Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

"Wieczór dziewiczy", czyli jak się nasze prababki ze stanem panieńskim się żegnały.

tradycje ślubne - para młoda - wesele.com.pl
Wieczór dziewiczy to niezwykle wzruszający obrzęd opuszczania przez przyszłą Pannę Młodą niezamężnych koleżanek i pożegnania ze stanem panieńskim. Dziewczęta poświęcają go na wicie wianków i rózg weselnych, śpiewając przy tym smutne pieśni o pożegnaniu domu rodzinnego i przyszłym życiu.

Wieczory panieńskie, które odbywają się obecnie, jedynie zamysłem wydarzenia przywodzą na myśl wieczory dziewicze sprzed lat. Ogromną różnicą jest charakter wieczoru - to, co obecnie jest radosnym celebrowaniem zamążpójścia, kilka pokoleń wstecz było przygnębiającym, spotkaniem przyjaciółek, które po raz ostatni mają możliwość spędzić razem czas jako panny.

Tradycje ślubne z czasów naszych pradziadków

Nastrój pożegnalnego wieczoru dziewiczego był poważny i smutny. Panna Młoda płakała za dotychczasowym życiem i swymi dziewczęcymi zabawami.

Oto jedna z najstarszych pieśni (sięgająca jeszcze pogańskich czasów) która, śpiewana była przy wiciu rózgi:

"A wierniem ja Panu Bogu służyła,

Kiedym ja tę jabłoneczkę sadziła(...)

Posadziłam w ogródeczku przy drodze,

Którędy mój kochaneczek przyjedzie"

W innych proszono o wicie wianka przez wszystkich członków rodziny. Po ich odmowie czynność tę wykonywał Pan Młody. Wieczorowi dziewiczemu towarzyszyły wzruszające sceny. Jednym z najsmutniejszych momentów był ten, w którym Panna Młoda prosiła rodziców o błogosławieństwo.

Oto kilka przysłów związanych z dziewką, panną:

"Dziewka do lasa niech rośnie, warkocz do pasa"

"Gdy dzieweczka, to ją czesz, a gdy większa, to ja strzeż, jak dorośnie zapłać komu, by ja zabrał z twego domu"

"Na to się dziewczęta rodziły, żeby chłopców zwodziły"

Na szczęście te czasy już minęły, a wieczór panieński jest jedynie symbolicznym pożegnaniem przyszłej Panny Młodej z przyjaciółkami.
Chcesz poznać więcej dawnych tradycji ślubnych? Znajdziesz je w naszym dziale Ciekawostki Ślubne.

Napisano na podstawie:

1. Jan Stanisław Bystroń "Dzieje obyczajów w dawnej Polsce wiek XVI-XVIII", wydanie trzecie Państwowy Instytut Wydawniczy; 1976 r. tom drugi,

2. Zespół Redakcyjny pod kierunkiem Juliana Krzyżanowskiego, "Nowa księga przysłów i wyrażeń przysłowiowych polskich", Państwowy Instytut Wydawniczy Warszawa 1972r., tom pierwszy

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top