Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl

"Pokładziny", czyli jak nasi pradziadowie małżeńską posługę" wypełniali.

"Pokładziny", czyli jak nasi pradziadowie małżeńską posługę" wypełniali.
W czasie weselnej zabawy młodzi opuszczali weselników i udawali się do łożnicy (sypialni). Zwyczaj wymagał, by odprowadzani tam byli przez osoby żonate i zamężne. Niosąc w rękach pochodnie i świece szły one parami, lekko tanecznym krokiem w rytm poloneza. Był to tzw. "świeczkowy".

W zamożniejszych domach weszła z czasem moda na tzw. "cukrową wieczerzę". Na przyjęcie organizowane przez pana młodego, byli zapraszani jedynie starsi. Na ucztę tę składały się różnego rodzaju słodycze, np. marcepan i napoje: miód, szampan.


Grunt to dobra zabawa

Ta wesoła zabawa, odbywająca się w sypialni lub pokojach pana młodego, pełna toastów i wiwatów na cześć nowożeńców, była kontynuacją tradycji pokładzin. Oczywiście jej forma była nieco zmieniona.

 

Przysłowia:

"Słodycz małżeńska często z cukrową kolacją się kończy"

"W małżeństwie sam Bóg błogosławi"

Napisano na podstawie:

1. Jan Stanisław Bystroń "Dzieje obyczajów w dawnej Polsce wiek XVI-XVIII", wydanie trzecie Państwowy Instytut Wydawniczy tom drugi,

2. Zespół Redakcyjny pod kierunkiem Juliana Krzyżanowskiego, "Nowa księga przysłów i wyrażeń przysłowiowych polskich", Państwowy Instytut Wydawniczy Warszawa 1972r., tom drugi.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top