Wodzirej na weselu – czy to już przeszłość?
Samo słowo wodzirej dla wielu oznacza profesję ważną w czasach młodości naszych rodziców, lecz obecnie wymarłą. Czy tak rzeczywiście jest? Coraz rzadziej na weselach widzi się wodzirejów, którzy bawią zgromadzonych gości. Jednocześnie osoby, które pracują jako wodzireje, nie narzekają na brak zainteresowania ich usługami ze strony klientów. Zależnie od tego w jakim stylu ma być wesele, które planujecie, może to być spokojny raut bez tańców lub impreza z orkiestrą i szalonymi zabawami tanecznymi dla gości. W drugim przypadku, warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnego wodzireja, który zadba o dobre samopoczucie gości weselnych i umiejętnie zachęci ich do zabawy na parkiecie.
Kim jest wodzirej?
Wodzirej to osoba, która dba o przebieg przyjęcia weselnego, bawi gości elokwencją i taktownym humorem, wymyśla zabawy i aktywnie w nich uczestniczy wkładając serce w to, by wszyscy świetnie bawili się podczas wesela. Wodzirej jest konferansjerem, zapowiada kolejne elementy przyjęcia, wznosi ciekawe toasty oraz integruje gości z różnych grup wiekowych.
Jaki powinien być wodzirej?
Wodzirej zdecydowanie nie może być nieśmiały. To człowiek, który świetnie czuje się wśród ludzi, jest doświadczony w wystąpieniach publicznych i lubi być w centrum uwagi. Wodzirej powinien również być wesoły i kreatywny, ponieważ wesele to impreza "na żywo" - wielokrotnie niezbędna jest improwizacja. Profesjonalista w tym zawodzie to człowiek o wysokiej kulturze osobistej, który wie jak zachować się w każdej sytuacji i doskonale zadba o szampańskie humory biesiadników, sprawiając, że wszyscy zgromadzeni wyniosą z wesela radosne wspomnienia.
Dobry wodzirej to osoba rozmowna, która jednak nie "przegada" całej imprezy nudząc gości. Jego rola kończy się na zachęcaniu do zabawy, proponowaniu ciekawych gier czy tańców, ale gdy goście dobrze się czują, powinien umieć usunąć się z pola widzenia. Wodzirej musi być także spontaniczny, żeby móc improwizować i dostosowywać się do potrzeb gości weselnych, a przy tym być bardzo zorganizowanym i przygotowanym na wiele scenariuszy imprezy. Taki komplet cech nie jest wcale częsty, dlatego znalezienie prawdziwego profesjonalisty w tym zawodzie, nie jest łatwe.
Co robi wodzirej na weselu?
Rola wodzireja zaczyna się zwykle od razu po dotarciu Pary Młodej na salę. Zazwyczaj wodzirej wita się z Młodymi już podczas powitania chlebem i solą. To on zaprasza gości na salę i organizuje cały początek uroczystości – toast, pierwszy taniec itd. Ta część powinna być przeprowadzona poważnie i z godnością, żarty raczej się tutaj nie sprawdzą. Wodzirej powinien być zatem eleganckim konferansjerem. Potem prowadzący daje gościom czas na zjedzenie obiadu, a gdy skończą, zaczyna się zabawa.
Wodzirej może:
- zapewniać oprawę muzyczną (we współpracy z zespołem lub korzystając ze sprzętu muzycznego),
- zapowiadać piosenki,
- zachęcać osoby do dołączenia do zabawy,
- prowadzić oczepiny,
- prowadzić zabawy weselne,
- integrować gości.
Obsługa wodzireja zapewniona jest “do ostatniego gościa”. Ich zadowolenie jest dla niego najważniejsze. Dlatego dobry wodzirej w razie potrzeby doda nowe elementy lub zrezygnuje z tych, które nie zyskują uznania gości.
Wodzirej – zawód wymarły?
Nie zawsze brak wodzireja oznacza brak prowadzącego wesele. Często w tej roli występują członkowie zespołu weselnego lub DJ i ci najczęściej “kradną” pracę wodzirejom. Jednak takie osoby nie zastąpią ich w pełni, bo raczej nie angażują się w imprezę do tego stopnia co wodzirej - ten najczęściej bawi się razem z gośćmi, jest obecny na parkiecie przez cały czas. Bycie wodzirejem to tak naprawdę bardzo trudny zawód. Wymaga dużej pomysłowości, bo zabawy, czy inne elementy przyjęcia muszą się zmieniać, w zasadzie żadne wesele nie może być takie jak poprzednie.
Wodzireje muszą zatem ciągle się rozwijać, inwestują w sprzęt (nagłośnienie lub światła), w swój ubiór i gadżety do zabaw. Co ważne, część wodzirejów posługuje się językami obcymi, co umożliwia prowadzenie imprezy, na której część gości nie porozumiewa się w języku polskim. Dwujęzyczne wesela nie tylko robią wrażenie na gościach zza granicy, ale także pozwalają się nimi lepiej zaopiekować, co jest po prostu miłym gestem w stronę rodziny czy przyjaciół z innego kraju.
Z tego powodu wodzireje najwyższej klasy nigdy nie będą narzekać na brak zainteresowania, a zespół muzyczny czy DJ nie będą w stanie ich zastąpić.
Najważniejsza jest przecież dobra zabawa: