Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Wartki film z wesela

Wartki film z wesela
Jakość filmu z wesela powinna w pełni satysfakcjonować odbiorcę. Dlatego bardzo ważny jest dobry wybór specjalisty w tym zakresie. Poniżej staramy się zwrócić uwagę co jest najważniejsze w wyborze tej usługi.

Fundament owego filmu powinny stanowić: błogosławieństwo, przyjazd młodych do kościoła, ceremonia ślubu, pierwszy toast, pierwszy taniec, oczepiny oraz fragmenty weselnej biesiady. Zdarza się, ze w ten ciąg włączane są różnorakiego rodzaju wypowiedzi gości weselnych. Wtedy najczęściej można usłyszeć życzenia dla Młodej Pary. Wszystkie te składniki połączone w jedną całość powinny tworzyć zgrany zespół. Stawianie najpierwszym miejscu któregoś z powyższych elementów może zachwiać płynność i dynamikę filmu.


Film w dobrym tempie

Wartkość nakręconego filmu jest niezwykle ważna, szczególnie jeśli chodzi o ujęcia z biesiady weselnej. Powinien on być skonstruowany w taki sposób, by unikać dłużyzn i monotonii. Zbyt dużo przestojów powoduje, że film staje się mało zajmujący. Aby urozmaicić oglądanie takiego obrazu, montażyści film urozmaicają fotografiami z lat pacholęcych Pary Młodej, czy materiałami plenerowymi (podobnie jak w fotografii). Istotną rolę odgrywa również dobór odpowiedniej ścieżki dźwiękowej. Gdy mamy jakieś konkretne życzenia w tym względzie, to warto przekazać swoje sugestie montażyście, by wcielił je w życie.


Stabilizacja obrazu

Kiedy sprawdzamy umiejętności potencjalnego kamerzysty i mamy przed oczyma jego wcześniejsze prace, zwróćmy baczną uwagę na kilka detali technicznych, które mogą świadczyć o jego profesjonalizmie. Szczególnie uważnie powinniśmy obserwować stabilności obrazu. To rzecz bardzo ważna, bowiem kiedy obraz nam skacze przed oczami, to gwarantujemy Państwu, że po chwili rozbolą Was oczy. Nie dajmy zwieść się słowom kamerzysty o tym, że jego urządzenie posiada stabilizator obrazu. Niestety tego aspektu nie rozpatrzymy obserwując jedynie fragmenty hulaszczej zabawy weselnej, bo wtedy ruch i dynamika nie sprzyjają stabilizacji. Najlepiej więc obejrzeć fragment uroczystości kościelnej, bowiem tam najlepiej widać stopień stabilności.


Urozmaicone kadry

Równie istotne jest kadrowanie. Zwróćmy uwagę, czy głowy gości weselnych nie są „poucinane”. Wspomniane nie zanudzanie widza, wiąże się także z różnorodnością ujęć. Często stosowanym fortelem jest włączanie fragmentów z przygotowań ślubnych. Oglądający nie będzie się nudził, gdy ujęcia będą trwały nie dłużej niż 15 sekund. Urozmaicenie fragmentów filmów wiąże się także z możliwościami technicznymi. Nie małym wzięciem cieszą się wysięgniki, które pozwalają filmować bawiących się weselników z zupełnie odmiennej, odgórnej perspektywy. (Ciekawe realizacje filmów ślubnych zobacz w filmy-wesele.pl.)


Wstępny scenariusz

Gdy już dokonamy wyboru odpowiedniego specjalisty, to warto z nim omówić kilka szczegółów dotyczących umowy. Z kamerzystą i montażystą można omówić, np. jak powinna wyglądać czołówka oraz zakończenie filmu. W związku z powyższym powinniśmy mieć wtedy w zanadrzu jakiś wstępny zarys scenariusza. Możemy także umówić się z filmowcem by ten przygotował, np. fragment poświęcony najśmieszniejszym wpadkom weselnym. Czasami na weselu dzieją się rzeczy niepożądane i wtedy kamerzysta – montażysta o dobrym smaku nie powinien wykorzystywać kompromitujących gości scen.


Czas trwania filmu

Należy ustalić jak długi będzie film ślubny – w zależności od ilości materiału i decyzji młodych, nagranie może trwać od 1 do 5 godzin – kwestia gustu. Na ogół nowożeńcy otrzymują jedną kopię zmontowanej taśmy, ale za odpowiednią dopłatą można poprosić o większą liczbę egzemplarzy (np. gdy chcemy wręczyć najbliższym film z naszej uroczystości). U dobrego filmowca istnieje także możliwość zamówienia całego nagranego materiału, czyli, tzw. „surówki”. Możemy wtedy odświeżyć sobie więcej detali z tego wyjątkowego wydarzenia i dokładnie odtworzyć klimat tamtych chwil. Ostatnio montażyści preferują krótkie formy reportażowe, które mogą być idealnym dopełnieniem dłuższego materiału filmowego z naszego najważniejszego dnia w życiu.

Autor: Paweł Handzlik

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top