Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl

Kogo zaprosić na wesele? – tworzymy listę weselnych gościc

Kogo zaprosić na wesele? – tworzymy listę weselnych gościc
Narzeczeni często zadają sobie pytanie: kogo zaprosić na wesele? Lista gości uzależniona jest od wielu czynników. Znaczenie ma budżet, tego, jak duża jest sala na wesele, w które organizujemy przyjęcie, liczebność rodziny, z której pochodzą Państwo Młodzi i relacji w niej panujących, liczba przyjaciół, środowisko pracy i to, jak bardzo przyszli Małżonkowie przejmują się konwenansami. Tworzenie listy gości to bowiem balansowanie pomiędzy tym, kogo chcemy, a kogo powinniśmy zaprosić.

Czy na wesele i ślub trzeba zaprosić te same osoby?

Nie, nie i jeszcze raz nie. Spokojnie możecie stworzyć 2 osobne listy gości. Pierwsza lista to lista gości, których pragniecie zobaczyć na swoim ślubie. Może być naprawdę długa. Zaproszenie na ślub możecie wręczyć wszystkim, kogo lubicie i z kim chcielibyście dzielić swoje szczęście. Może być to rodzina, przyjaciele, bliżsi i dalsi znajomi, współpracownicy, byli współpracownicy, sąsiedzi itp. Lista gości weselnych powinna zawierać imiona i nazwiska osób, z którymi jesteście blisko i ewentualnie osoby, które wypada zaprosić – jeśli bliskie jest Wam takie podejście. Pamiętajcie, że oglądając różne sale na wesele powinniście mieć już rozeznanie ile osób weźmie udział w przyjęciu. To jedna z najważniejszych informacji, jaką powinien otrzymać od Was organizator wesela.

 

Najbliższa rodzina, przyjaciele, kuzynostwo, znajomi

Na wesele zapraszamy oczywiście najbliższą rodzinę: rodziców, rodzeństwo, dziadków, wujostwo, rodziców chrzestnych. Zazwyczaj Para Młoda zaprasza wymienione osoby z przyjemnością. Jeśli z którymś z członków rodziny macie złe relacje i nie chcecie by był na waszym weselu, rozważcie wszystkie za i przeciw. Przemyślcie co sprawiło, że wasze relacje nie są dobre, zastanówcie się czy chcecie je naprawić i czy zbliżające się wesele nie jest ku temu dobrą okazją.
Na weselu nie może zabraknąć najbliższych przyjaciół. Jeśli możliwości na to pozwalają warto zaprosić także bliższych znajomych, osoby z pracy i kuzynostwo. Tu oczywiście znowu wszystko zależy od relacji, które Was łączą. Wśród osób z tych grup znajdą się prawdopodobnie wasi świadkowie. Świadkowie obowiązkowo powinni bawić się na weselu.

Czy zapraszać gości wskazanych przez Rodziców i czy trzeba zapraszać gości, u których byliśmy na weselach?

Goście Rodziców Pary Młodej – zapraszać ich czy nie zapraszać? To odwieczny problem, które rozwiązanie znowu zależy od kilku kwestii. Należy uczciwie zadać sobie pytanie: kto organizuje i finansuje wesele? Jeśli to Wy ponosicie koszty, nie macie żadnego obowiązku zapraszać osób, które są bliskie rodzicom. Jeśli oni ponoszą koszty lub w nich partycypują mają prawo wskazać gości, których ich zdaniem wypada zaprosić.
Gości, u których Wy bawiliście się na weselu wypada zaprosić. Oczywiście nikt nie może Was zmusić do wręczenie zaproszeń osobom, u których sami byliście na weselu, ale decydując się na przyjęcie zaproszenia warto mieć z tyłu głowy, że warto wypada potem odwdzięczyć się tym samym. Wyjątkiem są sytuacje, w których np. z powodów finansowych organizujcie skromne przyjęcie i nie możecie sobie pozwolić na zaproszenie wszystkich, u których sami na weselach byliście.

 

Czy na wesele zapraszać dzieci?

Tylko do Was zależy czy chcecie zorganizować przyjęcie, w którym uczestniczą dzieci. Nie wszystkie Pary Młode się na to decydują, panuje tu pełna dowolność. Znając swoich gości wiecie czy mają dzieci i czy chcieliby je zabrać na przyjęcie, możecie wziąć ten aspekt pod uwagę. O tym, czy wesele jest imprezą z dziećmi decydują też często relacje, jakie Para Młoda ma z dziećmi z bliskiego otoczenia. Niektórzy nie wyobrażają sobie, że na ich weselu mogłoby zabraknąć chrześnicy, bratanka czy dziecka przyjaciółki. Jeśli decydujecie sią na zaproszenie dzieci, dobrze byłoby, żeby sala na wesele była wyposażona w jakieś atrakcje dla nich, np. stolik ze słodkościami i kącik z balonikami. Możecie skorzystać też z usług animatora, który zajmie się najmłodszymi gośćmi.

 

Osoby towarzyszące – kogo zapraszać, kogo nie?

Gości w oficjalnych związkach zapraszamy imiennie nawet jeśli nie są małżeństwem. Inne osoby dorosłe zapraszamy z osobami towarzyszącymi. Nawet jeśli wiemy, że ktoś jest sam, dajemy mu możliwość zaproszenia na wesele osoby (np. koleżanki/kolegi), z którą będzie mógł się dobrze bawić. Wyjątkowo traktujemy tu osoby starsze, jeśli na weselu ma pojawić się babcia, czy starsza ciocia, która od wielu lat żyje samotnie, nietaktem byłoby wręczać jej zaproszenie z osobą towarzyszącą. A co z młodzieżą? Jeśli zapraszacie na wesele kuzynkę, która ma 16 lat i wiecie, że ma chłopaka, miłym gestem będzie zaprosić ją z osobą towarzyszącą. Jeśli wiecie, że zapraszana przez Was młodzież nie jest jeszcze na etapie tworzenia bliskich relacji, nie ma takiej potrzeby. Najlepiej dyskretnie zapytać o to rodziców młodego człowieka.

 

Kogo zdecydowanie nie zapraszać na wesele?

Na wesele nie musicie zapraszać osób, co do których macie pewność, że zachowają się nieodpowiednio. Wujek, który nadużywa alkoholu czy ciocia, która krytykuje wszystkich i wszystko nie powinno psuć najpiękniejszego dnia w waszym życiu.
Na wesele nie zapraszajcie też gości, których chcecie zaprosić tylko dlatego, że spodziewacie się, iż szczodrze Was obdarowują. Kwestie finansowe nigdy nie powinny decydować o tym czy ktoś dostanie zaproszenie na wesele.
Pamiętajcie, że sala na wesele musi być na tyle duża, żeby pomieścić wszystkich zaproszonych przez Was gości.

 

Tekst sponsorowany: Gocook - wynajem sal na wesela https://gocook.pl/wynajem-sali/sala-na-wesele i eventy firmowe.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top