Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl

Zwyczaje weselne w Polsce

Zwyczaje weselne w Polsce
Wesele jest mocno wpisane w naszą narodową tradycję. Staropolskie weseliska trwały nawet po kilka dni i nadal można spotkać się z organizacją takich imprez, choć zwyczaj ten powoli zanika, głównie z uwagi na koszty przygotowania takiej biesiady. Niemniej jednak, nawet do naszych czasów przetrwało wiele zwyczajów, zabobonów i wierzeń, które są wciąż żywe podczas obrządków weselnych. Z nich wynikają zwyczaje weselne, które bezwiednie są powtarzane nawet przez bardzo nowoczesne pary młode.

Mieszkańcy Chorzowa nie są pod tym względem żadnym wyjątkiem. Już podczas wchodzenia na salę weselną czekają młodych pewne rytuały. Przede wszystkim już na progu są oni witani tradycyjnie chlebem i solą. Powitania dokonują rodzice, które wedle staropolskiego obyczaju częstują swoje dzieci chlebem i solą. Następnie pan młody przenosi pannę młodą przez próg. Oficjalnym rozpoczęciem wesela jest toast, najczęściej z szampana. Państwo młodzi mają ten przywilej, że po toaście rzucają za siebie kieliszki – na szczęście. Oba powinny się potłuc, co dobrze wróży młodym.
 

Jak usiąść przy stole

Zwyczajowo, to rodzice panny młodej powinni rozsadzić gości przy stołach weselnych, choć dziś bardzo często zdejmuje się z ich barków ten obowiązek, stosując na stołach winietki. Także zasiadanie do stołów powinno odbywać się według ustalonego tradycyjnie porządku. Na zaszczytnym, udekorowanym miejscu na środku stołu siada para młoda. Obok panny młodej powinien usiąść ojciec pana młodego oraz świadek, a przy panu młodym – matka panny młodej i drugi świadek. Naprzeciwko zaś zasiadają matka pana młodego oraz ojciec panny młodej. W centralnej części stołu zasiadają seniorzy obu rodzin oraz rodzeństwo nowożeńców. Ten zwyczaj przynajmniej w Chorzowie powoli zanika, a po obu stronach nowożeńców siadają świadkowie.
 

Oczepiny najbardziej powszechnym zwyczajem

Najważniejszym zwyczajem weselnym są oczepiny, które zwyczajowo odbywają się o północy. Panna młoda rzuca welonem, a ta panna, która go złapie, zostanie w ciągu roku mężatką. Jej mężem zaś będzie kawaler, który złapie musznik rzucany przez pana młodego.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top