Zwyczaje weselne w Polsce
Mieszkańcy Chorzowa nie są pod tym względem żadnym wyjątkiem. Już podczas wchodzenia na salę weselną czekają młodych pewne rytuały. Przede wszystkim już na progu są oni witani tradycyjnie chlebem i solą. Powitania dokonują rodzice, które wedle staropolskiego obyczaju częstują swoje dzieci chlebem i solą. Następnie pan młody przenosi pannę młodą przez próg. Oficjalnym rozpoczęciem wesela jest toast, najczęściej z szampana. Państwo młodzi mają ten przywilej, że po toaście rzucają za siebie kieliszki – na szczęście. Oba powinny się potłuc, co dobrze wróży młodym.
Jak usiąść przy stole
Zwyczajowo, to rodzice panny młodej powinni rozsadzić gości przy stołach weselnych, choć dziś bardzo często zdejmuje się z ich barków ten obowiązek, stosując na stołach winietki. Także zasiadanie do stołów powinno odbywać się według ustalonego tradycyjnie porządku. Na zaszczytnym, udekorowanym miejscu na środku stołu siada para młoda. Obok panny młodej powinien usiąść ojciec pana młodego oraz świadek, a przy panu młodym – matka panny młodej i drugi świadek. Naprzeciwko zaś zasiadają matka pana młodego oraz ojciec panny młodej. W centralnej części stołu zasiadają seniorzy obu rodzin oraz rodzeństwo nowożeńców. Ten zwyczaj przynajmniej w Chorzowie powoli zanika, a po obu stronach nowożeńców siadają świadkowie.
Oczepiny najbardziej powszechnym zwyczajem
Najważniejszym zwyczajem weselnym są oczepiny, które zwyczajowo odbywają się o północy. Panna młoda rzuca welonem, a ta panna, która go złapie, zostanie w ciągu roku mężatką. Jej mężem zaś będzie kawaler, który złapie musznik rzucany przez pana młodego.