Obiekty sakralne w Bytomiu
Jednym z zabytkowych kościołów w Bytomiu jest Kościół pod wezwaniem św. Trójcy, który jest monumentalną, neogotycką świątynią. Posiada on strzelistą wieżę, która została wzniesiona w XIX wieku i nawiązuje do późnego gotyku francuskiego. Kolorowa polichromia zdobiąca wnętrze kościoła stwarza wyjątkowy urok, który na pewno urzeknie zarówno Was jak i gości, obecnych na ceremonii. W ołtarzu głównym tego kościoła na uwagę zasługuje oryginalne przedstawienie Trójcy Świętej, która unosi się nad Bytomiem.
Szczególny obiekt architektury sakralnej międzywojnia
W pobliżu placu Słowiańskiego, na północ od centrum Bytomia znajduje się wzniesiony w ubiegłym wieku Kościół parafialny św. Barbary, który jest szczególnym miejscem, ze względu na swoją architekturę sakralną okresu międzywojennego. Tworzy ona harmonijne zestawieniem modernizmu z elementami neoromańskimi. Kościół posiada dwie wieże, a jego wnętrze zdobione jest przez współczesne malowidła o tematyce maryjnej. W miejscu tym wyróżniamy także piękną mozaikę przedstawiającą Drogę Krzyżową.
Inne ciekawe bytomskie świątynie
Kolejnym kościołem w Bytomiu jest powstały w latach 1258 - 1268, Kościół pod wezwaniem św. Wojciecha, będący pierwotnie świątynią franciszkańską. Po gruntownej przebudowie w 1783 roku, kościół zyskał szatę barokową. W Bytomiu znajduje się także Kościół pod wezwaniem św. Jacka, który jest budowlą neoromańską, wzniesioną z piaskowca na początku XX wieku, według projektu katowickiego architekta Maxa Giemsy. Wnętrza zawierają bogate dekoracje rzeźbiarskie i malarskie, które wzorowane były na sztuce romańskiej. Główną świątynią Bytomia, według tradycji zapisanej w XVI-wiecznej kronice, jest Kościół Najświętszej Maryi Panny, posiadający kształt gotyckiego kościoła halowego. Z górującej nad bytomskim rynkiem wieży, co trzy godziny rozbrzmiewa hejnał Bytomia, który oparty jest na melodii pieśni powstańczej "Do bytomskich strzelców". Wnętrze kościoła charakteryzuje monumentalny neobarokowy ołtarz wielki.
Kościół z XVIII wieku
Kościół św. Ducha został wybudowany w miejscu niewielkiej świątyni o kształcie ośmioboku w 1721 roku. We wnętrzu kościoła zachowały się trzy barokowe ołtarze oraz ambona z XVIII wieku. Bytom jest miastem o wielu wspaniałych, zabytkowych kościołach, spośród których z pewnością wybierzecie ten, w którym staniecie przed ołtarzem, aby wypowiedzieć przysięgę małżeńską, w obecności wszystkich waszych bliskich.