Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl

Jak uwić świętojański wianek" Czyli wszystko o wróżbach Nocy Kupały praktykowanych na Śląsku.

Jak uwić świętojański wianek" Czyli wszystko o wróżbach Nocy Kupały praktykowanych na Śląsku.
Wróżby świętojańskie praktykowane były w wigilię św. Jana Chrzciciela, którego imieniny obchodzimy 24 czerwca. Noc świętojańska czyli popularne sobótki to najkrótsza noc w roku, dlatego już od czasów pogańskich nadawano jej magiczną moc. Poświęcona była bóstwom słońca, wody i miłości, dlatego zwana była często kupalnocką lub Nocą Kupały (Kupidyna).

Obrzędowe palenie wieczorem ognisk, połączone ze śpiewem, tańcami – to radosne święto lata i miłości. Dziewczęta zbierały zioła, które nabierały szczególnej, magicznej mocy działającej często jak afrodyzjak; miały zwabić i wzbudzić w chłopcu miłość do niej:

"Hej, narwia jo ci

kans maryjonkie,

Co bys nie uciykl

Preczka kochanku"

Następnie wiły z nich wianki symbolizujące czystość i rzucały je na wodę. Panna puszczała dwa wianki z zapalonymi świecami. Wróżba przepowiadała, iż ich zetknięcie zwiastuje szybkie zamążpójście, a rozpłynięcie na dwie różne strony oznaczało, iż w najbliższym roku nie znajdzie kawalera. Również wyłowienie wianuszka przez chłopca wyrokowało rychły ślub.


Wróżby z wiankami

Wróżono też, rzucając wianki na drzewo. Panna obracała się tyłem ciskając go za siebie upleciony . Gdy zaczepił się o gałązkę, dziewczyna miała szybko stanąć na ślubnym kobiercu, jeśli natomiast "kwiatowy bukiet" upadł na ziemię, wróżba była dla niej niepomyślna. Tradycja wróżb świętojańskich przetrwała do dziś. W corocznej uroczystości na wałach pod Wzgórzem Wawelskim w Krakowie tzw. Wiankach Wiślanych biorą udział rzesze krakowian i turystów z całej Polski. To niezwykle barwne widowisko połączone jest z występami zespołów muzycznych i pokazami sztucznych ogni.


Z legendą w tle

Ze zwyczajami świętojańskimi wiąże się legenda o kwiecie paproci, który zakwitał tylko jeden raz w roku w "noc Kupały". Młodzieńcom miał on przynieść szczęście w miłości, dlatego tez wielu śmiałków wybierało się po północy do lasu, by przy blasku księżyca szukać cudownej paproci. Jedna z pięknych ludowych baśni opowiada o chłopcu, któremu kwiat paproci w noc świętojańską wpadł przypadkowo do obuwia. Dzięki niemu znalazł skarb. Niestety przypadek sprawił, że traci swoje szczęście, gubiąc go.

Kwiat ten opiewany jest w pięknym, nastrojowym utworze zespołu "Alibabki":

"Zakwita raz, tylko raz biały kwiat.

Przez jedna noc pachnie tak,

A pachnie tak, jak piołun i wanilia( )

Oczami snu spojrzymy zakochani( )

I nie wie nikt dla kogo zakwitniemy,

Ja i ten kwiat"

Może i wy w noc świętojańską wybierzecie się nad staw lub rzekę i rzucicie uplecione własnoręcznie z polnych kwiatów barwne wianuszki na wodę"

Może wyłowi je jakiś urodziwy młodzieniec "

Może wasz wianek upajającym zapachem zwabi kawalera "

Może warto spróbować, to jedyna taka noc w roku: letnia, ciepła, a opiekę nad nią sprawuje sam Kupidyn.

Może i was dosięgnie "strzała Kupidyna", a Wenus (matka Amora) stanie się wasza patronką"

Wszak to przecież pierwszy dzień lata – czasu słońca, miłości i radości.

 

Przysłowia:

"Przed świętym Janem najdłuższy dzień panem"

"Dziś Kupała, jutro Jan będzie chłopcy biada wam"

Napisano na podstawie:

1. Jerzy Pośpiech; "Zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku"; Instytut Ślaski w Opolu; Opole 1987r.

2. Zespół Redakcyjny pod kierunkiem Juliana Krzyżanowskiego, "Nowa księga przysłów i wyrażeń przysłowiowych polskich", Państwowy Instytut Wydawniczy Warszawa 1972r., tom drugi

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top