Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Świadkowie na ślubie: zaszczyty i obowiązki

Dodano: 08-02-2018
swiadkiwie_na_slubie
Rola świadków na ślubie nie zmienia się od pokoleń – to wciąż bardzo zaszczytna, ale równocześnie wymagająca funkcja. Nie bez powodu proszenie kogoś na świadka to ważna decyzja, którą para młoda powinna dobrze przemyśleć. Świadkowie mają przecież wspierać młodych, służyć pomocą i dbać o to, aby ślub i wesele przebiegały zgodnie z planem. Jak wygląda świadkowanie? Czy więcej jest zaszczytów, czy obowiązków?

Kto może być świadkiem na ślubie?

Jedynym wymogiem, aby stać się świadkiem na ślubie jest pełnoletniość. Poza tym, kandydat na świadka nie musi być w żadnym stopniu spokrewniony. Nie ma znaczenia płeć, a nawet wyznanie. Dla pary młodej najważniejszym czynnikiem powinien być stopień zaufania oraz umiejętności organizacyjne. Mówiąc najprościej: świadek będzie musiał zwracać uwagę na każdy szczegół: począwszy od tego, czy para młoda zabrała ze sobą obrączki, a skończywszy na tym, czy zespół, fotograf ślubny i zespół wywiązują się należycie ze swoich obowiązków. Trzeba przyznać, że to niełatwe zadanie, bo trzeba mniej skupiać się na beztroskiej zabawie, a bardziej na sprawach organizacyjnych.

pin

Świadek na ślubie – kiedy zaczyna się jego rola?

Tak naprawdę na długo przed ślubem! Tak, świadkowie, którzy naprawdę angażują się w swoją rolę, powinni wspierać parę młodą już w przygotowaniach. Wybór dodatków na salę weselną, strojenie samochodu do ślubu, dekorowanie kościoła – to tylko niektóre obowiązki, które świadkowie powinni dzielić z parą młodą. Ważna będzie również pomoc przy wyborze sukni ślubnej i garnituru ślubnego. Wszystkie formalności związane za ślubem oraz organizacja przyjęcia weselnego to ogromny stres – im bardziej świadkowie będą wspierać młodych, tym lepiej wpisują się w swoją rolę.

Na koniec wspomnijmy o tym, co najważniejsze przed ślubem: świadkowie powinni zając się zorganizowaniem wieczoru panieńskiego i kawalerskiego!

pin

Zaproszenia dla świadków

Ponieważ rola świadka na ślubie jest tak zaszczytna, również zaproszenia dla nich powinny wyglądać inaczej niż dla reszty gości. Nietrudno je znaleźć na aukcjach internetowych, można również wykonać je samodzielnie. W treści zaproszenia warto zaznaczyć, jak ważna i zaszczytna to funkcja i jak wielką wdzięczność zaskarbia sobie świadek. Co ciekawe – zaproszenia nie muszą przybierać formy kartki. Równie dobrze sprawdzą się eleganckie listy, zwinięte w rulon i schowane do eleganckiego etui (również do kupienia w sklepach internetowych lub sklepach papierniczych).

pin pin

Obowiązki świadka na ślubie

Oczywiście punktem kulminacyjnym świadkowania na ślubie jest złożenie podpisu pod aktem zawarcia związku małżeńskiego. Świadkowie powinny również dopilnować, aby goście wiedzieli, gdzie usiąść (dotyczy to zwłaszcza rodziców), aby siedzenia dla pary młodej były gotowe, i – co dosyć ważne – aby odpowiednio usadowić pannę młodą, zwracając uwagę na to, jak suknia ślubna i welon układają się na krześle. W trakcie ceremonii świadkowie powinni być w gotowości – para młoda może poprosić na przykład o chusteczkę higieniczną, a nawet łyk wody lub pomoc w trzymaniu bukietu ślubnego.

pin

Po wyjściu z kościoła lub urzędu stanu cywilnego, świadkowie cały czas asystują parze młodej w trakcie przyjmowania życzeń, prezentów. Później pozostaje jeszcze kwestia dowiezienia młodych na salę weselną i towarzyszenie im w ciągu całego wesela, dbając o ich komfort, przebieg zabawy i najważniejsze momenty. Pierwszym z nich jest wzniesienie toastu weselnego.

Przemówienie świadka na weselu

Właśnie przy okazji toastu świadkowie mają okazję do przemówienia. Najlepiej, aby było ono krótkie, serdecznie i powiedziane od serca. Mile widziane jest poczucie humoru, ale warto mieć na uwadze powagę tego wspaniałego momentu. Świadek powinien złożyć życzenia parze młodej, a także życzyć wszystkim wspaniałej zabawy. To okazja do podziękowań, wspomnień i oczywiście wzruszeń. Zapewne przemówienie jest dla świadków zdecydowanie najtrudniejszym momentem, ale równocześnie – najbardziej zaszczytnym i nobilitującym.

pin

Już sam fakt poproszenia kogoś o bycie świadkiem na ślubie jest zaszczytem. Oczywiście to rola wymagająca poświęcenia czasu i przeżycia wesela nieco inaczej niż pozostali goście, niemniej warta swojej ceny. Świadek zostaje obdarzony wielkim zaufaniem i wyróżniony spośród wszystkim gości, jako osoba najważniejsza, zaraz po parze młodej. Właśnie dlatego świadkiem powinien stać się ktoś, z kim para młoda ma dobry, serdeczny kontakt na co dzień. W dniu ślubu młodzi są zbyt zestresowani i przejęci, by myśleć racjonalnie i doglądać szczegółów. Ktoś musi to robić za nich, czyniąc ten dzień najpiękniejszym.

Reasumując, świadkowie odpowiadają za:

- pomoc w przygotowaniach do ślubu i wesela

- organizację wieczoru panieńskiego i kawalerskiego

- obrączki w kościele i komfort pary młodej w trakcie ceremonii

- toast weselny i opiekę nad parą młodą w trakcie przyjęcia

Powrót do listy
Top