Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl

Ile pieniędzy przeznaczyć na wesele?

budżet weselny - Ile pieniędzy przeznaczyć na wesele?
Ile kosztuje typowe wesele i jak dużo powinniśmy wydać? Warto się nad tym zastanowić z wyprzedzeniem i przeanalizować wszelkie za i przeciw zanim zamówimy poszczególne usługi. Dowiedz się jak zaplanować budżet weselny.

Ile powinien kosztować “najpiękniejszy dzień w życiu”? Opinie są różne, co więcej, bardzo różne są możliwości Młodych Par. Zwykle organizujemy takie wesele, na jakie możemy sobie pozwolić, ale może warto skorzystać z pożyczki i zorganizować niesamowity ślub i wesele, które goście zapamiętają na długo? Wraz z początkiem wspólnego życia, zaczynają się wydatki, które czasem trudno przewidzieć, nie mając wszakże żadnego doświadczenia. Zanim jednak zaczniecie urządzać wspólne mieszkanie, czeka Was organizacja ślubu, który zależnie od Waszych preferencji, może być mniejszym lub większym wydatkiem. Czy warto wydawać fortunę na wesele? A może lepiej będzie unikać długów na początku nowej drogi życia?

Budżet weselny

Nie jest możliwe wyznaczenie "najlepszej" kwoty, jaką warto wydać na wesele. Wiele zależy bowiem od możliwości finansowych narzeczonych lub ich rodzin, wielkości wesela, preferowanych atrakcji, upodobań kulinarnych idp. Czynników, od których zależy to, ile pieniędzy będzie nam potrzebne, jest więc bardzo wiele. Dlatego pierwszym krokiem powinno być ustalenie, jakimi środkami dysponujemy. Zwykle Młodzi mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony rodziny, dlatego warto wcześniej dopytać o tę pomoc, by móc zaplanować wydatki. Zdarza się również, że pary decydują się na wzięcie pożyczki, która pomoże im pokryć koszty wesela. Nie należy jednak decydować się na bardzo wysoki kredyt z tytułu ślubu i wesela, ponieważ sprawi to, że rozpoczniecie nowe życie z kilkoma lub kilunastoma tysiącami długu. Nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Przygotowania do wesela 

Jeśli nie mamy wystarczających funduszy, często lepiej jest zorganizować po prostu skromniejszą uroczystość. Zaplanowanie ślubnego budżetu jest ważne z jeszcze jednego powodu - ustalenie “granicy” pozwoli nam zachować rozsądek przy wybieraniu kolejnych elementów wesela. Jednak z doświadczenia wielu par wynika, że ostateczny koszt wesela jest zazwyczaj wyższy, niż to, co sobie ustaliliśmy. Dlatego warto uwzględnić w budżecie pewną kwotę “awaryjną”, po którą sięgniemy wtedy, gdy koszty okażą się wyższe, niż przewidywaliśmy.

 


Ile kosztuje wesele na 100 osób?

Powiedzmy, że mamy dodatkowe pieniądze, lecz nie chcemy wydawać ich wszystkich, ale zorganizować dobrej jakości ślub i wesele dla około 100 gości, bez szaleństw czy specjalnych atrakcji. Ile może kosztować taka uroczystość? Ceny różnią się znacznie w zależności od miejsca wesela, ale zwykle koszty takiego przyjęcia dochodzą do około 25 tysięcy złotych w przypadku oszczędnego gospodarowania środkami, do nawet 50 tysięcy, jeśli nie odmawiamy sobie zbyt wielu rzeczy. Jeśli nie mamy pojęcia, jak wygląda sytuacja w naszym mieście/regionie, warto wprost zapytać znajomych, którzy są już po ślubie, albo szukać informacji w Internecie, na forach internetowych lub zwyczajnie, przez zrobienie porządnego researchu, który pozwoli nam zapoznać się z poziomem cen.

Planowanie budżetu ślubnego

 
 Wydatek  Procent budżetu
 Wesele  49%
 Strój Panny Młodej  13%
 Strój Pana Młodego  9%
 Muzyka  9%
 Fotograf,kamerzysta  8%
 Obrączki  4%
 Samochód  4%
 Kwiaty  2%
 Zaproszenia  2%


Czy koszty wesela się zwrócą?

Wiele par zadaje sobie pytanie, czy koszty wesela zwrócą się w prezentach. Prawda jest taka, że niestety nie można tego przewidzieć. Wszystko zależy od kosztów samego wesela, liczby zaproszonych gości (oznacza to większą ilość prezentów, ale też większe koszty), a przede wszystkim od hojności biesiadników. Większości par nie udaje się uzbierać z prezentów kwoty, która pokryłaby w pełni koszty uroczystości. Warto więc pamiętać o tym, gdy decydujemy się na "wesele na kredyt". W przypadku, gdy wesele finansują nam rodzice, jesteśmy w dość komfortowej sytuacji, prezenty, które mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, zatrzymamy dla siebie, co jest porządnym zastrzykiem gotówki na początek nowej drogi życia. Pamiętajcie jednak by choćby symbolicznie podziękować rodzicom za ten gest.
 

Ślubne przygotowania - planuj z głową

Kwotę, jaką jesteście w stanie i chcecie przeznaczyć na wesele, musicie przedyskutować, a decyzję podjąć w oparciu o Wasze potrzeby. Czy duże wesele jest naprawdę tak ważną sprawą? Może dodatkowe pieniądze lepiej przeznaczyć na podróż poślubną albo wkład własny w kredyt mieszkaniowy? Nie dajmy się zwariować, a na pewno podejmiemy odpowiednią decyzję.

Czy na weselu można w ogóle oszczędzić?

 


 

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top