Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Piękny makijaż zamiast maski

Piękny makijaż zamiast maski
Idealny makijaż potrafi subtelnie podkreślić urodę Panny Młodej. Źle dobrany może wyglądać jak maska. Żeby wiedzieć co nam pasuje (jakie kolory, fryzury, itd.) musimy znać swój typ urody: wiosna, lato, jesień lub zima, ewentualnie typy mieszanie: wiosna-jesień i lato-zima. Większość Polek, to typ chłodny – lato. Warto jednak sprawdzić, czy nie jesteśmy typem ciepłym, czyli wiosną lub jesienią.

Do analizy kolorystycznej bierze się pod uwagę przede wszystkim kolor włosów (także ten w dzieciństwie!), także to jaki odcień zyskują pod wpływem ekspozycji na słońce. Kolor skóry i wszelkie występujące na niej znamiona, czy przebarwienia. Kolor ust, kolor oczu oraz ich oprawę. Ale także sposób, w jaki się opalamy (łatwo, czy trudno) i na jaki kolor.
 

Odnalezienie swojego stylu

Wbrew pozorom, tylko poprzez czytanie opisów wcale nie jest tak łatwo odnaleźć swój typ. Zwłaszcza, że większość pań ma farbowane włosy, część nawet nie wie jaki jest ich obecny naturalny kolor Niektóre mają także przyciemniane brwi, a inne chodzą na solarium. Dlatego przy określaniu swojego typu warto skorzystać z porady specjalisty, który nie tylko powie nam jakich cieni do oczu używać, ale także jakie kolory ubrania wybierać, czy jaką nosić biżuterię. Kiedy, jak kiedy, ale przed własnym ślubem te wszystkie informacje na pewno się nam przydadzą.
 

Kolorystka prawdę Ci powie

Podczas wykonywania profesjonalnej analizy wstępnie przeprowadzany jest wywiad: co dana osoba lubi, jaki ma temperament, w jakich barwach się dobrze czuje itd. Następnie kolorystka dokładnie przygląda się klientce: jej oczom, cerze, włosom, itd. Najważniejszy etap, to praca z kolorowymi chustami o charakterystycznych dla poszczególnych pór roku odcieniach czerwieni, zieleni, błękitu, żółci, fioletu i brązu (jest ich kilkadziesiąt). Przykładając kolejne chusty do twarzy widzimy jak na nią oddziałują. Po czym poznamy, że dany odcień do nas pasuje? W zestawieniu z nim twarz wydaje się zdrowa i promienista. Po takiej trwającej czasem nawet dwie godz. analizie klient otrzymuje paletę barw, która są dopasowane do jego typu kolorystycznego. Jeżeli w naszym budżecie nie przewidziałyśmy wizyty u kolorystki (wydatek ok. 200-400 zł), spróbujmy odnaleźć swój typ poprzez poniższe opisy.
 

Wiosna w ciepłych barwach

Wiosna – nieśmiała, choć czasem „cicha woda”. Cera pań wiosen jest zazwyczaj blada o złocistym lub brzoskwiniowym odcieniu, może być też zaróżowiona, łatwo się opala na kolor miodowy lub złocisto-brązowy. Oczy mają barwę niebieską lub zieloną, z jasną, delikatną oprawą, a włosy mienią się wszystkimi odcieniami złota.
 

Nie przesadzać z ciemnymi kolorami

Dlatego osoby o typie wiosny najlepiej wyglądają w ciepłych, jasnych barwach. Makijaż wiosny powinien być bardzo naturalny i delikatny. Oczy mogą zostać delikatnie podkreślone żywymi, świeżymi kolorami: jasna zieleń lub turkus, słoneczny żółty (ew. złoty brąz), pomarańczowy. Na usta najlepiej nakładać odcienie brzoskwiniowe, łososiowe, czy koralowe. Panie wiosny mogą sobie pozwolić na kolorowe tusze i kolorowe kredki do oczu. Pamiętajmy, że mocny i kontrastowy makijaż tylko postarzy twarz kobiet o tego typu urodzie, a źle dobrany podkład może sprawić wrażenie jakby twarz obsypana mąką.
 

Letnie kolory pasteli

Lato – zazwyczaj artystyczna dusza. Skóra może być porcelanowo gładka, ale też z widocznymi naczyńkami, często przyjmuje oliwkowy odcień. Po wysiłku lub ze wstydu na policzkach wyskakują rumieńce. Oczy szare, niebieskie lub brązowe, w popielatej oprawie, podobnie jak włosy, które mają popielaty połysk.
 

Jasne odcienie wskazane

Lato najkorzystniej wygląda w jasnych, chłodnych pastelach, kobiety-lata mogą wybierać w odcieniach miętowych, „brudnych” różach, czy błękitach, a także szarościach i grafitach. Makijaż lata powinien być lekki i delikatny. Na twarz najlepiej nakładać podkłady i pudry w chłodnych odcieniach – beżowym lub różowym. W zależności od koloru oczu (w taki sposób aby je podkreślić) można używać cieni szarych i błękitnych lub różowych i fioletowych, pamiętając, żeby nie były to kolory ostre, a raczej ”przydymione”. Usta najlepiej będą się prezentowały w różu lub perłowym błyszczyku. Lato powinno unikać ostrych i zbyt kontrastowych barw oraz ciemnych odcieni przy twarzy (ciemna zieleń, czy brąz).
 

Ruda jesień

Jesień – ruchliwa i uśmiechnięta. Występuje w dwóch odmianach. Pierwsza charakteryzuje się kasztanowymi włosami i karnacją o oliwkowym odcieniu, druga rudymi lub miedzianymi włosami i jasną, piegowatą cerą. Kobiety z tego typu mają cerę brzoskwiniową lub beżową, z tendencją do piegów lub znamion i tendencją do opalania na czerwono. Ich oczy najczęściej są brązowe (piwne) lub zielone. Włosy zawsze w ciepłym kolorze: kasztanowy, rudy, brąz.
 

Ciepłe odcienie

Dlatego jesienie powinny wybierać zgaszone, głębokie, ciepłe barwy: brązy, ciepłe granaty, zielenie („brudna” zieleń lub oliwka, a nie ostra zieleń), beże. Kobiety w tym typie powinny postawić na delikatny, transparentny makijaż, zaczynając od podkładu w tonacji ciepłego beżu. Oczy najlepiej będą wyglądały w kolorach wymienionych powyżej, unikając kolorów różowych, niebieskich, fioletowych. Na usta pani jesień ma do wyboru pomadki koralowe, czerwone lub różne odcienie pomarańczowego, na rzęsy najkorzystniej byłoby nałożyć brązową mascarę. Na wieczorne wyjście nie zaszkodzi użyć złotej kredki i ceglastej lub łososiowej pomadki. Policzki można przyprószyć dość ciemnymi cieniami.
 

Zima z malinowymi ustami

Zima – pewna siebie, ambitna, o bardzo jasnej (typ Królewny Śnieżki) albo w drugą stronę – ciemnej, oliwkowej (typ południowy) skórze. Oczy zazwyczaj mają ciemną oprawę, a tęczówki są w kolorze od zielonego, przez błękitny po brązowy, ale zawsze w zimnych odcieniach. Włosy ciemne, mogą być nawet kruczoczarne.
 

Szmaragd lub grafit

Paleta kolorów dla zimy to wszelkie chłodne odcienie: czarny, srebrny, ciemny brąz, biały, czerwony, niebieski, orzechowy, granat. Panie zimy powinny używać ostrych, nasyconych barw i nie bać się kontrastów. Zacznijmy jednak od podkładu – najlepsze będą w odcieniach jasnego różu, jasnego beżu lub oliwkowego beżu. Oczy powinny zyskać ciemną oprawę, jeśli zieleń, to szmaragdowa, jak szary, to wpadający w grafit lub stalowy odcień, jak najbardziej wskazane są też fiolety. Także usta malujemy na ciemne kolory jak np. intensywna czerwień, soczysta malina. Zima powinna natomiast unikać ciepłych barw: brązów, żółci, złota.
 

Dla typów mieszanych

Jeżeli nie pasuje do nas żaden z powyższych typów możliwe, że jesteśmy typem mieszanym: ciepłym wiosna-jesień lub zimnym lato-zima. Osoby należące do pierwszego z nich źle będą wyglądać w najciemniejszych kolorach jesieni oraz w najjaśniejszych kolorach wiosny. Powinny celować raczej w jasne, ciepłe odcienie jesieni oraz stonowane kolory wiosny. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie dla nich kolor żółty z domieszką złota. Natomiast lato-zima musi unikać najjaśniejszych kolorów lata oraz jaskrawych i najciemniejszych kolorów zimy. Powinna celować w barwy bardziej stonowane niż zima oraz nieco ciemniejsze niż lato. Bezpieczne powinny być ciepłe, ciemne kolory jak wiśnia, czy brąz.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top