Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl

Ile kosztuje wesele w dużym mieście?

cena wesela - ile kosztuje wesele
Organizacja wesela w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu uchodzi za spory wydatek w porównaniu do mniejszych miejscowości. Jakie są średnie ceny wesel w dużych miastach? Jak ograniczyć koszt ślubu? Sprawdziliśmy to dla Was.

Organizacja wesela w dużym mieście ma sporo zalet. Przede wszystkim jest to duży wybór miejsca – restauracji, hoteli, sali bankietowych, w których można z powodzeniem zorganizować przyjęcie. Podobnie jest z innymi usługami np. zespołem muzycznym czy fotografem – jest ich po prostu wystarczająco dużo, aby było w czym wybierać. Czy to jednak oznacza, że cena takiego wesela będzie wyższa, niż w mniejszej miejscowości? Z reguły uważa się, że organizacja wesela w mieście automatycznie wiąże się z wyższymi kosztami. Choć większa liczba podwykonawców oferuje swoje usługi, to jednocześnie więcej osób pragnie zorganizować wesele, a to oznacza, że dobrzy fachowcy mogą bez oporu podnosić ceny. Za najwyższe uchodzą ceny wesela w Warszawie, czy ta prawidłowość jest zauważalna także w innych miastach?

Wesele na wsi czy w mieście?

Studiując dokładnie ceny wynajęcia sal i opłat za „talerzyk” oraz wynagrodzenia zespołów, DJ-ów, czy fotografów, widać, że im większe miasto, tym więcej wynosi średnia opłata za takie usługi. Choć konkurencja między podwykonawcami jest większa, więc można by przypuszczać, że ceny powinny być niższe, to ta zasada nie sprawdza się w przypadku usług ślubnych. Z uwagi na duże zainteresowanie tego typu ofertą, poziom cen jest po prostu wyższy. Choć najtańsze opcje są zwykle tańsze, niż te dostępne w mniejszych miejscowościach to zwykle nie można liczyć na podobną jakość. Dobrzy podwykonawcy w miastach cenią się bardzo wysoko, a i tak nie narzekają na brak zajęcia. Wesele na wsi nie musi być wcale o wiele tańsze. Większość podwykonawców dojeżdża do wszelkich miejscowości w danym województwie. Ba, możecie zamówić również fotografa z drugiego końca Polski - oczywiście dopłacając za dojazd. Dlatego w mniejszej miejscowości danego usługodawcy (np. florysty ślubnego) może nawet nie być. Wówczas będziecie zmuszeni szukać go w okolicznych miastach lub zadowolić się lokalną ofertą (np. decydując się na zwykłą kwiaciarnię).

 

ślub w warszawie - forumIle kosztuje wesele w dużym mieście?

Za najwyższe w Polsce uchodzą ceny warszawskie, gdzie suknia ślubna w cenie 4 000 złotych lub wynajęcie zespołu za 6 000 złotych uchodzi za standard. Niewiele niższe są ceny w pozostałych największych polskich miastach, szczególnie w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu. W Krakowie minimalny koszt sukni ślubnej w salonie ślubnym to 3 000 złotych, dobry fotograf w Poznaniu to wydatek minimum 2 000 złotych, a ceniony zespół weselny we Wrocławiu będzie kosztował około 6 000 złotych. To spore koszty w porównaniu z mniejszymi miejscowościami, dlatego pary organizujące wesele w mieście, muszą przygotować się na wydatek większy nawet o 30%.

 

Średni koszt podstawowego "talerzyka"

 
Miasto Cena 
Warszawa 200 PLN
Kraków 180 PLN
Łódź 150 PLN
Gdańsk 170 PLN
Wrocław 150 PLN
Poznań 160 PLN 


Jak ograniczyć koszty wesela?

Warto jednak pamiętać, że koszt wesela w dużym mieście można ograniczyć. W dobie Internetu warto część usług zamówić po prostu online, wtedy nie ma znaczenia miejsce organizacji wesela. Mogą to być np. zaproszenia ślubne, czy część dekoracji. W poszukiwaniu sukni czy alkoholu lepiej wyjechać z miasta i rozejrzeć się w mniejszych miejscowościach, podobnie zresztą można szukać fotografa, kamerzysty, zespołu itp. Często nawet z opłaceniem przejazdu taka usługa będzie kosztowała mniej. Poszukując sali weselnej, warto negocjować albo zdecydować się na ślub poza sezonem, czyli jesienią lub zimą, dzięki temu na pewno uda się zorganizować wesele taniej.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top