Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl

Wizytacje u księdza w kościele

Wizytacje u księdza w kościele
W krótkim czasie po oświadczynach młodzi udają się do księdza na pierwszą wizytę. Zwykle jest to spora dawka emocji dla osób pragnących spędzić razem resztę swojego życia. Zwykle problem pojawia się wtedy, gdy ksiądz zadaje bardziej osobiste pytania.

Dlatego warto skorzystać z naszych porad, jak najlepiej przygotować się do pierwszej rozmowy oraz dowiedzieć się, co nas czeka podczas kolejnych wizyt. Po raz pierwszy młodzi udają się do księdza najpóźniej pół roku przed planowanym ślubem. Czas ten nie powinien zostać przekroczony, gdyż później planowany termin ślubu może być już zajęty.


Pierwsza wizyta

Datę i godzinę pierwszej wizyty najlepiej ustalić z księdzem po któreś z niedzielnych mszy świętych. Wtedy duszpasterz danej parafii, w której młodzi pragną wziąć ślub powie, w który dzień mogą do niego zawitać przyszli małżonkowie. Podczas pierwszej wizyty ksiądz na pewno będzie pytał młodych o sprawy prywatne, np. jakie ukończyli szkoły, czym obecnie się zajmują, czy planują mieć dzieci itd. Jest to wizyta, podczas której ksiądz musi dobrze poznać ludzi, którym udzieli sakramentu małżeństwa. Następnie ksiądz powie o wszystkich formalnościach, jakich muszą dopełnić młodzi ludzie. Jeśli w danej parafii organizowane są kursy przedmałżeńskie, wówczas zapewne już na pierwszej wizycie ksiądz powie o planowanym terminie ich rozpoczęcia. Natomiast w przypadku organizacji kursów w sąsiedniej parafii, proboszcz musi dowiedzieć się, kiedy ma być pierwszy kurs. Podczas pierwszego spotkania z księdzem młodzi mogą zarezerwować już datę ślubu.

Natomiast wśród wymaganych dokumentów, z którymi młodzi muszą przyjść do księdza na drugą wizytę, są:

1. Dowody osobiste
2. Metryki chrztu z zawartą informacją o przyjęciu sakramentu bierzmowania


Protokół przedślubny

Na kolejną wizytę u księdza młodzi udają się na około 3 miesiące przed wyznaczoną już datą ślubu. Podczas tego spotkania spisany zostanie protokół przedślubny. Jest to protokół sporządzony na podstawie rozmów kanoniczno-duszpasterskich prowadzonych z narzeczonymi przez kapłana przed zawarciem małżeństwa. Dlatego młodzi muszą przygotować się na wiele pytań dotyczących ich stosunku do wiary oraz przyszłego życia małżeńskiego.

Przykładowe pytania:

  • Czy zdaje sobie sprawę, że zgodne pożycie w małżeństwie jest zagrożone z powodu różnic w sprawach najbardziej wewnętrznych, czego z racji zaangażowania uczuciowego się nie dostrzega?
  • Czy zgodzi się na postępowanie wbrew prawu Bożemu, czyli na życie grzeszne dla zachowania wspólnoty w małżeństwie?
  • Jak postąpi w wypadkach konfliktowych, gdy żadna ze stron nie będzie chciała ustąpić, np. w sprawach moralnych i religijnego wychowania dzieci?
  • Czy dopuszcza rozejście się czy separację w wypadku trudności w małżeństwie?
  • Czy wewnętrznie zgadza się z nauką Kościoła co do nierozerwalności i wierności? Jeżeli nie, dlaczego?
  • Czy narzeczeni sami dobrowolnie podjęli decyzję zawarcia małżeństwa?

Zaraz po spisaniu protokołu przedślubnego, młodzi powinni udać się do obowiązkowej spowiedzi.

Dodatkowo zwiększa się liczba potrzebnych dokumentów o:

1. Świadectwa nauki religii
2. Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku jakichkolwiek okoliczności, które mogą wykluczyć zawarcie sakramentu małżeństwa


Zapowiedzi przedślubne

W krótkim czasie po drugiej wizycie u księdza, w gablocie parafialnej pojawi się zapowiedź o ślubie. Ewentualnie taka zapowiedź zostanie odczytana, wszystko zależy od zwyczajów parafialnych. Bardzo ważną kwestią jest dostarczenie zapowiedzi do innej parafii, z której pochodzi jedna ze stron państwa młodych. Taki dokument wystawi młodym ksiądz z parafii, w której dojdzie do sakramentu małżeństwa. Po wygłoszeniu lub powieszeniu informacji w gablocie, tym razem ksiądz drugiej parafii wystawia zaświadczenie, iż ta formalność została wypełniona.


Ostatnia wizyta u księdza – dokumenty i opłaty

Podczas ostatniej wizyty u księdza, a więc około tydzień przez zawarciem sakramentu małżeństwa, parze młodej towarzyszą również świadkowie. Świadkowie zabierają ze sobą jedynie dowód osobisty. Świadkowie mogą również być zapytani przez miejscowego księdza o ich stosunku do wiary katolickiej. Wszystko zależy od przekonań danego duszpasterza.

Młodzi przynoszą natomiast kolejne dokumenty w postaci:

1. Zaświadczenia ukończenia nauk przedmałżeńskich wraz z informacją o odbyciu spotkań w poradni małżeńskiej
2. Jeśli dana osoba pochodzi z innej parafii, niezbędne jest potwierdzenie o wygłoszeniu tam niedzielnych zapowiedzi przedślubnych

Jeśli chodzi o opłaty ślubne, najlepiej to uczynić na ostatnim spotkaniu, kiedy wszystko jest już zapięte na ostatni guzik.

Przykładowy cennik opłat kościelnych za ślub oraz dokumenty:

1. Wypisanie wszystkich potrzebnych dokumentów z kościoła – 100 zł
2. Zapowiedzi – 100 zł
3. Ślub – 200-600 zł

Zwykle księża używają stwierdzenia "co łaska". Jednak w niektórych parafiach jest cennik, co pozwala na uniknięcie krępujących pytań i odpowiedzi. Jeśli chodzi o sam ślub, pieniądze młodzi dają nie tylko księdzu, lecz również organiście, kościelnemu i ministrantom. Zwykle kościelny i organista "kosztują" od 50 do 100 zł, natomiast kwota przeznaczona dla ministrantów zależy tylko od organizatorów wesela.


Małżeństwo mieszane a kościół

Bywają przypadki, gdy jedna ze stron jest osobą niewierzącą lub wyznaje inną wiarę niż katolicką. Czy wówczas może dojść do sakramentu małżeństwa? Na to pytanie odpowiada ksiądz Andrzej Maćkowski, w książce: "Aktualna dyscyplina Kościoła wobec małżeństwa mieszanych i im podobnych":

"Ja raczej nie spotkałem się z takim przypadkiem, aby ludzie, którzy nie wyznają wiary Kościoła i mają do Niego negatywny stosunek, prosili o pobłogosławienie ich związku małżeńskiego. Jednocześnie trzeba dodać, że wszyscy, którzy się zwrócą do Kościoła o taki akt nie będą odrzuceni i co więcej mają prawo do katechezy na temat małżeństwa. Natomiast jeśli chodzi o tak zwane małżeństwa mieszane, gdzie jedna strona nie jest katolicka lub nawet niewierząca, to w takim przypadku po odpowiednim czasie przygotowań Kościół błogosławi takie małżeństwa. Jakie są warunki? Tak naprawdę, myślę, że jeden – odrobina dobrej woli, aby poddać się temu przygotowaniu."

Autor: Grzegorz Wieczorek

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top