Zapraszanie na ślub - sztuka niełatwa
Lista gości weselnych to nieodzowny element przygotowań do ślubu. Jest ona potrzebna zarówno do przygotowania zaproszeń ślubnych, jak i rozmieszczenia gości na sali weselnej, a także do wyboru sali w której odbędzie się nasze wesele. Nie może jej więc zabraknąć, ponieważ stanowi pewną podstawę wszystkich działań związanych z przygotowaniami.
Lista gości weselnych
Z pewnością w Waszym otoczeniu są osoby, co do których macie pewność, że chcielibyście aby uczestniczyły w tym najważniejszym dla Was dniu. Jest to najcześciej najbliższa rodzina, ale także przyjaciele. W zależności od tego jakim budżetem na ślub dysponujemy, w dobrym tonie jest zaproszenie także osób bliskim naszym rodzicom, jeżeli ci w istotnej mierze pokrywają koszty naszego wesela. Poza zapraszaniem rodzin Pana i Pani Młodej, narzeczeni często decydują się na przekazanie zaproszeń również osobom z pracy. Tu warto pamiętać o zasadzie "wszyscy albo nikt" - nie chcemy bowiem psuć sobie relacji zawodowych zapraszając jedynie część kolegów z pracy. Inne osoby mogłyby wówczas czuć się urażone. Tworząc listę gości weselnych z pewnością warto wziąć pod uwagę również dzieci naszych weselników. Nie jest dobrą praktyką zapraszanie gości z wykluczeniem dzieci. Nie stanowią one bowiem dużego kosztu dodatkowego, jednak należy pamiętać o zapewnieniu im odpowiednich atrakcji podczas wesela. Najczęściej goście, którzy pojawią się na ślubie wraz ze swoimi pociechami, decydują się przekazać dzieci pod opiekę np. niani czy dziadków na wieczorną część imprezy weselnej. Tworząc listę gości możemy również stworzyć dodatkową listę osób, które zaprosimy na samą ceremonię w kościele czy urzędzie. Wówczas zaproszenia stanowią jedynie informację czy też zawiadomienie, że ślub się odbędzie, jednak nie zawierają informacji dotyczącej wesela. To miły gest, który sprawi radość np. sąsiadom, którzy może nie należą do grupy najbliżych osób dla Młodej Pary, ale z pewnością z radością będą uczestniczyć w ceremonii i skorzystają z możliwości złożenia życzeń ślubnych w tym wielkim dniu.
Zaproszenie na ślub - jak i kiedy przekazać?
Najlepszą decyzją - o ile pozwala nam na to odległość miejsca zamieszkania - będzie osobiste przekazanie zaproszenia. Z pewnością goście, którzy mieszkają poza granicami kraju lub w dużej odległości od nas, nie będą czuć się urażeni, jeżeli otrzymają zaproszenie pocztą. Warto jednak zadzwonić do nich i upewnić się, że nasze zaproszenie dotrze do nich w odpowiednim czasie. Sytuacją kuriozalną byłaby ta, w której nasi goście otrzymują zaproszenie na kilka dni przed planowanym weselem. Kontaktując się z nimi telefonicznie lub najlepiej audiowizualnie poprzez np. Skype, możemy zapobiec takiemu obrotowi spraw, a przede wszystkim sprawić radość naszym bliskim.
Niezmiernie istotnym, bez względu na odległość jaka dzieli nasze miejsce zamieszkania od miejsca, w którym mieszkają nasi przyszli goście weselni, jest przekazanie zaproszeń z odpowiednim wyprzedzeniem. Najczęściej narzeczeni przekazują ślubne zaproszenia co najmniej 3 miesiące przed ślubem. Dzięki temu przyszli weselnicy mają czas niezbędny do zaplanowania przyjazdu, zakupu prezentu i wyboru odpowiednich strojów. Samo zawiadomienie o ceremonii ślubnej możemy przekazać na dwa tygodnie przed planowanym ślubem, choć nawet w tym przypadku, wyprzedzenie jest mile widziane.
Wzory zaproszeń ślubnych
Wzór zaproszeń ślubnych warto dostosować do stylu naszego wesela. Organizując przyjęcie w pałacu, możecie poszukać klasycznych i eleganckich zaproszeń ślubnych. Jeśli nasze wesele ma się odbyć w karczmie zachowując styl pełen folklorystycznych akcentów, z pewnością świetnie dopasowanym elementem będą zaproszenia zawierające folkowe wzory np. związane z kulturą regionu w którym odbywać się będzie wesele. Szeroki wybór zaproszeń jaki znajdziemy np. w Sieci daje nam niemal niezliczoną ilość możliwości. Możemy wybierać spośród wielu motywów, rodzajów i grubości papieru oraz typów uszlachetniania druku (np. lakierowanie, foliowanie typu 'soft skin', pokrywanie aperturą itd.), a także zdobień, złoceń, barwień i innych metod, które sprawią, że nasze zaproszenia będą wyjątkowe. Bardzo często na stronach internetowych przedsiębiorstw znajdują się aplikacje, w których możecie zaprojektować wygląd swojego zaproszenia, układ treści czy też krój czcionki.
Zaproszenia ślubne - istotne informacje zawarte w ich treści
Gdy już wybierzemy stylistykę zaproszeń (pomocny może okazać się artykuł, w którym podpowiadamy jak wybrać kartki na zaproszenia ślubne), pozostaje nam umiejscowienie w nich niezbędnych informacji o czasie i miejscu ceremonii oraz miejscu w którym odbędzie się wesele. Możemy również w treści zaproszeń ślubnych poprosić naszych gości o przyniesienie np. maskotek dla dzieci z domów dziecka zamiast kwiatów, które wręczać będą wraz z życzeniami. Część par decyduje się również na zbiórkę pieniędzy, które przekażą wybranej fundacji czy karmy dla psów ze schronisk.
Prośba o wcześniejsze potwierdzenie przybycia z pewnością ułatwi nam organizację wesela - dopełnienie formalności związanych z zamówieniem odpowiedniej ilości nakryć na weselnym stole, czy zorganizowaniem noclegów dla weselników. Osoby małoletnie - dzieci osób, które zapraszamy na ślub - powinny zostać uwzględnione w zaproszeniu wraz z rodzicami. Wszystkie pełnoletnie osoby, które chcemy zaprosić, bez względu na to czy pozostają w związkach czy też nie, powinniśmy zaprosić wraz z osobą towarzyszącą.
Bez względu na to, czy organizujemy huczne wesele na sto par, czy kameralną uroczystość dla najbliższej rodziny, pamiętajmy o tym by dopracować każdy szczegół. Taki dzień jak ten, zdarza się bowiem tylko raz w życiu.