Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl

Czy przenieść ją przez próg? Staropolskie tradycje weselne

Czy przenieść ją przez próg? Staropolskie tradycje weselne
Dla jednych jest to tradycja, dla innych zabobon. Jednak tak naprawdę trudno wyobrazić sobie dzisiejszego przyjęcia weselnego bez staropolskich zwyczajów. Chociaż tak naprawdę wszystko zaczyna się jeszcze przed wejściem na salę, a kończą bardzo, bardzo późno w nocy. Nie da się ukryć, że wybrane zabawy mają wielu wrogów

Zaraz po wyjściu z kościoła młoda para obsypywana jest monetami, które mają symbolizować dobrobyt w ich przyszłym życiu. Często jest to tak naprawdę pierwsza zabawa weselna, gdyż, jak głosi tradycja, kto uzbiera więcej monet, będzie zarządzał domowym budżetem.


Czego życzyć młodej parze?

Bardzo rozpowszechniona w polskiej obyczajowości jest tradycja składania życzeń. Nawet osoby przeciwne ciągłemu podtrzymywaniu tradycji są zgodni: bez tego nie może odbyć się żadna uroczystość, tym bardziej ta najbardziej podniosła, jaką niewątpliwie jest ślub. Młodzi przyjmują życzenia na placu kościelnym lub na sali weselnej. Jak nakazuje tradycja, musi być zachowana przy tym odpowiednia kolejność. Zatem najpierw do młodych państwa podchodzą świadkowie, następnie rodzice, dziadkowie, krewni, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi. Goście mogą życzyć dosłownie wszystkiego: zdrowia, szczęścia, powodzenia na nowej drodze życia, dostatku, potomstwa, wsparcia od najbliższych, miłości. Niezależnie od miejsca składania życzeń, również podczas przejazdu do domu weselnego narzucana jest odpowiednia kolejność. Spod kościoła najpierw wyruszają rodzice państwa młodych, następnie nowożeńcy, a potem reszta gości weselnych.


Tradycyjny początek wesela

Zgodnie ze staropolskim obyczajem, jeszcze przed wejściem na salę weselną, młodzi witani są przez swoich rodziców chlebem i solą. W niektórych regionach do powitania używa się także kieliszka wódki. Jednak częściej stosuje się mimo wszystko ten pierwszy wariant. Pani młoda i pan młody odrywają z bochenka chleba mały kawałek, a następnie posypują szczyptą soli i konsumują. Kolejnym etapem jest wypicie napoju z kieliszka i wyrzucenie ich za siebie przez prawe ramię. Jak głosi tradycja, jeśli szkło się rozbije, wówczas w rodzinie zapanuje szczęście. Jeśli jednak kieliszek nie zostanie uszkodzony, wówczas świadek wesela powinien go rozbić nogą. Następnie pan młody przenosi swoją wybrankę przez prób sali weselnej. Wejście następuje przy uroczystym powitaniu młodych oraz wszystkich gości przez wynajętą orkiestrę, która grać będzie przez całą noc. Zanim wszyscy usiądą do stołów, wszyscy zebrani otrzymują kieliszek szampana i wznoszą toast za zdrowie i szczęście młodej pary.


Tradycje wykorzystywane dzisiaj

Do dnia dzisiejszego przetrwało wiele tradycyjnych zabaw. Poniżej przedstawiamy dziesięć najpopularniejszych zabaw weselnych wraz z krótkim opisem.

1. Pociąg – jest to jedna z najpopularniejszych zabaw ślubnych. W rolę maszynisty wciela się najczęściej panna młoda, który prowadzi gości ustawionych w wagonikach jeden za drugim. Goście co jakiś czas dojeżdżają do danego kraju, gdzie muszą odtańczyć narodowy taniec, np. w Wiedniu walca, a w Pradze poleczkę.

2. Sznurek z ubrań – goście składają ubrania, a wygrywa ten uczestnik, którego długość spleconego z ubrań sznurka będzie jak najdłuższa

3. Zabawa w baloniki – pary muszą w jak najszybszym czasie napompować swój balonik za pomocą pompki do pompowania materacy. Panowie mogą jedynie trzymać pompkę, natomiast panie pompują balonik aż do jego pęknięcia.

4. Jabłko Adama – panie trzymają sznurek, do którego przywiązane jest jabłko. Natomiast zadaniem panów jest zjedzenie jabłka. Wygrywa para, która najszybciej wykona to ćwiczenie.

5. Sport na wesoło – pary, które zgłosiły się do zabawy, muszą zaprezentować dyscypliny sportowe w tańcu towarzyskim, np. łyżwiarstwo figurowe czy skoki narciarskie. W zabawie mogą wziąć udział również goście weselni siedzący przy stołach, którzy odgadują, jakie dyscypliny prezentują uczestnicy zabawy

6. Jezioro Łabędzi – zabawa dla panów, którzy zdejmują marynarki i podwijają spodnie do kolan, a następnie tańczą Jezioro Łabędzi. O zwycięstwie decydują brawa gości, jakie otrzymają poszczególne osoby startujące w konkursie

7. Wałek – bardzo popularna zabawa ślubna, w której często występują wszyscy goście, tworzący wielkie kółko. Podczas tańca przekazują sobie nawzajem wałek, który trzymają między kolanami. Jeśli wałek upadnie, dana osoba siada przy stole i kończy uczestnictwo w tej zabawie

8. Zabawa w kotka i myszkę – celem zabawy jest dotarcie pana młodego do młodej pani, która jest w środku koła, jaki stworzyły inne panie. Pan młody musi próbować różnych sposobów, aby wreszcie znaleźć sposób na dotarcie do swojej wybranki

9. Pocałunek – Goście weselni wraz z młodą parą tworzą wielki krąg. Para młoda stoi koło siebie. Zabawę rozpoczyna pan młody, który całuje osobę, po przeciwnej stronie, aniżeli stoi jego wybranka. Następnie według kolejności całują się kolejne osoby. Wreszcie zabawę kończy młoda pani, która pocałuje swojego męża.

10. Ciasteczka – zabawa tuż po oczepinach, w której biorą udział trzy pary: mąż z nowo poślubioną żoną, świadkowie oraz młoda para, która została wyłoniona w trakcie oczepin. Kobiety kładą się na krzesłach ustawionych w rzędzie. Na ich brzuchach lub dekoltach znajdują się ciastka, które partnerzy muszą zjeść bez pomocy rąk.


Kulminacja zabaw – oczepiny

Oczepiny to kulminacyjna zabawa każdego wesela, niezależnie od tego, czy goście bawią się w domu, wynajętym lokalu bądź wielkiej sali. Nazwa pochodzi od czepca – dawnego nakrycia młodych pań. Podobnie jak dziś, kiedyś oczepiny również odbywały się o północy. Oczepiny kojarzone są obecnie z organizowanymi przy tej okazji licznymi konkursami. Najpierw panna młoda rzuca za siebie welon, a panny tańcząc w rytm granej muzyki, starają się go złapać. Jak głosi tradycja, ta panna, która złapie welon, w niedługim czasie wyjdzie za maż. Podobnie wygląda zabawa, w której uczestniczą panowie. Pan młody rzuca muszkę, a kawalerowie starają się ją złapać. Ze zwycięzców wyłania się nowa para młoda, która następnie musi ze sobą zatańczyć.


Dzieci dziękują rodzicom

Kolejnym punktem tradycyjnego wesela są podziękowania młodej pary, kierowane do swoich rodziców. Młodzi z osobna dziękują za trud wychowania przez te wszystkie lata, za miłość, troskę, a także za pomoc w organizacji wesela. Jest to moment, który rodzice pamiętają szczególnie. Dlatego oprócz życzeń warto postarać się o drobny upominek dla rodziców, np. piękne kwiaty. Po złożeniu życzeń powinien nastąpić taniec rodziców i dzieci. Zwykle para ślubna tańczy razem, natomiast ojciec pana młodego zaprasza do tańca matkę panny młodej, a ojciec panny młodej matkę pana młodego.

Autor artykułu: Grzegorz Wieczorek

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top