Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl

Jak się oświadczyć? Tradycyjne oraz współczesne metody.

oświadczyny - restauracja - para
Ten dzień to jeden z najpiękniejszych dni we wspólnym życiu każdej pary. Po pewnym czasie spotykania się, mężczyzna postanawia oświadczyć się i wręczyć ukochanej zaręczynowy pierścionek. Jak zorganizować oświadczyny w sposób, który poruszy serce dziewczyny? Zobacz kilka podpowiedzi.

Myśl o planowaniu wspólnego życia pojawia się w głowie każdego mężczyzny w różnym czasie. Jedni są tak zauroczeni, że oświadczają się na krótko po poznaniu, inni spotykają się przez lata, zanim podejmą decyzję o ślubie. Dlatego nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie o najlepszy czas na oświadczyny. Najtrudniejszym zadaniem, jest wybranie odpowiedniego momentu by to zrobić.

Jeśli właśnie planujesz to ważne dla Was wydarzenie, pamiętaj aby nigdy nie robić tego ze względu na naciski rodziny czy samej dziewczyny. To jedna z najważniejszych decyzji w Twoim życiu, dlatego powinna być wyłącznie Twoja i dobrze przemyślana.

Zaręczyny a oświadczyny

Obecnie często terminy te używane są zamiennie, jednak w rzeczywistości mają one nieco odmienne znaczenia:

Oświadczyny - jest to innymi słowy propozycja zawarcia małżeństwa, którą mężczyzna składa kobiecie. Zgodnie z tradycją to właśnie do mężczyzny należy zorganizowanie oświadczyn i to on prosi partnerkę, aby zgodziła się zostać jego żoną. Histotria zna przypadki, w których kobieta nie chcąc czekać sama decyduje się zapytać mężczyznę czy zechce pójść z nią do ołtarza. W dawnej Irlandii, w czasach gdy to rodzice wybierali córkom męża, kobiety raz na cztery lata miały możliwość dokonania własnego wyboru i oświadczenia się mężczyźnie. Wyłącznie w roku przestępnym, 29 lutego, panny mogły wziąć los w swoje ręce. Zgodnie z tradycją to jednak panowie podejmują tę ważną dla obojga decyzję, a panie mogą jedynie delikatnie podsuwać pomysły swoim partnerom i czekać, aż nadejdzie ten wielki dzień.

Zaręczyny - przyrzeczenie małżeństwa, które para składa sobie w obecności rodziny. Dawniej zaręczyny były oficjalnym spotkaniem rodzinnym, podczas którego przyszły Pan Młody prosił rodziców wybranki o rękę ich córki. Obecnie zaręczyny stanowią raczej formę poinformowania rodziców o wspólnych planach na przyszłość i planowanym (lub chociaż przybliżonym) terminie ślubu. Zgodnie z tradycją, mężczyzna wręczał pierścionek zaręczynowy właśnie w czasie zaręczyn, jednak w dzisiejszych czasach najczęściej przyszła Panna Młoda otrzymuje pierścionek podczas oświadczyn.

Jak się oświadczyć?

Oświadczyny mogą mieć miejsce w domu (w którym być może już wspólnie mieszkacie), w romantycznej restauracji, w wyjątkowym dla Was miejscu (np. tam gdzie spędziliście pierwszą randkę) lub po prostu gdzieś, gdzie atmosfera będzie sprzyjająca (wspólny wyjazd w góry, wakacje nad morzem itp.).

Niesamowicie ważny jest choćby niewielki element zaskoczenia. Najważniejsze jest to, by wybranka Twego serca nie spodziewała się oświadczyn - wówczas będą dla niej miłą niespodzianką. Aby się oświadczyć niezbędny będzie pierścionek, a w dobrym tonie jest podarowanie dziewczynie także bukietu pięknych kwiatów (tradycyjnie są to róże, ale na pewno o wiele bardziej ucieszy ją bukiet jej ulubionych kwiatów). 

Sam moment oświadczyn to oczywiście uklęknięcie na jedno kolano, wyciągnięcie pierścionka i poproszenie jej o rękę, a na koniec wręcz wybrance kwiaty.

Pomysł na oświadczyny

Bez względu na to jakie będą, oświadczyny zostaną zapamiętane przez Was do końca życia. Na pewno chcesz, aby było to miłe wspomnienie, o którym kiedyś będziecie opowiadać Waszym dzieciom, a może i wnukom. Aby tak było, niezbędny będzie wspomniany wcześniej element zaskoczenia. Dreszczyk emocji, oryginalny pomysł i romantyczne okoliczności oświadczyn sprawią, że Twoja ukochana z pewnością powie "tak (czego Ci z całego serca życzymy!).

Przedstawiamy Ci trzy pomysłów na oświadczyny, z których możesz skorzystać. Oczywiście warto je dopasować do Waszych upodobań, nieco zmodyfikować tak, aby przypadły do gustu Twojej dziewczynie:

1. Zaskoczenie na imprezie

Jeśli Twoja dziewczyna uwielbia tańczyć i bawić się na imprezach, możesz wybrać właśnie taki wieczór na oświadczyny. Na dyskotekach jest zazwyczaj wiele ludzi, a oświadczyny na oczach innych to sytuacja jak z filmu, a na dodatek... szalenie romantyczna! Poproś wcześniej DJ'a , w tajemnicy przed wybranką o kilka słów wstępu. Przyda się również mikrofon. Gdy muzyka ucichnie, a wodzirej zapowie, że "jeden z panów, ma bardzo ważne pytanie do swojej dziewczyny...", klęknij na kolano, wyciągnij pierścionek i poproś ją o rękę. Możesz wcześniej umówić się z kimś znajomym, kto po chwili podbiegnie do Ciebie z kwiatami, które wręczysz ukochanej.

2. Oświadczyny w radio

Innym sposobem jest zaskoczenie przyszłej narzeczonej nietypową audycją w radio. Wcześniej zadzwoń do Waszego ulubionego radia i uzgodnij możliwość wykupienia czasu antenowego. Gdy o ustalonej godzinie, wraz z partnerką będziecie słuchać ulubionej muzyki, w pewnym momencie prowadzący przerwie by powiedzieć np. "Przerywamy audycję, aby nadać specjalny komunikat...". Bez wątpienia, taka forma oświadczyn będzie ogromną niespodzianką.

3. Wasze wyjątkowe miejsce

Będąc razem od pewnego czasu, z pewnością macie swoje ulubione miejsca, które znane są tylko Wam. Może to park, w którym pierwszy raz wyznaliście sobie miłość lub ulubiona knajpka, w której poznali Was ze sobą wspólni znajomi. Zabierz ukochaną w jedno z tych miejsc, powspominajcie tamten czas. Idealnie będzie gdy uda Ci się zorganizować romantyczą kolację przy świecach właśnie w tamtym miejscu. Wyobraź sobie jakie będzie zdziwienie Twojej dziewczyny, gdy np. na łonie natury, tam gdzie byliście na Waszym pierwszym spacerze jako para, pojawi się stół, bukiet czerwonych róż i Ty, klęcząc na jedno kolano poprosisz ją o rękę...


Pomysłów na oświadczyny można wymyślić bardzo wiele. Najważniejsze to wpasować się w upodobania partnerki - nie każda dziewczyna będzie bowiem zadowolona z oświadczyn na oczach innych ludzi, mimo iż zazwyczaj jest to ogromna niespodzianka i radosne przeżycie. Bez wątpienia niezbędny będzie element zaskoczenia i jakaś fajna atrakcja dla ukochanej - wspólne wyjście do restauracji, wyjazd nad jezioro itp. Bądź kreatywny, a bez wątpienia będzie to wspaniałe przeżycie dla Was obojga.

Polecamy porady i artykuły
Wasze komentarze (2)
  • Klara 2020-05-29, 17:43

    Zazwyczaj oświadczyny odbywają się w jakimś ciekawym miejscu za granica, w górach czy nad morzem, ale moim zdaniem nie trzeba aż takich przedsięwzięć, żeby było równie romantycznie i ciekawie :) Mój mąż zabrał mnie na weekend do hotelu ze spa (Hotel biały dom w Paniowkach) i tam zdecydował sie wręczyć mi pierścionek :) Było cudownie i bardzo romantycznie.

  • Marek 2017-05-29, 08:41

    Oświadczyny są super. Warto je dobrze zaplanować i zaskoczyć ukochaną :)

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top