Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl

Film z zabawy weselnej

Film z zabawy weselnej
Jak powinien wyglądać odpowiednio skonstruowany film z wesela? Dlaczego warto mieć współudział w tworzeniu filmu i wreszcie jak znaleźć właściwego specjalistę od wideofilmowania? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Współczesne filmy z wesela to istne majstersztyki. Nie są to już tylko zlepki nieudolnie poskładanych scen z wesela i samego ślubu, ale teledyski, które nie zanudzają widza. Niegdyś byliśmy świadkami uroczystości, gdzie wujek, kuzyn czy ciocia brali w dłonie kamerę i kręcili sceny, które im się losowo nadarzyły. Taka technika filmowania powodowała, że materiały były nudne i na ogół tak kiepskie, że w czasie seansu połowa widzów już zasypiała. Te praktyki są stosowane do dziś, ale materiały z prywatnych kamer biesiadników to na ogół ich tylko osobista pamiątka z tego wydarzenia. Teraz oczekujemy jakości i schludnie przyrządzonego deseru pod tytułem „film z wesela”. Za taką przyjemność jednak musimy zapłacić od 1 tysiąca zł do nawet 3 tysięcy.
 

Dostępność technologii to nie wszystko

Zasadniczo mogłoby wydawać się, że w dobie współczesnej i jakże rozwiniętej technologii, o dobry film może pokusić się dosłownie każdy, kogo tylko stać na kamerę cyfrową. Kamera to jednak tylko narzędzie w dłoni artysty, który dopiero wymodeluje obraz, który zachwyci widzów. O artystę na rynku weselnym rodem z Hollywood jednak trudno i tutaj trafiają na ogół pasjonaci, którzy dokształcają się w tym względzie na własną rękę. To na ogół ludzie, o większych lub mniejszych umiejętnościach, a czasami tylko osobnicy, którzy chcą sobie w pozornie łatwy sposób dorobić do pensji. Jak zatem poznać, z jakiego kalibru fachowcem mamy do czynienia i gdzie go szukać?
 

Znalezienie odpowieniego specjalisty

Czasami o usługach dobrego filmowca dowiadujemy się od rodziny bądź znajomych. Częściej jednak szukamy w ogłoszeniach. Na początku selekcji warto sprawdzić, jakim sprzętem dysponuje kamerzysta. Hasło kamera cyfrowa nie rzuca już nikogo na kolana. Równie ważne, co kamera są też elementy oświetleniowe i odpowiedni sprzęt do obróbki nagranego materiału. Znakomity efekt można uzyskać poprzez rejestrowanie wesela i ślubu z dwóch perspektyw, tzn. za pomocą dwóch lub więcej kamer. Zabieg taki zwiększa koszty, ale jakościowo film zyskuje, poprzez wielość ujęć i lepszy dźwięk. Ponadto cenionemu kamerzyście nie przystoi mieć w czasie wykonywania zlecenia tylko jedną kamerę, bo zawsze jedna z nich może ulec awarii, a wtedy rezerwowe urządzenie jest niezbędne.
 

Spotkanie z fachowcem jest bardzo ważne

Kolejnym etapem selekcji powinno być spotkanie z fachowcem w jego miejscu pracy. W czasie takiego spotkania można zgłosić swoje uwagi, co do filmu i przekazać kilka swoich koncepcji scenariusza, o ile takie zrodziły się w naszej głowie. Warto również poprosić o wyświetlenie przykładowego filmu, aby poznać warsztat fachowca. Możemy też podpowiedzieć, jakiego rodzaju muzyki oczekujemy w ścieżce dźwiękowej. Jeżeli zdecydujemy się na sesję plenerową to także warto wspólnie zgłębić ten temat. Gdy chcemy, aby na filmie znalazły się zdjęcia (bądź krótkie filmiki) z lat dzieciństwa czy narzeczeństwa, to powinniśmy je przynieść filmowcowi wcześniej, by mógł je sprawnie wpleść w realizowany materiał.
 

Montaż gwarancją sukcesu

Wideofilmowanie to również usługa, która wymaga umiejętności montażu zarejestrowanego materiału. Każdy film z tego wydarzenia powinien zawierać: błogosławieństwo, przyjazd młodych do kościoła, ceremonię ślubu, pierwszy toast, pierwszy taniec, oczepiny i nienużące fragmenty zabawy. W czasie montażu kamerzysta sam decyduje, jakie fragmenty usunąć. Niedopuszczalne są dłużyzny i ujmowanie scen kompromitujących któregoś z biesiadników. Dobrze zmontowany film powinien być wartki i trwać około 1 godziny. Jeśli chcemy sobie zachować na pamiątkę surowy materiał, to też nie stanowi to problemu. Trzeba się wtedy jednak liczyć z dodatkową, choć niewielką dopłatą.

Autor: Paweł Handzlik

 

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top