Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Jak zachować się w kościele

Jak zachować się w kościele
Młoda para udając się na przeżycie najważniejszego momentu w swoim życiu, jakim jest niewątpliwie ślub kościelny, musi pamiętać o kilku ważnych zasadach, dotyczących zachowania się w kościele. Młodzi, w natłoku myśli o całej uroczystości, często zapominają o przestrzeganiu z pozoru banalnych zasad, jakie od dzieciństwa obowiązywały ich w kościele.

Młodzi, a także wszyscy goście uczestniczący w tym jakże podniosłym momencie, muszą pamiętać, że przekraczając próg kościelny, wchodzą do mieszkania samego Boga. Często zapominają o tym, że kościół nie jest miejscem do rozpoczynania towarzyskich rozmów.


Szlogi, bramy, zapory

Nim jednak młodzi staną na ślubnym kobiercu, czeka ich przejazd z domu do kościoła. Dzieje się to zaraz po błogosławieństwie, które otrzymują od swoich rodziców. Warto pamiętać, iż do kościoła młodzi powinni udać się co najmniej na godzinę przed rozpoczęciem liturgii. Dlaczego tak wcześnie? Otóż na miejscu, a dokładniej w zakrystii, świadkowie muszą podpisać jeszcze stosowne dokumenty. Natomiast w drodze do kościoła na młodych oraz gości zapewne czekać będą sąsiedzi, znajomi, przyjaciele, którzy nie zostali zaproszeni na uroczystość. Przejazd przez popularną szlogę, zaporę, czy bramę weselną zajmuje nawet do 5 minut, a takich "niespodzianek" zwykle jest więcej! Dlatego młodzi powinni przygotować kilka "fantów” dla napotkanych osób. Takimi fantami mogą być pieniądze, słodycze czy alkohol dla starszych osób.


Kiedy i z kim wejść do kościoła?

Kiedy wreszcie kierowca weselny przywiezie młodych pod samą bramę kościelną, pan młody wraz ze swoją wybrankę czekają na placu kościelnym na wszystkich gości. Zwykle goście wchodzą do kościoła, czekając na uroczyste rozpoczęcie liturgii. Młodzi mogą zdecydować się na następujące warianty wejść do kościoła:

- młodzi sami wchodzą do kościoła
- pan młody czeka przy ołtarzu, a panna młoda prowadzona jest przez swojego ojca
- panna młoda odprowadzana jest przez swojego ojca, a tuż za nimi idzie pan młody ze swoją matką

Z pośród trzech wymienionych wariantów, obecnie najczęściej stosowany jest ten pierwszy. Uwaga skupia się wówczas na głównych aktorach sobotniego "przedstawienia”. W przypadku wyboru drugiego wariantu, pan młody może poczuć się urażony, gdyż cała uwaga skupia się wtedy na jego wybrance, a on niejako jest odstawiony na boczny tor. Wybór trzeciego wariantu sprawia, iż uwagą zostają objęci przyszli małżonkowie, a także jeden z ich rodziców.


Najważniejszy moment – przysięga

Zdecydowanie najważniejszym i niezwykle długo oczekiwanym momentem dla młodej pary jest przysięga małżeńska, która zawiera się w słowach:
Ja (imię pana młodego) biorę Ciebie (imię panny młodej) za żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to że Cię nie opuszczę aż do śmierci.
Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.

Następnie te same słowa powtarza panna młoda. Słowa przysięgi małżeńskiej są niejako źródłem szczęścia dla przyszłych małżonków. Młodzi ślubują sobie trwanie w związku opartym na miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej. Nowożeńcy stwierdzają, iż pojmują definicję związku małżeńskiego, który przyjmują jako nierozerwalny bez względu na różnorakie okoliczności.


Czego nie robić podczas mszy ślubnej?

Msza święta to niejako sprawdzian naszych manier, dobrego wychowania. Podczas jej trwania, szczególnie w czasie tak podniosłej uroczystości, jaką jest ślub kościelny, wychodzą wszystkie uchybienia. Czego zatem nie wolno robić podczas mszy?

a) poprawiać co chwilę welonu – zwykle dotyczy to świadkowej, która stojąc blisko panny młodej wychyla się, aby poprawić jej wolon

b) prowadzić życie towarzyskiego – ten zarzut kierujemy pod adresem gości. Zwykle osoby spotykają się od przysłowiowego święta. Dlatego nim rozpocznie się msza święta, lub podczas kazania prowadzi się rozmowy towarzyskie ze znajomymi. W kościele powinniśmy się skupić na modlitwie do Boga. Natomiast na wszelakie rozmowy o codzienności goście będą mieli całą noc

c) demonstrować swoje uczucia – dotyczy głównie młodej pary. Wyjątek stanowi czas po przysiędze małżeńskiej, gdzie młodzi, jeśli nakazuje taki zwyczaj w danym kościele, mogą się pocałować. W pozostałych sytuacjach radzimy, aby młoda para zdołała przez tę godzinę skupić się tylko i wyłącznie na liturgii

d) pozwalać dziecku na wszystko – jeśli goście weselni zabierają ze sobą do kościoła swoje małe pociechy, muszą pamiętać, aby nie biegały one po kościele lub rozmawiały z innymi dziećmi, co spowoduje rozproszenie młodej pary, a także pozostałych zaproszonych osób

e) uczestniczyć we mszy na zewnątrz kościoła – wyjątek stanowi np. wyjście z płaczącym dzieckiem, czy złe samopoczucie. W pozostałych przypadkach radzimy, aby uczestniczyć w liturgii w środku, gdyż w przeciwnym wypadku młodzi mogą odebrać to jako odrzucenie modlitwy w ich intencji

f) nie wyłączyć telefonu, trzymać ręce w kieszeni, żuć gumę – te punkty dotyczą wszystkich zebranych na tej podniosłej uroczystości. Są to elementy dobrego wychowania, które szczególnie muszą być przestrzegane w kościele.

Autor: Grzegorz Wieczorek

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top