Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Jak zorganizować ślub za granicą?

ślub za granicą - ślub w paryżu - młoda para
Najczęściej jest tak, że ślub odbywa się w miejscu zamieszkania narzeczonych lub miejscu urodzenia przyszłej Panny Młodej. Są jednak wyjątki. Jeśli chcecie, aby Wasz ślub był całkowicie niestandardowy, warto pójść pod prąd i zdecydować się na ślub za granicą. Zobaczcie jak go zaplanować.

Marzy się wam ślub na rajskiej plaży? A może po prostu szalony wyjazd do Paryża i pobranie się w przytulnym kościółku w gronie najbliższych znajomych? Tak naprawdę zaskakująco wiele par ma takie marzenia, ale rezygnują z nich z obawy przed kosztami lub brakiem przychylności rodziny, która napiera na zorganizowanie „prawdziwego” wesela, czyli przyjęcia z dużą liczbą gości. Ślub za granicą wcale nie jest tak drogi czy trudny do zorganizowania, jak może się wydawać, dlatego nie warto rezygnować z takich planów. Co trzeba zrobić, aby pobrać się za granicą?

Ślub na plaży? To możliwe!

Przede wszystkim trzeba w sobie pokonać lęk przed nieznanym oraz przekonanie, że ślub za granicą to ogromny wydatek i poważne trudności w postaci pokonywania barier biurokracji. Nic bardziej mylnego. Wszelkie przepisy są jasne i informacja o kolejnych krokach koniecznych do zawarcia małżeństwa uznawanego w Polsce jest szeroko dostępna, organizacja tego przedsięwzięcia nie nastręcza tak naprawdę wiele trudności. Prawdą jest jednak, że dla wielu par niedostępna będzie możliwość zorganizowania przyjęcia na sto par - opłacenie podróży i noclegów dla gości, a także całej imprezy weselnej (zwłaszcza zakup wódki na wesele) byłoby dużym wydatkiem. Wówczas należy przyjąć, że ślub będzie wydarzeniem raczej kameralnym.

Profesjonalna organizacja ślubów za granicą

Najłatwiejszą opcją jest po prostu wybranie firmy, która zajmuje się organizacją ślubów za granicą i skorzystanie z ich oferty. A ta jest naprawdę imponująca. Możemy wybrać ślub w Europie, na ciepłych wyspach takich jak Cypr czy Kreta, albo w zabytkowych miastach - Wenecji czy Paryżu. Dla osób z większym budżetem opcją może być ślub na Bali, Dominikanie lub w Kenii, natomiast z mniejszym choćby na Słowacji, czy w Chorwacji. Każda szanująca się firma będzie oczywiście gotowa na spełnienie bardziej konkretnych oczekiwań i zorganizowanie ślubu w nowym miejscu, wedle naszego życzenia.

Pakiet ślubny, czyli usługi, które pokrywa umowa z firmą zawierają zwykle:

 • konsultacje w zakresie ślubu kościelnego, przygotowania dokumentów, wymagań,
   
 • organizację formalności prawnych (opłaty administracyjne, cywilne),
   
 • wszelkie opłaty administracyjne,
   
 • koordynację ślubu,
   
 • opłatę za wynajem miejsca ślubu,
   
 • opłaty za tłumaczenie dokumentów.
   

Jak widać, pomoc konsultantów znacznie ułatwia sprawę, bo to oni informują nas o koniecznej dokumentacji i zajmują się organizacją ślubu na miejscu. Za taką usługę trzeba jednak zapłacić, w zależności od miejsca podstawowy pakiet ślubny będzie nas kosztował od 4000 do nawet 10 000 złotych. Te koszty to jednak tylko organizacja samego ślubu, trzeba do niego doliczyć również koszty dojazdu i pobytu dla siebie oraz gości. Sprawia to, że cena znacznie wzrośnie, choć jeśli postaramy się zorganizować pobyt na własną rękę, to powinna być to tańsza opcja niż korzystanie z oferty biura podróży.

Pakiet ślubny (bez dojazdu i pobytu) Cena 
Ślub na Rodos (na plaży) 4400 PLN
Ślub w Paryżu 5200 PLN
Ślub na Mauritiusie 8000 PLN
Ślub w Kenii 6600 PLN
Ślub w Tajlandii 11000 PLN
Ślub na Słowacji (na szczycie góry) 5700 PLN

Samodzielna organizacja ślubu za granicą – ślub w konsulacie

Jeśli mamy trochę więcej czasu i nie boimy się wyzwań, z powodzeniem możemy zorganizować ślub za granicą samodzielnie. Po wybraniu kraju i lokalizacji powinniśmy zapoznać się z przepisami, jakie tam obowiązują. Najlepiej zrobić to za pomocą informacji w konsulacie, który znajduje się na miejscu. Tam zostaną załatwione wszelkie formalności i zwykle to w konsulacie zostaje przeprowadzona ceremonia. To najłatwiejszy z możliwych sposobów zorganizowania ślubu za granicą.

Trzeba tylko, na minimum dwa miesiące przed planowaną datą, dostarczyć wymagane dokumenty, czyli:

 • polskie odpisy aktów urodzenia narzeczonych,
   
 • zapewnienia obojga narzeczonych o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa (Osoby mieszkające na stałe w Polsce, składają zapewnienie przed polskim urzędnikiem stanu cywilnego. Osoby mieszkające na stałe za granicą mogą złożyć zapewnienie przed konsulem stałego miejsca zamieszkania). Procedura musi mieć miejsce na minimum miesiąc przed ślubem.
   
 • ważne dokumenty tożsamości (dowody osobiste lub paszporty) obojga narzeczonych,
   
 • dodatkowo: osoba rozwiedziona - odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub odpis prawomocnego wyroku rozwodowego,
   
 • dodatkowo: osoba owdowiała - odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka.

Następnie potrzebne będą również dokumenty tożsamości świadków (te można przesłać dopiero na tydzień przed planowaną uroczystością). W dniu ślubu czeka nas jeszcze uiszczenie opłaty konsularnej, która na terenie UE wynosi 500 euro.

 

 ślub za granicą - strona ambasady - ślub we włoszech


Ślub udzielany przez zagranicznego urzędnika

Konsulat to nie jedyna opcja. Ślub można też zawrzeć wg zasad danego kraju, przed odpowiednim do tego urzędnikiem. I tutaj nie ominie nas wizyta w konsulacie, skąd musimy pobrać zaświadczenie potwierdzające możliwość zawarcia małżeństwa. Reszta formalności może się różnić w zależności od kraju, który wybieramy, gdyż wszystko musi być zgodne z miejscowym prawem. Najłatwiej ślub można zorganizować w Unii Europejskiej. Wybór dalekich krajów, o prawie i zasadach znacznie różniących się od naszych, to dodatkowa trudność i być może znacznie lepszą opcją będzie zatrudnienie konsultanta ślubnego, z Polski lub miejscowego.
 

Podsumowanie

Jak widać, ślub za granicą wcale nie musi być drogim wydarzeniem, a organizacja wyjazdu pary młodej i świadków lub kilku najbliższych gości może być tak naprawdę tańsza niż zwyczajne, średnich rozmiarów przyjęcie weselne w kraju. Wrażenia za to będą z pewnością wyjątkowe i zamiast przedślubnego stresu spowodowanego obawą o to, czy goście będą zadowoleni, możemy cieszyć się obecnością najbliższych ludzi i celebrować naszą miłość i początek wspólnego życia.

A jak może wyglądać ślub za granicą? Oto przykład z Sycylii:

 

Polecamy porady i artykuły
Wasze komentarze (1)
 • Mareczek 2019-05-15, 12:23

  Sądzę, że dobrym sposobem organizację ślubu za granicą jest zlecenie go firmie, która przejmie na siebie wszystkie czynności z tym związane. Na przykład pod adresem: https://www.slubzagranica.pl/ można znaleźć dobrego organizatora – oferuje on różne lokalizacje tj.: Cypr, Kreta, Chorwacja, Bali itp.

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top