Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Przesądy ślubne, czyli jak

Przesądy ślubne, czyli jak
Przeróżne obyczaje i zabobony poruszają wyobraźnię ludzi już od setek lat. Trudno jest wyznaczyć granicę pomiędzy przesądem, a tradycją. Jedni traktują je bardzo poważnie, inni z przymrużeniem oka. Każda przyszła Para Młoda z pewnością spotkała się z wieloma przesądami dotyczącymi zawierania związku małżeńskiego. Są przesądy przynoszące szczęście, są też i te, które przynoszą pecha.

Można w nie wierzyć lub też nie, ale na pewno warto się z nimi zapoznać. Według wierzeń najlepiej pobierać się w miesiącach, które w swojej nazwie posiadają literę ”r”. A za najszczęśliwsze uważane są związki zawierane w Boże Narodzenie lub w czasie Wielkanocy.
 

Strój Panny Młodej

Dobrze znane wszystkim są przesądy dotyczące stroju Panny Młodej i elementów, które w dniu ślubu powinna mieć przy sobie, a mianowicie:

  • coś niebieskiego – zazwyczaj jest to podwiązka, która ma zapewnić wierność przyszłego męża;
  • coś nowego – symbolizuje dostatek;
  • coś starego - ma zagwarantować Nowożeńcom wsparcie rodziny i przyjaciół;
  • coś pożyczonego - ma zapewnić przychylność rodziny Pana Młodego;
  • coś białego – ma symbolizować czystość uczuć;

Panna Młoda nie powinna natomiast zakładać pereł, gdyż symbolizują one nieszczęście. Nie powinna również szyć własnoręcznie swojej sukni. Przeglądanie się w lustrze w pełnym ślubnym stroju według przesądu nie wróży dobrze. Wystarczy zdjąć pantofelek lub nie zakładać welonu. Powszechnie wiadomo, że do ceremonii Pan Młody nie powinien oglądać swojej wybranki w sukni ślubnej. Według wierzeń dostatek i powodzenie przyszłemu małżeństwu ma zapewnić zaszyty w stroju Panny Młodej okruszek chleba i kryształek cukru, a do buta włożona moneta jednogroszowa. Pan Młody wkłada natomiast do kieszeni banknoty.
 

Przed ślubem

Przed ślubem nie powinno się przymierzać obrączek osób już zamężnych - to wróżba niewierności. Złą wróżą jest również przymierzanie obrączek przez Parę Młodą przed ceremonią zaślubin. Płacz Panny Młodej jest wbrew pozorom dobrą wróżbą, gdyż po nim mają nadejść już tylko dobre dni.
 

W dniu ślubu

Jeśli dzień ślubu okaże się być deszczowym nie należy się tym przejmować. Deszcz uważany jest za przepowiednię urodzaju i bogactwa. Słońce także dobrze wróży. Symbolizuje ono szczęście, pogodę oraz radość. W drodze do kościoła, nie powinno się na dłużej zatrzymywać, ani tym bardziej zawracać. Nie wolno robić zbyt długich postojów, bo może to zaważyć na przyszłym życiu małżeńskim. Tradycja mówi, że przekroczenie progu kościoła prawą nogą zapewni przyszłemu małżeństwu szczęście. W drodze do ołtarza należy szczerze się uśmiechać, by szczęśliwe było całe nowe życie.
 

Błędy poodczas przysięgi

Panna Młoda musi szczególnie uważać by się nie potknąć – wróży to bowiem potknięcia na nowej drodze życia. Płomień kościelnych świec także ma swoją symbolikę: równy, jasny płomień wróży życie udane i szczęśliwe, migoczące i gasnące świece przepowiadają nieporozumienia. Przed ołtarzem należy pamiętać, by nie rozglądać się za siebie i na boki. Popełnienie błędu w trakcie wypowiadania przysięgi małżeńskiej wróży nowożeńcom wielkie szczęście. Upadek obrączek nie jest dobrą wróżbą. W żadnym wypadku nie mogą ich podnieść Państwo Młodzi. Złą wróżbę może odwrócić podniesienie ich przez ministranta, księdza lub świadka. Obsypanie obficie ryżem i monetami Nowożeńców ma zapewnić dostatek, a temu który pozbiera więcej pieniędzy - dominację finansową.


Wesele

Pan Młody powinien przenieść swoją świeżo upieczoną żonę przez próg, by się nie potknęła. Wesele rozpoczyna się od powitania Nowożeńców przez rodziców chlebem i solą. Panna Młoda na pytanie co woli chleb, sól czy Pana Młodego powinna odpowiedzieć "Chleb, sól i pana młodego, żeby pracował na niego" lub też „pana młodego – chleba i soli dorobimy się powoli”. Kieliszki po wzniesionym toaście powinny się stłuc, gdyż niestłuczone przyniosą pecha przyszłym współmałżonkom. Warto także dobrze przygotować się do pierwszego tańca - pomylenie kroków będzie symbolizowało brak zgodności co do dalszej drogi w życiu.
 

Miłość i szacunek - najważniejsze

To tylko niektóre z wielu przesądów dotyczących zawierania małżeństwa. Należy pamiętać, by nie brać ich zbyt poważnie, gdyż to jakie będzie Wasze małżeństwo zależy tylko i wyłącznie od Was. Podstawą pomyślności i szczęścia na nowej drodze życia powinna być Wasza miłość, szacunek i wzajemne zrozumienie.

 

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top