Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl

Goście ślubni i świadkowie

kogo zaprosić na ślub? - Państwo Młodzi i Świadkowie
Zanim roześlecie ślubne zaproszenia, czeka Was przygotowanie pełnej listy osób, które będą Wam towarzyszyć w tym niesamowitym dniu. Poznaj niepisane zasady, które wiążą się z zapraszaniem gości na ślub.

Dzień ślubu to jedyny taki dzień w życiu pary, która decyduje się razem iść przez życie. Poza Młodą Parą, w ślubie uczestniczą goście - jedni decydują się zaprosić wyłącznie niewielką grupkę najbliższych osób, inni planują wesele na sto par, ponieważ chcą dzielić swą radość z jak największą liczbą znajomych. Bez względu na to, jaką ilość osób chcecie zaprosić na swój ślub, z pewnością potrzebne Wam będą zaproszenia ślubne, a jeszcze wcześniej - lista gości weselnych.

Lista gości weselnych

Bardzo często Młodzi decydują się prosić o wsparcie rodziców przy tworzeniu listy gości weselnych. Zdarza się jednak, że lista jaką stworzyli narzeczeni, nie pokrywa się z listą gości przygotowaną przez ich rodziców, a ograniczone fundusze nie pozwalają na zaproszenie wszystkich osób. Przede wszystkim, pamiętajcie o tym, że to Wasz ślub i o tym kto będzie Waszym gościem decydujecie wyłącznie Wy - przyszła Młoda Para. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że jeśli to rodzice w większej części pokrywają koszty wesela, mogą chcieć zaprosić kilka par z kręgu swoich znajomych.
Kolejną niepisaną regułą jest zapraszanie par, które wcześniej zaprosiły nas na swój ślub. Co prawda, jak pisaliśmy wcześniej, to jest wyłącznie Wasz ślub i Wasze zasady, jednak z pewnością w dobrym tonie będzie odwdzięczyć się zaproszeniem osobom, które chciały abyśmy towarzyszyły im w ich wielkim dniu. Jeżeli nie macie pewności, że wszyscy goście będą mieli możliwość dotrzeć na Waszą uroczystość (np. jeśli część rodziny mieszka za granicą), warto stworzyć listę rezerwową, którą uruchomicie w przypadku gdy otrzymacie informację, że niektórzy goście nie będą mogli towarzyszyć Wam w tym dniu. 

Kogo zaprosić na ślub? - zaproszenia i zawiadomienia

W ślubnej nomenklaturze funkcjonują dwie nazwy, które czasem są mylone - zawiadomienie o ślubie i zaproszenie ślubne. Mimo nieco podobnego brzmienia, ich znaczenie jest zupełnie inne. Pierwsza nazwa dotyczy powiadomienia znajomych o tym, że macie zamiar się pobrać, druga natomiast, jest nie tylko informacją o terminie i miejscu ceremonii, ale także zaproszeniem do uczestnictwa w weselu.

Zawiadomienie o ślubie

Zawiadomienia powinny mieć taki sam wygląd jak zwykłe zaproszenia. Zdarza się, że goście mają trudność w ich zinterpretowaniu, ale jeśli odpowiednio je przygotujemy, nikt nie będzie miał wątpliwości czego dotyczą. Trzeba mieć na uwadze, że osoby, które zostaną powiadomione o ceremonii ślubnej, mogą zechcieć przyjść do kościoła na ślub by móc złożyć Wam życzenia. Z zasad osoby te zajmują dalsze miejsca w ławach kościelnych. Zawiadomienie wysyła się na miesiąc przed planowaną uroczystością.

Przykład tekstu zawartego w powiadomieniu o ślubie:

Jan Kowalski i Agata Nowak
zawiadamiają o uroczystym podpisaniu Aktu Małżeństwa,
który nastąpi 17 marca 2018 r. w kościele p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Krakowie.

Zaproszenia ślubne

Na ślub i wesele zaprasza się pary, a jeśli dana osoba jest singlem lub singielką, wówczas w zaproszeniu umieszcza się informację, że zaproszenie dotyczy jej i osoby towarzyszącej. Nietaktem jest umieszczanie w samym zaproszeniu informacji, że zapraszamy bez dzieci. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie poinformowanie znajomych i rodziny telefonicznie, już po przesłaniu zaproszenia, że część "wielopokoleniowa" trwa np. do godziny 20:00. Z pewnością warto pomyśleć również o tym, by zapewnić dzieciom opiekę animatora. Dzięki temu, ich rodzice podczas wesela będą mogli bawić się razem z innymi gośćmi bez obaw o swoje pociechy. Zobacz ciekawy artykuł dotyczący sztuki zapraszania, w dziale Zaproszenia Ślubne.

Jak zapraszać gości na ślub?

Zaproszenie najlepiej przekazać osobiście, szczególnie najbliższym członkom rodziny i przyjaciołom. Pozostałym gościom zaproszenie można wysłać pocztą. Jeśli wybierzecie pierwszy ze sposobów, pamiętajcie o tym, by nieco wcześniej zapowiedzieć Waszą wizytę. Tego rodzaju spotkanie trwa zwykle około dwóch godzin. Warto już wtedy, delikatnie podpytać czy goście wstępnie mogą potwierdzić przybycie. Jeśli nie jest to pewne, poproście o kontakt i potwierdzenie przybycia przed uroczystością (jest to jedna z informacji, którą zawiera się w zaproszeniach ślubnych).
Zaproszenia ślubne wręcza się lub przesyła na co najmniej trzy miesiące przed weselem, aby dać gościom możliwość zaplanowania obecności na uroczystości w danym dniu. To wystarczająco dużo czasu by zaplanować urlop, zarezerwować nocleg w hotelu itp. Tak naprawdę, im wcześniej poinformujemy rodzinę i bliskich o ślubie, tym większe szanse na uniknięcie sytuacji, w której nasi goście zaplanowali już np. wyjazd, który trudno byłoby im odwołać.

Zaproszenia ślubne - styl i treść

Zaproszenia ślubne są niejako wizytówką Młodej Pary. Obecnie jest bardzo wiele wzorów zaproszeń, mających charakter klasyczny i elegancki lub odwrotnie – zabawny i żartobliwy. Jeżeli chcecie aby Wasze zaproszenia były absolutnie niebanalne, koniecznie przeczytajcie artykuł o oryginalnych zaproszeniach ślubnych. W wielu drukarniach, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych, istnieje możliwość skorzystania z gotowego wzoru lub dostosowania go zgodnie z własnymi upodobaniami. Kolejnym wyzwaniem dla narzeczonych jest treść zaproszeń ślubnych.

Informacje, które powinny pojawić się na zaproszeniu ślubnym:

  • Imiona i nazwiska osób zapraszających
  • Imiona i nazwiska osób zapraszanych
  • Czas i miejsce ceremonii ślubnej
  • Miejsce wesela
  • Ewentualna prośba o potwierdzenie przybycia

Przykład tekstu zawartego w zaproszeniu na ślub i wesele:

Jan Kowalski i Agata Nowak wraz z rodzicami
mają zaszczyt zaprosić Sz.P. na uroczystość zawarcia Związku Małżeńskiego,
która odbędzie się 17 marca 2009r. w kościele p.w. Serca Najświętszej Maryi Panny w Krakowie.
Po uroczystości Zaślubin serdecznie zapraszamy na Przyjęcie Weselne,
które odbędzie się w restauracji "Kamionka” w Krakowie.

Jak wybrać świadków ślubu?

Bycie świadkiem na ślubie to bardzo poważna funkcja. Na świadków prosi się wyłącznie osoby bardzo bliskie nowożeńcom. Część par od razu wie, kogo poprosić o pełnienie tej ważnej funkcji, zdarza się jednak, że wybranie świadków stanowi trudność. Zobacz jakie kryteria wziąć pod uwagę wybierając świadków na ślub.

Świadkowie na ślubie

Niepisana tradycja mówi, że na świadków wybiera się osoby z rodzeństwa np. brata Pana Młodego i siostrę Pani Młodej. Świadkiem może być także najlepszy przyjaciel lub inna, szczególnie bliska osoba. Ceremonia ślubu świeckiego wymaga, aby świadkowie byli pełnoletni. W obrządku katolickim natomiast, świadkowie powinni ponadto być osobami bierzmowanymi.
Bliski, który będzie świadkiem na Waszym ślubie, powinien być osobą odpowiedzialną. To świadkowie są osobami, którym po części powierza się organizację wesela, a także wieczoru panieńskiego czy kawalerskiego. Świadkowie pomagają w weselnych przygotowaniach, doradzają i dbają o przebieg ślubu i wesela informując gości o tym, co będzie się działo za chwilę. W ten sposób odciążają Młodą Parę. Istnieje również zasada, która mówi, że to właśnie świadek (mężczyzna) jest osobą, która dba o to, by podczas wesela nikomu niczego nie zabrakło. Pilnuje on by na stołach nie zabrakło wódki weselnej i poczęstunków. 

Tworząć listę gości ślubnych dajcie sobie czas na to, by przygotować ją jak najbardziej skrupulatnie. W emocjach trudno jest podejmować decyzje, dlatego aby o nikim nie zapomnieć, dajcie sobie nieco więcej czasu. Zapraszajcie wyłącznie osoby, które faktycznie chcecie mieć przy sobie w tym pięknym dniu, a zyskacie pewność, że w dniu ślubu będziecie otoczeni przyjaciółmi i rodziną.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top