Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Trądzik na brodzie – najczęstsze przyczyny

Trądzik na brodzie – najczęstsze przyczyny
Wszelkie wypryski pojawiające się na twarzy mogą być pod wieloma względami problematyczne. Ich leczenie może zająć sporo czasu, a próby ukrywania ich pod makijażem nie zawsze kończą się szczęśliwie – dlatego też mogą powodować kompleksy. W próbach zwalczenia pryszczy warto zwrócić uwagę na to, w jakim miejscu są zlokalizowane zmiany skórne, ponieważ to pozwoli ustalić przyczynę ich występowania. Przykładowo trądzik na brodzie pojawia się bardzo często: co może być jego powodem?

Trądzik na brodzie – skąd się bierze?

Trądzik na brodzie może przybrać różnorodną formę. Czasem są to zaskórniki otwarte, które nie wyglądają groźnie, jednak z czasem mogą przerodzić się nawet w niewielkie ranki, co z kolei przyczyni się do tego, że wypryski zaczną się przenosić również na inne części twarzy. Nierzadko na brodzie zauważamy też krostki o białym zabarwieniu, które bywają wypełnione ropą. Dodatkowo osoby zmagające się z pryszczami na brodzie mogą wyczuć pod palcami podskórne gule, które zwykle bolą przy najlżejszym dotyku – wówczas jest to najprawdopodobniej trądzik grudkowy. Z czego może to wynikać?

 

Hormony a trądzik

Bardzo często wypryski pojawiające się na brodzie wynikają z zaburzeń gospodarki hormonalnej – mówimy wtedy o tzw. trądziku hormonalnym, z którym zwykle zmagają się osoby po 25. roku życia. Pryszcze mnożą się szczególnie w takich momentach, jak miesiączka, ciąża czy okres karmienia piersią, kiedy poziom hormonów jest zachwiany. Nierzadko trądzik ujawnia się również na skutek przerostu androgenów w organizmie (czyli hormonów męskich).

 

Nieodpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej

Skóra ze skłonnością do niedoskonałości wymaga szczególnej opieki. Jeśli nie będziemy przykładać wagi do tego, jakie kosmetyki stosujemy ani w jaki sposób wykonujemy domowe zabiegi, to zmiany mogą się zaostrzyć. Przykładowo w przypadku cery trądzikowej niewskazane jest zbyt silne oczyszczanie. Oczywiście należy pamiętać, by regularnie usuwać nadmiar łoju oraz zanieczyszczenia, jednak używanie produktów ze zbyt agresywnymi składnikami może sprawić, że skóra będzie jeszcze bardziej podrażniona.

 

Niezdrowy tryb życia – wpływ na trądzik grudkowy

Odpowiednia ilość snu, ekspozycja na stres, dieta – te wszystkie czynniki również mogą bezpośrednio przyczynić się do trądziku grudkowego na brodzie. Ważne jest, aby pamiętać o tym, by dobrze się wysypiać i by w naszym codziennym jadłospisie nie było zbyt wiele miejsca na wysoko przetworzone produkty. Jeśli to stres powoduje powstawanie wyprysków, należy się zastanowić, w jaki sposób go zmniejszyć. Można wykorzystać techniki relaksacyjne lub poprosić o pomoc psychologa.

 

Jak pozbyć się trądziku na brodzie?

Jeśli samodzielnie nie jesteśmy w stanie sobie poradzić ze zmianami skórnymi, zawsze warto rozważyć konsultację z wykwalifikowanym dermatologiem. Lekarz zleci odpowiednie badania i przyjrzy się wypryskom, a następnie ustali najskuteczniejszą formę terapii.

 

Z pewnością osoby posiadające skórę z tendencją do niedoskonałości powinny w codziennej pielęgnacji skupić się na przeciwdziałaniu nadprodukcji sebum, ponieważ to właśnie zwiększona praca gruczołów łojowych odpowiada za namnażanie się bakterii. Rozważyć można także zabiegi w gabinecie kosmetologicznym, np. z wykorzystaniem kwasów. Takie substancje muszą być jednak podawane w odpowiednim stężeniu, zatem pomoc profesjonalisty jest tutaj wskazana.

Materiał zewnętrzny

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top