Kogo zaprosić na wesele?
Warto skonsultować temat listy gości weselnych z rodzicami. Z pewnością ich podpowiedzi będą bardzo pomocne. Jeśli Wasi rodzice pomagają Wam w przygotowaniu ślubu i wesela (finansowo lub organizacyjnie) mogą chcieć zaprosić kilku gości z grona najbliższych znajomych.
Dzieci na weselu
Należy pamiętać, że wszystkich gości zapraszamy w parach lub z osobą towarzyszącą, a rodziny z dziećmi zapraszamy wraz z pociechami. Część par decyduje się informować już na zaproszeniach ślubnych, że na wesele zaproszone są wyłącznie osoby dorosłe, jednak taka informacja może zostać odebrana dość szorstko. Zasadniczo większość rodziców ma świadomość, że wieczorna część wesela nie jest zabawą dla dzieci lecz imprezą dla dorosłych, dlatego młodsze dzieci bawią się do około 20tej, a te nieco starsze zostają najpóźniej do godziny 22ej. Po tym czasie na weselu powinni zostać już tylko pełnoletni goście. Pamiętajcie, że jeśli na Waszym weselu mają być rodziny z dziećmi, maluchy powinny mieć osobny stolik, przy którym mogłyby spędzać czas w gronie równieśników. Warto przemyśleć również kwestię osobnego Menu i opiekuna, który będzie organizować im czas w trakcie wesela.
Jak zapraszać na ślub?
Aby powiadomić gości o tym, że mamy zamiar wziąć ślub i chcemy aby byli z nami w tym dniu, wystarczy telefon. Oczywiście o wiele bardziej atrakcyjną formą jest bezpośrednie spotkanie wraz z wręczeniem zaproszenia, ale jeśli gości jest wielu czy mieszkają daleko to po takim telefonicznym powiadomieniu wystarczy przesłać zaproszenie pocztą. Co do zasady, najbliższą rodzinę i ważnych gości (świadków, rodziców chrzestnych, bliskich przyjaciół) zapraszamy osobiście. Z pewnością osoby, które będziecie odwiedzać (po wcześniejszej zapowiedzi telefonicznej) będą chciały Was ugościć i porozmawiać. Nie wypada jedynie dostarczyć zaproszenia i pojechać po następny adres, dlatego nie planujcie zbyt dużej liczby wizyt na jeden dzień. Jeśli zapraszacie znaczną liczbę znajomych możecie zorganizować poczęstunek, grilla czy też kolację i w jej trakcie wręczyć wszystkim zaproszenia.
Zapraszamy gości odpowiednio wcześnie, aby dać im czas na przygotowanie (ubioru, prezentu, organizację urlopu itp.). "Odpowiednio" oznacza w tym przypadku co najmniej 2 miesiące wcześniej w przypadku osób zaproszonych na ślub i wesele oraz 2 tygodnie jeśli zapraszamy wyłącznie na ceremonię ślubną (w kościele czy urzędzie).
Zawiadomienie o ślubie
Pamiętajcie, iż zaproszenie i zawiadomienie to dwie różne rzeczy. W zależności od regionu oba pojęcia mogą być rożnie rozumiane. Przyjmuje się, iż zaproszenie dotyczy zarówno ceremonii w kościele jak i wesela. Zawiadamia się natomiast o ślubie tych gości, których chcecie zaprosić wyłącznie na ceremonię ślubną (np. znajomych z pracy czy sąsiadów). Praktykowane jest także wysyłanie wszystkim identycznych zaproszeń. W przypadku osób, które zapraszamy na zabawę weselną do zaproszenia dołącza się wówczas wkładkę, w której zawarte są informacje o miejscu i godzinie odbywania się przyjęcia. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę, by „zaproszenie” nie zostało nieopatrznie zrozumiane przez niektórych jako zaproszenie na wesele.
Zaproszenia na ślub - ile sztuk zamówić?
Zamawiając zaproszenia pamiętajcie, by kupić ich więcej na wypadek pomyłek czy też chęci zaproszenia dodatkowych gości. Ogromny wybór wzorów ślubnych zaproszeń umożliwia ich dopracowanie do charakteru Waszego wesela. Mogą być one klasyczne, nowoczesne czy też ekstrawaganckie. Wybierać możecie zarówno gotowe wzory, jak i spersonalizować ich wygląd w zależności od Waszych upodobań. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym poradniku dotyczącym zaproszeń ślubnych oraz zaproszeń ślubnych DIY.