Wesele

Życzenia ślubne i ich treść

Są takie chwile w życiu, których nigdy nie zapomnimy. Wyjątkowe, przełomowe momenty w których dzielimy radość z rodziną i przyjaciółmi. Takim momentem są ślub i wesele - chcemy wówczas pogratulować Młodej Parze wejścia na nową drogę życia. Zobacz czego warto życzyć nowożeńcom.

Bez alkoholu też się da?

Staropolska "tradycja" mówi, że stoły weselne winny być suto zastawione jadłem i alkoholem. W szczególności kraje słowiańskie znane są z zamiłowania do celebrowania wielkich wydarzeń przy kieliszku mocnego alkoholu. Czy polskie wesele może odbyć się bez trunków?

"Postrzyżyny" czyli jak Słowianie swym synom imiona nadawali.

Po kilku, czasem siedmiu latach po narodzeniu dziecka, świętowano uroczystość nadania imienia chłopcu zwaną postrzyżynami. Obcinano mu włosy, paląc je jako ofiarę bogom lub pieczołowicie chowając. Wystawna uczta, w licznym gronie gości, kończyła się nadaniem imienia przez najdostojniejszego z nich.

O cierpieniu na weselu

Pierwszy taniec to bardzo ważny moment na każdym weselu. Dla „młodych” to często stresujący moment, poprzedzony wielotygodniowymi próbami i godzinami spędzonymi na wyborze odpowiedniego utworu. Ostatecznie często okazuje się, że wybór jest chybiony i zakochani małżonkowie tańczą do piosenki, której słowa mówią o rozstaniu lub nieszczęśliwej miłości…

O cierpieniu na weselu

Pierwszy taniec to bardzo ważny moment na każdym weselu. Dla „młodych” to często stresujący moment, poprzedzony wielotygodniowymi próbami i godzinami spędzonymi na wyborze odpowiedniego utworu. Ostatecznie często okazuje się, że wybór jest chybiony i zakochani małżonkowie tańczą do piosenki, której słowa mówią o rozstaniu lub nieszczęśliwej miłości…

Romantycznie, zmysłowo czy klasycznie – czyli wybór pierwszego tańca

Walc wiedeński, to najbardziej popularny wybór na pierwszy taniec. Dostojny, spokojny, piękny. Coraz więcej par decyduje się jednak na przełamanie tej tradycji łącząc style i mieszając utwory. Cokolwiek wybierzecie, pamiętajcie o tym, by skupić się na własnych preferencjach i gustach - w tym dniu to Wy jesteście najważniejsi. Sprawdźcie podpowiedzi jakie dla Was przygotowaliśmy.

Pierwszy taniec - czy to konieczne?

To jedyny taki dzień w Waszym życiu - wyjątkowe, wspaniałe chwile i wspólna radość ze stworzenia nowej rodziny... Ale czy każde wesele musi wyglądać tak samo? Czy można nieco namieszać w standardowym planie uroczystości i usunąć z niego pierwszy taniec nowożeńców? Zobacz czy warto postawić na swój własny plan, w którym pominiecie ten stresujący element wesela.

"Swaty" czyli jak nasi pradziadowie rękę swej ukochanej zdobywali.

Dawniej mówiono by "kraść daleko, blisko się żenić", co oznaczało, że potencjalna przyszła żona była dziewczyną z najbliższych okolic. Jak namówić rodziców na oddanie ręki córki? To zadanie należało do swatów i dziewosłębów. Sprawdź jak to się odbywało przed laty.

Obrzędy weselne czyli jak zaślubiny w Polsce szlacheckiej obchodzono.

Obecnie bardzo często Młodzi decydują się na huczne wesele. Nic w tym dziwnego - to jedyny taki czas w ich życiu i warto dzielić go z przyjaciółmi i rodziną. Dawniej śluby stanowiły jedną z nielicznych rozrywek, dlatego wesele było istną fetą, na którą zapraszano jak najwięcej osób.

Tradycja i nowoczesność

Dla przyszłych nowożeńców udane wesele ma wielkie znaczenie. Wielu z nich nie chce powielać pewnych utartych schematów i zorganizować coś zupełnie innego, co zostanie zapamiętane przez gości na długo. Udana impreza przecież na tym polega.

"Obiaty" czyli jak przed tysiącem lat na weselach ucztowano.

Stoły Słowian pełne były najrozmaitszych mięs, gdyż w lasach, zajmujących wielkie połacie kraju oraz licznych jeziorach i rzekach nie brakowało dzikiej zwierzyny i ryb. Hodowano też bydło i ptactwo domowe. Uczty weselne obfitowały w różne potrawy.

Co ustalić z orkiestrą weselną - czyli najważniejsze ustalenia z zespołem

Ponoć kluczem do udanej zabawy weselnej jest dobra orkiestra. Im mniej gości siedzi przy stołach, tym lepiej, bo znaczy, że się dobrze bawią. Tym bardziej nie byłoby wskazane, żeby nagle o godz. 2 w nocy orkiestra zaczęła zbierać instrumenty! Dlatego dokładnie przyjrzyjmy się umowie, jaką podpisujemy z naszym zespołem i dopiszmy tam wszystkie kontrowersyjne kwestie.
Standardowo umowę zawieramy między dwoma podmiotami. Dobrze, jeżeli po stronie zespołu podpisuje się konkretna osoba, bo wtedy nie mamy do czynienia z odpowiedzialnością zbiorową zespołu, czyli taką kiedy nikt nie jest winny

Na weselach dzieci się nie nudzą

Maluchy pałętające się między nogami tańczących dorosłych, czy „grzebiące” w ich talerzach, to normalny widok na weselu. Dlatego jeśli wiemy, że na naszej imprezie ślubnej ma się pojawić liczniejsze grono dzieci warto pomyśleć o ciekawym zorganizowaniu im czasu. Szykowanie atrakcji można rozpocząć od atrakcyjnego menu. Wiadomo, najmłodsze dzieci będą musiały jeść u rodziców na kolanach lub w specjalnych krzesełkach, ale dla kilkuletnich pociech można przygotować specjalny stół, przy którym będą wspólnie siedziały lub z którego po prostu będą podbierały smakowite co-nieco.

Starostowie na wymarciu

Aby odbył się ślub niezbędni są nie tylko narzeczeni, ale także świadkowie. Mimo tego wiele osób uważa, że jest to funkcja symboliczna, która zaczyna się i kończy w kościele. Czasem rzeczywiście tak jest, ale nie zawsze! Dlatego osoby poproszone na świadków powinny dokładnie dowiedzieć się jaki zwyczaj panuje w danej miejscowości/rodzinie i jakie obowiązki czekają na nich przed, w trakcie i po ślubie! Jednoznaczne określenie roli świadków jest o tyle problematyczne, że w każdym zakątku Polski wygląda to inaczej. Tym bardziej, że powoli zaczyna zanikać „urząd” starosty weselnego, a część niegdyś jego zadań spada właśnie na świadka.

Koszty ślubu i wesela

Temat kosztów ślubu i wesela podnosi adrenalinę u młodej pary i jej rodziców. Mało tego, często dochodzi nawet do kłótni. Jedno jest pewne – ustalenie budżetu weselnego jest sprawą podstawową i bezdyskusyjną.

Plan działania przed ślubem

Organizacja ślubu i wesela to okres kiedy jest wiele załatwień, nakładów finansowych oraz poświęcenia czasu. Dobrze jest zaplanować swój budżet ślubny, by wiedzieć na ile sobie można pozwolić podczas planowania.
Top