Wystarczy się rozejrzeć
Nasz portal podsunie Państwu kilka cennych wskazówek, dotyczących wynajęcia odpowiedniego fachowca, który będzie utrwalał ten dzień nie tylko dla nas, ale i dla potomnych.
Spotkanie z fotografem ma znaczenie
Na początek musimy podjąć decyzję czy nasze zdjęcia ślubne powinny obrać kształt klasyczny, czy też może warto je w jakiś sposób urozmaicić. Jeżeli mamy jakąś konkretną koncepcję charakteru naszych fotografii, to doprecyzujmy to i zawrzyjmy w umowie z fachowcem, tak aby później nie było niepotrzebnych niesnasek. Dlatego tak istotna jest wcześniejsza rozmowa z fotografem. Nie bójmy się z nim rozmawiać o swoich oczekiwaniach. Dobry specjalista weźmie nasze uwagi na wzgląd i wkomponuje je w swoją koncepcję tego przedsięwzięcia.
Pewne stałe zdjęcia podczas uroczystości
Na ogół zdjęcia ślubne przyjmują formę reportażową. Fotograf towarzyszy Parze Młodej już w fazie przygotowań do ceremonii ślubu. Zadaniem robiącego zdjęcia jest nie ingerowanie w tok przygotowań, ustawianie póz, itd., tylko wierne odzwierciedlanie rzeczywistości. Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o błogosławieństwo rodziców. Tutaj zdjęcia powinny być klasyczne, bez żadnych artystycznych fanaberii. Kolejne karty naszego albumu powinny wypełniać zdjęcia z samej ceremonii kościelnej. Tutaj fotograf powinien być czujny, by nie stracić żadnego istotnego ujęcia. Wypowiedzenie sakramentalnego „tak”, nałożenie obrączek, czy pocałunek, to chwile które powinien ująć wprawny specjalista.
W kościele trzeba umieć robić zdjęcia
Przestrzeń kościoła, to także test umiejętności fotografa. Liczy się tutaj wielość różnorakich ujęć i dobranie takich pozycji by maksymalnie wykorzystać dobrodziejstwo, często niedoświetlonych kościołów. Później kolejne ważne ujęcia, przywitanie Pary Młodej, rodziców weselnych, toast i odśpiewanie „Sto lat”, krojenie tortu zabawy weselne i oczepiny. Przed podpisaniem umowy warto zapytać fotografa, do jakiego momentu biesiady weselnej będzie pracował. Czasami warto go namówić, aby pozostał dwie – trzy godziny po oczepinach. Często się zdarza, że najciekawsze momenty wesela mają miejsce po oczepinach, gdy goście rozgrzani są już do czerwoności.
W plenerze wiele możliwości
Gdy opadną wszelkie emocje związane z uciechami weselny, wiele Młodych Par udaje się na sesje, najczęściej plenerowe. W plenerze fotograf-reportażysta może wreszcie przeobrazić się w artystę. Interesujących miejsc dla wykonania „pleneru” nie brakuje w Makowie Mazowieckim i okolicach. Tłem naszych zdjęć mogą być okazałe zabytki architektury, jak choćby kościół św. Józefa wybudowany w 1490 roku lub zabytkowe kościoły w pobliskim Krasnosielcu czy Krzyżewach. Jedną z większych atrakcji Makowa jest zabytkowa kolejka wąskotorowa, której tabor może stać się ciekawą przestrzenią takiej sesji.
Atrakcyjne miejscówki okolicy
Nie sposób nie wspomnieć o okolicznych dworach w: Ciepielewie, Jaciążku, Karniewie, Magnuszewie, Suchym i Szczukach. Doskonale prezentuje się również wiatrak w Maminie. To istna perełka architektury wiejskiej z początku XX wieku. Podobnego kalibru obiektem jest ceglany spichlerz w Łukowie. Oczywiście tych miejsc w Makowie jest co niemiara. Wszystko zależy od naszej inwencji, a czasami wystarczy się po prostu rozejrzeć dookoła siebie
Autor: Paweł Hetnał