Trafić w gusta biesiadników
Szalone tańce przy najnowszych hitach lub powolne i dostojne ruchy przy muzyce naszych babć? A może muzyka rodem z dyskoteki w remizie? Wszystko można załatwić.
Jaką kwotę przeznaczyć na muzykę na weselu?
Na początku tradycyjnie należy rozpocząć od ilości pieniędzy, jakimi dysponujemy na ten cel. Najtańszą opcją bywa zaangażowanie DJ-a. Ten z pewnością nie będzie fałszował nawet wtedy, gdy się upije. Zaletą jednoosobowego składu muzycznego jest także fakt, ze zajmuje on niewiele miejsca. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy sala weselna jest niewielkich rozmiarów. DJ spełni także praktycznie każdą naszą zachciankę muzyczną. Para Młoda nie będzie miała także problemu z doborem piosenki na pierwszy taniec, a goście będą mogli jej zadedykować każdą niemal piosenkę nie martwiąc się o to, czy orkiestra będzie potrafiła ją zagrać. Zatrudnienie jednej osoby na stanowisku muzycznym, to także korzyść związana z oszczędnością ilości posiłków, które na ogół trzeba sfinansować orkiestrze. Przyzwoity DJ powinien posiadać oczywiście swoje nagłośnienie oraz oświetlenie, stwarzające atmosferę wyjątkowości wydarzenia.
A może orkiestra weselna?
Młode Pary, mniej pragmatycznie podchodzące do kwestii wesela, powiedzą, że dzień taki zdarza się raz w życiu i musi on być wyjątkowy. Nic nie zastąpi muzyki na żywo, która jest spontaniczna, a sam fakt możliwości obserwowania muzyków na scenie jest interesujący. Orkiestry są oczywiście droższe od DJ-ów, choć typowo biesiadne kapele nie są jakoś przerażająco kosztowne. Skład w układzie: perkusja, akordeon, saksofon i gitara basowa wydaje się najbardziej typowym zestawieniem muzycznym na weselu. Ponadto zespół tego typu może zagrać dosłownie wszędzie, zarówna na sali weselnej, pod kościołem czy przy domu Panny Młodej. (Zespół muzyczny, dj`a czy wodzireja znajdziecie w serwisie muzyka-wesele.pl)
Zachować rozwagę
Dobór odpowiedniej kapeli należy przeprowadzać z rozwagą. Po pierwsze musimy sprecyzować, jakie gusta muzyczne mają nasi goście. Kapele weselne mają ograniczony repertuar, z którym warto się wcześniej zapoznać. Lista utworów na tę wyjątkową zabawę powinna zawierać takie kawałki, które w jakimś stopniu odpowiadają wszystkim biesiadnikom, niezależnie od wieku i upodobań. Aby zweryfikować umiejętności wybranej orkiestry powinniśmy podejrzeć takowy zespół w akcji na innym weselu. Fragmenty filmów weselnych, czy nagrana w studiu płyta może mieć zupełnie inny odbiór niż na żywo, co najczęściej jest atutem takich składów. Gdy spodoba nam się jakiś artysta, to nie zwlekajmy z decyzją, tylko podpiszmy od razu wstępną umowę. Najlepsze kapele na rynku zamawiane są często nawet na dwa lata przed datą planowanego ślubu.
Szaleństwo
Coraz częściej na weselach widujemy więcej niż jedną kapelę. Bywa tak, że biesiadzie przez większość imprezy przygrywa jeden zespół, a na 1-2 godz. zastępuje ją np. kapela góralska, która urządza oczepiny i różnego rodzaju zabawy. W tym miejscu warto zaznaczyć, że współcześnie zatraca się rola wodzireja takich zabaw, którą przejęli DJ-e lub frontmani orkiestr weselnych.