynku Ratusza ul. Rynek 10.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top