Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl

Jak zachować się w kościele

Ceremonia ślubna - Panna Młoda
Młoda Para udając się na przeżycie najważniejszego momentu w swoim życiu, musi pamiętać o kilku ważnych zasadach, dotyczących zachowania się w kościele. Młodzi, w natłoku myśli i w konieczności dbania o wygląd całej uroczystości, często zapominają o przestrzeganiu z pozoru banalnych zasad, jakie znają już nawet dzieci, uczęszczające do kościoła.

Młodzi, a także wszyscy goście uczestniczący w tym jakże podniosłym momencie, muszą pamiętać, że przekraczając próg kościelny, wchodzą do miejsa, w którym mogą być blisko Boga. Zdarza się jednak, że (szczególnie osoby, które nie są wierzące) zapominają o tym, że kościół nie jest miejscem do rozpoczynania towarzyskich rozmów.

Ślub kościelny - Szlogi, bramy i zapory w drodze do kościoła

Nim jednak Młodzi staną na ślubnym kobiercu, czeka ich przejazd z domu do kościoła. Dzieje się to zaraz po błogosławieństwie, które otrzymują od swoich rodziców. Warto pamiętać, iż do kościoła Młoda Para powinna udać się co najmniej na godzinę przed rozpoczęciem liturgii. Dlaczego tak wcześnie? Otóż na miejscu, a dokładniej w zakrystii, świadkowie muszą podpisać jeszcze stosowne dokumenty. W drodze do kościoła natomiast, na Młodych oraz gości czekać będą zapewne przyjaciele, sąsiedzi i znajomi, którzy nie zostali zaproszeni na uroczystość. Przejazd przez popularną szlogę, zaporę, czy bramę weselną zajmuje nawet do 5 minut, a takich "niespodzianek" zwykle jest więcej! Dlatego narzeczeni powinni przygotować kilka "fantów” dla napotkanych osób. Takimi fantami mogą być pieniądze, słodycze czy wódka weselna.

Kościelny savoir-vivre

Kiedy wreszcie kierowca weselny przywiezie Młodych pod samą bramę kościelną, Pan Młody wraz ze swoją wybranką czekają na placu kościelnym na wszystkich gości. Zwykle goście wchodzą do kościoła, czekając na uroczyste rozpoczęcie liturgii. Młodzi mogą zdecydować się na następujące warianty wejść do kościoła:

- Para Młoda sama wchodzi do kościoła,
- Pan Młody czeka przy ołtarzu, a Panna Młoda prowadzona jest przez swojego ojca,
- Panna Młoda odprowadzana jest przez swojego ojca, a tuż za nimi idzie Pan Młody ze swoją matką.

Spośród trzech wymienionych wariantów, obecnie najczęściej stosowany jest ten pierwszy. Uwaga skupia się wówczas na głównych postaciach wydarzenia. W przypadku wyboru drugiego wariantu, Pan Młody może poczuć się urażony, gdyż cała uwaga skupia się wtedy na jego wybrance, a on niejako jest odstawiony na boczny tor. 

Słowa przysięgi małżeńskiej

Zdecydowanie najważniejszym i niezwykle długo oczekiwanym momentem dla Młodej Pary jest przysięga małżeńska, która zawiera się w słowach:
Ja (imię Pana Młodego) biorę Ciebie (imię Panny Młodej) za żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci.Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.

Następnie te same słowa powtarza Panna Młoda. Słowa przysięgi małżeńskiej są niejako źródłem szczęścia przyszłych małżonków. Młodzi ślubują sobie trwanie w związku opartym na miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej. Nowożeńcy stwierdzają, iż pojmują definicję związku małżeńskiego, który przyjmują jako nierozerwalny bez względu na różnorakie okoliczności.

Ceremonia ślubna - jak zachować się podczas mszy?

Msza święta to niejako sprawdzian naszych manier i dobrego wychowania. Podczas jej trwania, szczególnie w czasie tak podniosłej uroczystości, jaką jest ślub kościelny, wychodzą wszystkie uchybienia. Czego zatem nie wolno robić podczas mszy?

1. Poprawiać co chwilę welonu – zwykle dotyczy to świadkowej, która stojąc blisko Panny Młodej wychyla się, aby poprawić jej wolon

2. Prowadzić rozmów – to częsta niegrzeczność ze strony gości. Zwykle dalecy członkowie rodziny nie mają częstych okazji do spotkań. Dlatego nim rozpocznie się msza święta lub podczas kazania, prowadzi się rozmowy towarzyskie ze znajomymi. W kościele powinniśmy jednak skupić się na modlitwie . Natomiast na wszelakie rozmowy o codzienności goście będą mieli całą noc.

3. Demonstrować uczuć – dotyczy głównie Młodej Pary. Wyjątek stanowi czas po przysiędze małżeńskiej, kiedy to Młodzi mogą się pocałować. W pozostałych sytuacjach radzimy, aby Młoda Para zdołała przez tę godzinę skupić się tylko i wyłącznie na liturgii.

4. Pozwalać dziecku na wszystko – jeśli goście weselni zabierają ze sobą do kościoła swoje małe pociechy, muszą pamiętać, aby nie biegały one po kościele i nie zaczepiały gości. W tym wyjątkowym czasie Młodzi potrzebują ciszy i skupienia. Dziecięce zabawy w kościele mogą ich rozpraszać wywołując niepotrzebny stres.

5. Uczestniczyć we mszy na zewnątrz kościoła – wyjątek stanowi np. wyjście z płaczącym dzieckiem, czy złe samopoczucie. W pozostałych przypadkach radzimy, aby uczestniczyć w liturgii w środku, gdyż w przeciwnym wypadku Młodzi mogą odebrać to jako odrzucenie modlitwy w ich intencji.

6. Nie wyłączyć telefonu, trzymać rąk w kieszeni, żuć gumy – te punkty dotyczą wszystkich zebranych na tej podniosłej uroczystości. Są to elementy dobrego wychowania, które szczególnie muszą być przestrzegane w kościele.

Najprawdopodobniej, jeśli tylko będziecie przestrzegać zasad dobrego wychowania, nie grozi Wam żadna gafa podczas ceremonii zaślubin. Zadbajcie o atmosferę skupienia i powagi, jakiej wymaga modlitwa w kościele. A gdy już zakończy się ceremonia ślubna, wówczas czas na prezenty i życzenia. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule Prezenty ślubne - zwyczaje i oczekiwania

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top