Zespół czy DJ – jaka muzyka na weselu?
Aby wesele było udane, młoda para musi zatroszczyć się przede wszystkim o dwie rzeczy: menu i muzykę. Tylko najedzeni i „wytańczeni” goście wyjdą z wesela zadowoleni, a przecież wielu młodym parom głównie na tym zależy. Jaką muzykę zamówić, aby wszystko dobrze się potoczyło? Czy konieczna jest orkiestra, czy może wystarczy coraz bardziej popularny DJ?
Dobry DJ to dobry wybór
Są osoby, które nie wyobrażają sobie wesela bez muzyki na żywo, muszą mieć zespół, który będzie im towarzyszyć co najmniej od przyjazdu do kościoła, aż do samego rana. Instrumenty, czy przyśpiewki to duże zalety muzyki na żywo, ale może warto z tego zrezygnować na rzecz dobrze przygotowanego DJ'a, z ogromną bazą utworów, w której znajdzie się każdy przebój, jaki goście sobie zażyczą? Zastanówmy się, która z opcji bardziej się opłaca.
Zespół na weselu – muzyka na żywo
Zatrudnienie zespołu to wciąż najczęściej wybierana przez młode pary opcja. Przyciąga ich głównie możliwość wysłuchania muzyki na żywo oraz tradycja. Większość gości liczy na obecność orkiestry, jest to pewien weselny standard, którego niewielu decyduje się przełamać. Zespół ma też sporo zalet. Jest bardzo mobilny, a to oznacza, że może towarzyszyć młodej parze już przed kościołem albo nawet wcześniej. Ma w swoim repertuarze przyśpiewki na każdą okazję oraz weselne zabawy. Zwykle jeden z członków zespołu pełni funkcję „mini-wodzireja” zapowiadając kolejne etapy wesela, wznosząc toasty itp.
Wady związane zgrą zespołu
Zespół ma jednak również poważne wady. Przede wszystkim jest to ograniczony repertuar i specyficzny styl. Nie ma co liczyć, że znane piosenki będą identyczne z oryginalnymi wersjami, każdy wykonawca śpiewa po prostu inaczej. Jeśli styl zespołu nam odpowiada to świetnie, jednak trzeba przed wyborem dokładnie zapoznać się z jego twórczością. Poza tym zespół grający na żywo oznacza częstsze i dłuższe przerwy, w końcu wykonawcy muszą również najeść się i odpocząć.
Nowa moda – DJ na weselu
DJ na weselu staje się coraz popularniejszą opcją, choć wciąż dla bardziej tradycyjnych osób, jest byt dużą ekstrawagancją. Wybierany jest zwykle przez osoby, które pragną nowoczesnego przyjęcia, są gotowe na łamanie konwenansów. Choć część gości, szczególnie starszych, może nie być z tego w pełni zadowolona, warto pamiętać, że dobry DJ jest w stanie rozbawić każde towarzystwo, głównie dlatego, że posiada ogromną bazę utworów, różne style i gatunki. W dodatku są to oryginalne wykonania, a jak wiadomo, najbardziej podoba nam się to, co znamy.
Mniej przerw podczas zabawy
Poza tym praca DJ nie wymaga tylu przerw, co zespołu, a nawet w przerwie jest w stanie zapewnić muzykę, co nie przerywa zabawy gościom. Warto jednak pamiętać, że DJ nie jest w stanie zapewnić nam akompaniamentu w miejscach innych niż na parkiecie, dlatego może być konieczność zamówienia dodatkowego wykonawcy lub grupy, która będzie towarzyszyć nam w kościele lub po wyjściu z niego. Nie każdy DJ podejmie się także prowadzenia imprezy, dlatego może być konieczność dodatkowego zapewnienia wodzireja.
Muzyka na weselu – jak wybrać?
Bardzo często tym, co ma duże znaczenie w przypadku wyboru kolejnych usług weselnych, jest cena. W przypadku muzyki szala przesuwa się w takim razie w stronę DJ-a, gdyż jest on znacznie tańszy niż zespół. Dobrego DJ można wynająć do 2000 złotych, podczas gdy dla zespołów to cena minimalna. Zwykle koszt sięga nawet 4 – 5 tysięcy złotych. Poza tym wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od naszego wesela. Jeśli ma być bardziej tradycyjne, to lepiej sprawdzi się zespół, podczas organizacji nowoczesnego przyjęcia, DJ będzie pasował jak ulał. Świetnych fachowców można znaleźć w obu tych kategoriach, choć często trzeba natrudzić się podczas poszukiwań. Dogłębne zapoznanie się z twórczością artystów, jasne przedstawienie swojej wizji wesela, dobra komunikacja – to czynniki, które są najważniejsze podczas wyboru wykonawcy muzyki. A to, czy będzie to zespół, grający na żywo, czy DJ, to już mniej ważna kwestia.
Autor: Kinga Jaromin