Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Kościoły w Chorzowie

Kościoły w Chorzowie
Wybór Kościoła na ślub jest szczególną chwilą. Zazwyczaj jest on zawierany w parafii zamieszkania narzeczonej, lecz nie jest to reguła. W Chorzowie znajduje się wiele pięknych, zabytkowych kościołów, które z pewnością Was zainteresują.

Do zabytkowych kościołów w Chorzowie należą między innymi Kościół św. Wawrzyńca, który jest kościołem o zrębowej konstrukcji, wykonanym z drzewa modrzewiowego. Powstał w 1599 roku i wyróżnia się trójbocznym, zamkniętym prezbiterium oraz czołową wieżą, o pochylonych ścianach.
 

Ciekawa budowa Kościoła św. Wawrzyńca

Świątynia posiada gontowy dach, a wokół budynku znajdują się gontowe przydaszki. Wnętrze kościoła posiada barokowe wyposażenie, natomiast polichromia stropu wzorowana jest na dawnej polichromii patronowej, typowej dla kościołów drewnianych. Wewnątrz kościoła znajdują się ołtarze boczne z obrazami z drugiej połowy XIX wieku oraz ołtarz główny z marmurową mensą, na której stoi wykonana z drewna, polichromowana i złocona nastawa. Wokół świątyni znajduje się kamienny parkan, a przedsionek kościoła zdobi kamienna kropielnica z około z XV wieku.
 

Kościół z Królewskiej Huty lub najstarszy kościół z XIII wieku

Swój urok posiada także neogotycki Kościół św. Barbary, który powstał w 1852 roku i został rozbudowany w latach 1859 i 1877. Jest to najstarszy kościół katolicki w Królewskiej Hucie. Modernistyczny Kościół św. Antoniego, to świątynia powstała w latach 1930-1934, natomiast neoromański Kościół św. Jadwigi, którego budowę rozpoczęto już w 1904 roku, wyróżnia się on nietypowym, urokliwym wyglądem, a także znajdującym się na wieży kościelnej przepięknym zegarem. Do najstarszych parafii katolickich w Chorzowie zalicza się parafia św. Marii Magdaleny, która powstała po lokacji wsi, około 1300 roku i jest kościołem najstarszej chorzowskiej lokacji. Obecna parafia została wzniesiona po spłonięciu poprzedniej, w XIX wieku.
 

A może w Chorzowie Batorym?

Na uwagę w Chorzowie zasługują także Kościół Wniebowzięcia NMP w Chorzowie Batorym, który jest dawnym Kościołem parafialnym w Wielkich Hajdukach, a także Kościół św. Józefa oraz otaczająca go kolonia Pnioki w Chorzowie Drugim. Spośród wielu pięknych i zabytkowych, chorzowskich świątyń z pewnością wybierzecie tą jedyną i szczególną, gdzie w obliczu Boga i bliskich zawrzecie związek małżeński.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top