Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Jak posadzić gości weselnych?

Jak posadzić gości weselnych?
Umiejętnie posadzenie gości weselnych nie jest tylko problemem ludzi przywiązanych do tradycji. Tutaj ważniejszą zasadą jest znajomość pewnych reguł, które stanowią podstawę etykiety. Jest to na pewno trudne zadanie, które muszą spełnić organizatorzy każdego wesela. Często pomagają im przy tym przyszli młodzi małżonkowie.

Zanim organizatorzy zaczną zastanawiać się nad posadzeniem gości, muszą najpierw ustalić, gdzie będzie siedzieć młoda para. Takie miejsce znajduje się często przodem do drzwi wejściowych. Ustalenie miejsca honorowego jest podstawą do myślenia nad miejscami dla pozostałych zaproszonych osób.


Dla kogo honorowy stół?

Oczywiście przy stole honorowym siedzieć będą nowi małżonkowie. Siedzą oni na środku stołu. Zgodnie z pewnymi zasadami, obok panny młodej siada ojciec i matka pana młodego, natomiast obok pana młodego ojciec i matka panny młodej, a także drużba z partnerką. Przy stole siedzieć mogą również świadkowie, dziadkowie oraz rodzeństwo. Wszystko zależy od tego, ile osób zmieści się przy stole honorowym. Jeśli na wesele zaproszony jest dodatkowy gość, np. ksiądz, również dla niego musi znaleźć się miejsce honorowe. Zaraz obok stołu honorowego siada najbliższa rodzina pana młodego i panny młodej.


Dwie osie podziału gości

Dla organizatorów proponujemy wybrać jedną z dwóch osi podziału gości:

1) My – Tamci
2) Młodzi – Starzy

W przypadku pierwszej z osi, chodzi o posadzenie członków dwóch rodzin w przeciwległych częściach sali. Zalet takiego podziału na pewno jest wiele, jednak są również też wady. Pierwszą zaletą są niekończące się tematy do rozmowy, których nie brakuje z uwagi na długą znajomość pomiędzy uczestnikami imprezy. Goście wiedzą, czym ich "sąsiedzi" zajmują się na co dzień, znają ich zainteresowania. Dlatego mogą porozmawiać o tematach codziennych, napić się razem za zdrowie najbliższych. Wadą jest natomiast brak integracji z resztą gości i ewentualne znudzenie oglądaniem całą noc tych samych twarzy, które widzimy na co dzień w domu, pracy, czy na różnych zabawach.


Druga opcja podziału

Jeśli chodzi o drugą oś podziału, sytuacja wygląda całkowicie odwrotnie. W jednej części sali posadzeni zostają starsi goście, a po przeciwnej młodzi. Podobnie jak w pierwszym przypadku, są zalety i wady takiego posunięcia. Do zalet znowu możemy zapisać wiele tematów do rozmów. Młodzi zazwyczaj szybciej się integrują, a pozbawieni towarzystwa ciotek i wujków, odprężają się i co najważniejsze – dobrze się bawią. Istnieje jednak ryzyko odbioru takiego podziału przez osoby, które są w ?średnim wieku”. Czy do starych możemy zaliczyć osoby po pięćdziesiątce, czy może starsze? Jak się poczuje dana osoba, która jej zdaniem powinna siedzieć po przeciwnej stronie sali? I wreszcie ostatnia wada, którą może być brak porozumienia. Starsze osoby nie nawiązują tak szybko znajomości jak ludzie młodzi. Mogą pojawić się pewne grupy przy stołach, ludzie zamiast rozmawiać ze wszystkimi, będą bazować na rozmowie z tymi, których już znają.


Zasady usadzania gości

Jeśli organizatorzy zdecydują się na jedną z osi podziału gości, muszą pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Nie mogą sadzać obok siebie następujących osób:

a) byłych małżonków
b) teściowych przy zięciach
c) odwiecznych wrogów
d) ludzi odmiennych poglądów

Jeśli chodzi o dwie pierwsze zasady, organizatorzy wesela z reguły znają gości na tyle, iż mogą te punkty zrealizować bez większego problemu. Natomiast kłopoty zaczynają się przy realizacji trzeciej z zasad, która zakrawa już o wtrącanie się w życie prywatne zaproszonych gości. Z drugiej jednak strony posadzenie danego gościa obok osoby, z którą nie rozmawia kilka lub kilkanaście lat, może zostać odebrane przez tych gości jako pewna złośliwość. Ostatnia zasada może zostać potraktowana jako pewien dodatek, ponieważ trudno ocenić, jakie poglądy ma dany uczestnik imprezy. Chodzi głównie o skrajne przypadki, np. sadzania obok siebie polityków innych opcji, samorządowców odmiennych ugrupowań czy zagorzałych katolików z ateistami itp.


Wizytówki na stołach

Jak poinformować gości, iż mają siedzieć w tym rzędzie przy tym właśnie stoliku? Otóż najlepszą formą takiej informacji mogą być ustawione karteczki przy stołach z imieniem i nazwiskiem każdej osoby. Wtedy organizatorzy unikną zamieszania, jakie zapewne wytworzyłoby się przy słownym zapraszaniu gości do konkretnego stolika. Ewentualnie zaraz przy wejściu na salę powinno stać kilku organizatorów, którzy pomogą szczególnie starszym osobom odnaleźć swoje miejsce przy stole.

Autor: Grzegorz Wieczorek

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top